Skocz do zawartości

Vszu i jego akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie witam Wszystkich użytkowników tego forum. Jestem nowy tutaj. Temat bedzie,,Mój,, i odnośnie tylko Mojego akwarium. Otóż...akwarium(z przerwami)miałem prawie od zawsze :) Jednak tym razem dostaliśmy od znajomych gotowy zestaw tj. akwarium z wypukłą szybą o wymiarach 80cm dł. ,40cm wys. i własnie jak liczy się szer.? Bo do krawędzi jest 26cm bez wypukłości szyby-z nią 0k 30cm. Zatem ile litrów ma akwarium Moje?(mówiono Mi,że ok 120 l)Woda średniej twardości,odstała ok tyg przed zapuszczeniem rybek ok 1tyg(dolewałem destylowanej 10l)filtr wew FLUVAL2plus, grzałka z termostatem 150W, podłoże ziarniste ok -6-8mm ziarno.Ryby;9szt neon inessa,3gupiki(2samce ,1samica)2 glonojady. Chciałbym posłuchać Waszych opini co do obsady takiego akwarium. Dokupić neony?jak tak to ile w takim akwarium?jakie inne rybki?czy zostawić te gupiki(zdaję Sobię sprawę,że się rozmnożą:)Pozdrawiam serdecznie

 

Edit:

 

Mam nadzieję,że ktoś Mi odpiszę....

 

 

Po pierwsze:

6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.

Po drugie:

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

Pozdrawiam,

Kahl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Akwarium wygląda mi na 112l (z podanych przez Ciebie wymiarów).

Ryby za szybko wpuszczone - mogą być problemy, ale nie muszą.

Grzałka spokojnie starczy.

Filtr za słaby - ja proponuje dużą kaskadę np. AQUA EL FNZ-3.

Jakie oświeltenie masz i jakie rośliny?

 

Dużo różnych obsad do takiego baniaka znajdziesz TU: http://forum.superakwarium.pl/od-101l-do-180l-f101.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie świetlówki(były już w zestawie)jakby w dwóch odcieniach(odczytać ciężko cokolwiek,jedynie ...na jednej cyferka 30?)Rośliny?kilka rożnych gatunków o nie znanej Mi jeszcze nazwie(od kogoś).Duży korzeń.Nie wiem co to jest filtr kaskada???Spróbuję wrzucić fotkę tego zbiornika(jak się ogarnę na forum)Mam też pytanie jak albo czym sprawdzić odpowiednie parametry wody?Dlaczego mogą być problemy,ale nie muszą?I na koniec...chciałbym mieć neonki w tym 112l akwarium.Kogo do nich?Ile ich?Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie świetlówki(były już w zestawie)jakby w dwóch odcieniach(odczytać ciężko cokolwiek,jedynie ...na jednej cyferka 30?)

No to problem, bo nie wiadomo jakie rośliny mogą być w baniaku. Każde mają jakieś wymagania co do światła.

Rośliny?kilka rożnych gatunków o nie znanej Mi jeszcze nazwie(od kogoś)

Fotka w dobrej rozdziałce i tutejsi ludzie powiedzą co i jak :D

Nie wiem co to jest filtr kaskada???

 

Poszukaj przez google np. "AQUA EL FNZ-3 " i poczytaj. To jest filtr ZEWNĘTRZNY wiszący na szybie na zewnatrz baniaka o sporej wydajności.

Mam też pytanie jak albo czym sprawdzić odpowiednie parametry wody?

 

Kupić testy kropelkowe na NO2, NO3, NH3/NH4 (można też PH, GH i KH). Spory wydatek ale się opłaci.

Są też paskowe ale nie są dokładne.

Dlaczego mogą być problemy, ale nie muszą?

 

Bo woda w tydzień nie zdażyła dojrzeć i jej skład jest trujący dla ryb. Poczytaj trochę o uruchamianiu akwarium i cyku azotowym to zrozumiesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się cytuję selektywnie na forum

Ja to robię tak : przy poście, który chcę zacytować klikam "cytuj" ( prawy dolny róg postu ) i potem mogę sobie edytować, którą część postu chcę cytować.

