Skocz do zawartości

Co powoduje wzrost zielenic i jak z nimi walczyc


Pawelw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie pomocy bo mnie szlak trafi i zlikwiduje to akwarium :/

 

Znów powróciły zielenice i to w takiej ilości że ściągałem je garściami z roślin ( o szybach nie wspomnę ). Cała ta sytuacja doprowadza mnie już do szewskiej pasji.

Nie wiem gdzie robię błąd i co z tym począć.

 

Parametry wody 4 dni po podmianie

PH 7,5

KH 9n

GH 9-10n

NO3 <10mg/l

NO2<01mg/l

P<0,5mg/l

 

Oświetlenie

7.30-7.45 oświetlenie LED nocne

7.45-8.00 oswietlenie LED ranne/zmierzchowe

8-19 Zasadnicze

19-19.30 Led zmierzchowe

19.30-20 Led nocne

 

Oświetlenie zasadnicze to

 

Philips aquarelle 30W

Philips 865 30W

Philips 865 18W

 

Filtracja

Fluval 305

Aquaszut Thead 750

 

Pojemność zbiornika 200l

 

Obsada

10 otoskow