Może ktoś ma inny sposób, ja sama doszłam do takiego.

 

A zdjęcia to też jeszcze nie wiem :oops:

 

Tak myślę, że to pewnie przez "dodaj załącznik" pod treścią postu, który piszesz. Tylko musisz znaleźć w regulaminie jakie mogą mieć wymiary te zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się cytuję selektywnie na forum

Ja to robię tak : przy poście, który chcę zacytować klikam "cytuj" ( prawy dolny róg postu ) i potem mogę sobie edytować, którą część postu chcę cytować.

Może ktoś ma inny sposób, ja sama doszłam do takiego.

 

A zdjęcia to też jeszcze nie wiem :oops:

 

Tak myślę, że to pewnie przez "dodaj załącznik" pod treścią postu, który piszesz. Tylko musisz znaleźć w regulaminie jakie mogą mieć wymiary te zdjęcia.

Mod.Janusz---Jako moderator z innego forum,powinieneś wiedzieć ,że posty się edytuje---szok Panie moderatorze.

 

Proszę o jakieś opinię,jakąś ocenę tego akwarium.Filtr już Wiem jaki,ale jakie oświetlenie?obsada?temp?czy podłoże db?co zmienić a co zostawić?Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr umieść na bocznej ściance, tak aby woda wypływała wzdłuż akwarium. Kilka roślin też by się przydało. Jeśli chodzi o "glonojady" to nie oczekuj od nich jedzenia glonów. Zamiast tych dwóch zbrojników kup 6 otosków. Oświetlenie widzę słabe, toteż wybierz rośliny które nie wymagają mocnego oświetlenia. Neon innesa lepiej prezentuje się przy ciemnym podłożu i słabszym oświetleniu, także tutaj można by pokusić się o czarne podłoże.(ciemne podłoże = mniej rzucający się w oczy biały brzuszek neonków, gdyż podłoże w mniejszym stopniu odbija światło). Filtr da radę pod warunkiem ograniczonej obsady. Oddałbym gupiki i dokupił jeszcze 6 neonków. Jakieś kiryski też by tutaj się przydały, gdyż neonki niechętnie zjadają opadły na dno pokarm - ten może zacząć gnić po pewnym czasie. Przy obsadzie: 15x innesa, 6x otosek, 5x kirysek, nie powinno być problemu. Pamiętaj o co tygodniowej podmianie 10% wody i odmulaniu dna co dwa tygodnie. Woda do podmianek musi być odstana ok. 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że ten filtr i oświetlenie wystarczy(przy odpowiedniej obsadzie ryb i roślin)?Gupiki oddać wszystkie trzy,czy np.samce mogą zostać?Glonojady nie mogłyby zostać?Lubię je:)Kiryski planowałem dokupić i tak.Otoski(nie Wiem jeszcze jaka to ryba?)poszukam.Mam pytanie jeszcze co do wody?Mieszać ją z destylowaną?czy mineralna z butli niegazowana się nadaję?Wodę w kranie mam twardą.Jesli mieszac to w jakich proporcjach.Wreszcie jakie rośliny do takiej obsady ryb i tego akwarium?Co z podlożem?Wystarczy dokupić ciemniejszy żwirek i posypac po powierzchni?Jaka temp wody?Proszę o podpowiedzi i dziekuję.

P.S Zrobiłem wg wskazówki tj.umiscilem filtr na bocznej sciance,strumień a bąble puściłem wzdłóż akwarium i....woda wiruję,widać db pracę filtra,mam tylko obawy co do roslin(falują w tej wodzie)czy tak powinno być?tak niespokojnie?

 

Mod.Janusz---O pisowni nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra to sie nie zgodzę: jego maksymalna wydajność to 400l/h więc aby zapewnić wydajną filtrację musi on pracować całą parą. Stąd może być 'pralka' w akwarium o której piszesz. A stwierdzenie że

Filtr da radę pod warunkiem ograniczonej obsady.

jest dla mnie dziwne bo nie po to masz 112l wody żeby przez filtr ograniczać obsadę.

Nie sugeruj sie tym co piszą koledzy w kwestii obsady (chociaż piszą prawidłowe obsady) tylko sam wybierz. Poczytaj o rybach do takiego zbiornika, pooglądaj i sam zdecyduj. To Twoje akwarium. Link do obsad podałem Ci wcześniej.

Roślin zdecydowanie za mało - im więcej tym lepiej. Na Twoim miejscu bym nie kombinował z obecnym 'niewiadomo jakim' oświetleniem tylko kupił dwie świetlówki o konkretnej mocy i do nich dobierał rośliny.

Link do fotki roślin (lub kilku fotek) w dobrej rozdziałce daj w poście w dziale 'Rośliny i ich pielęgnacja'. Tam Ci powiedzą co i jak.

 

Wodę na podmianki odstawiamy na 24-48h. Może być zwykła kranówka - ja też mam twardą i jest ok.

 

Dwa zbrojniki to zdaje się za dużo przy dnie 80x35. Ale niech się inni wypowiedzą.

Otosków Ci nie polecam na początek bo to dość trudne w aklimatyzacji ryby.

 

Generalnie to jakie będziesz miał akwarium zależy od tego ile kasy możesz na nie wyłożyć i jakie masz do tego podejście. Więc Twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie wiem skąd się wzięło, że otoski ciężko się aklimatyzują... Właściwie to tyczą się ich te same zasady co innych ryb, głównie aktywne biologicznie akwarium, rośliny i kryjówki. Jeśli ktoś nie dba o akwarium to mu otoski pozdychają, lecz czy można to nazwać trudną aklimatyzacją?... Co do filtra. Napisałem, że może zostać i dalej to podtrzymuję. Jednakże obsada też nie może być zbyt obszerna. Sam zainwestowałbym w takim wypadku w nowy filtr, ale przekazałem że alternatywa też istnieje. Świetlówki bym zostawił, gdyż nie są one aż tak istotne, a i tak nic mocniejszego tam nie zainstalujesz. Wody mineralnej nie wlewaj! Jest bardzo twarda. 50/50 kranówka/destylowana może być, chociaż równie dobrze sama odstana kranówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drcox gdzie nie czytam o tych rybach (książki, fora) to piszą o tym. A ludzie często piszą że w kilka dni po wpuszczeniu do baniaka potrafi ich połowa paść (bo mają problemy z przystosowaniem się do nowych parametrów wody / warunków w baniaku). Pewnie że jednej prawdy nie ma - może Ty masz szczęście albo utrafiłeś z wodą/warunkami i dlatego Ci się dobrze aklimatyzują?

Uważam, że trzeba pisać takie rzeczy, żeby kolega potem się nie dziwił jak mu będą padać. On zdecyduje.

Co do świetlówek to się z Toba nie zgodzę - nie wiemy ani jaką mają moc ani jak są stare, więc nie wiadomo jak dobrze będą doświetlały baniak. Świetlówki z czasem tracą moc i powinno się je wymieniać.

Potem będa posty - 'Dlaczego moje roślinki nie rosną/gniją'. Jak będzie widział ILE ma to będzie pewny że dla roślin nie za mało.

Standarowe T8 do długości 74 cm mogą mieć do 25W więc może mieć 50W z tą pokrywą.

Ale i tak wszystko będzie zależeć od kolegi Vszu - jego baniak i jego wydatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy,że zmienię filtr na polecany kaskadowy.Co wtedy?Woda znów musi dojrzewać?czy mogę go powiesić z tyłu a nie z boku(mało miejsca po boku)Czy muszę coś w nim wymieniać co jakiś czas?Co do obsady ryb-posłucham bardziej doświadczonych i podejdę do tematu zachowawczo i stopniowo.Szkoda Mi tylko tych glonojadów:( Naprawdę dwa to za dużo?Gupiki postanowiłem -oddaję.Świetlówki też mogę zmienić tylko na jakie?Proszę o konkrety do takiego akwarium.Co z dnem Mojego zbiornika?Mam pytanie tez co do optymalnej średniej temp w takim akwarium.Jaka jest wlasciwa.Teraz mam 24-25st.Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki i porady.Wszystkie są cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatrura ok ale pamiętaj że ją tez trzeba dopasować do ryb. Jeżeli nie planujesz ryb zimnolubnych (np. welon (1!), kardynałki) to 25 jest ok.

Jak się dokupuje nowy filtr musi on chodzić RAZEM ze starym przynajmniej z 1,5-2 tygodnie aby w złożach filtracyjnych rozwineła się flora potrzebnych bakterii. Potem usuwamy stary filtr. Pamiętaj że do kaskady musisz ciąć pokrywę - Twój wybór.

Filtr czyścimy (gąbki) co jakiś czas przepukując je w wodzie spuszczonej z akwarium.

Co do świetlówek - najpierw się dowiedz jakie masz rośliny i jakie zamierzasz dokupić. Potem do tego dobierasz oświetlenie. Jest to o tyle ważne że jak założysz powiedzmy dwie świetlówki po 18W (nie wiem jakiej długości masz oprawki! ) to będziesz miał 36W/112l czyli 0,32W/l. W takim świetle tylko cieniolubne rośliny będą rosły. Jeżeli więc do takiego światła kupisz roślinę o wysokich wymaganich świetlnych to ona Ci zgnije albo nie będzie rosła i będzie marniała.

Dlatego najlepiej wszystko najpierw zaplanować niż potem narzekać że się kasę zmarnowało.

Co do podłoża to na moje oko masz go z 50% za mało. Z tyłu przydało by się mieć warstwę z 8 cm i lekki spad ku przodowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co znalazłem masę sklepów sprzedających ten filtr,zasadę jego działania,ale nigdzie zakładki grafika(proszę o konkretny link)Ważne to dla Mnie gdyż nie te wycięcie Mi straszne co zajmujące miejsce.Z tego co widzę taki filtr najlepiej montować na tylnej szybie akwarium.Wiążę się to z większym odsunięciem zbiornika od sciany,a Ja nie Wiem ile i to ważne dla Mnie jest(tak bym miał db dostęp do filtra)Z boku mam miejsce tylko z jednej strony.Byłby widoczny bardzo,ale za to dostęp super?!Poradzie.Chciałbym też p0znać opinię na temat filtra kubełkowego do takiego 112l akwarium tzn lepszy-gorszy?praktyczniejszy?czy wtedy dodatkowo trzeba napowietrzać?jaki konkretnie?Mam szafkę pod zbiornikiem i w niej miejsce...P.S Wydaję Mi się ,że wsadzone niektóre rośliny Mi w oczach marnieją:(Co zrobić?Jakiś nawóz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładkę grafika miałeś wybrać w google po wyszukaniu hasła 'kaskada fzn-3'. W zasadzie każdy kubeł będzie lepszy od kaskady - tylko pytanie czy przy takim baniaku potrzebny?? Niech się inni wypowiedzą - ja nie używałem nigdy kubła.

Kaskada (fnz-2!) potrzebuje miejsca 10 cm na grubość od szyby i 17 cm cięcia (szerokość) w pokrywie. Trójka pewnie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę by był db i robił Swoje.Każdy db produkt ma swoją cenę-Ja to rozumiem.Na kaskadę nie bardzo mam z tylu miejsce(trzeba wysunąć zbiornik ku przodowi)z prawej strony ściana-miejsca zero,a z lewej miejsca duże,ale zaraz drzwi i nie wiem czy to będzie estetycznie wyglądać?Kubeł zmieścił by się w szafce i po sprawie...tylko Ja nie Wiem czy Moje akwarium jest nie za małe(112l) no i nie Wiem jakiej firmy i jak wydajny.Poradźcie!

Poczytałem.Kaskada chyba odpada.Nie zmieści Mi się z boku(fz-3 ma wymiary 28,8cm-16cm-23cm podaje sprzedawca)z tyłu zbyt dużo trzeba odstawiać od ściany.W grę wchodzą kubełkowe np.JBL CRISTALPROFI e900 lub Aqua Nova(bez oznaczeń)teraz tak;który lepszy i jaki do mojego 112l?co proponujecie koledzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...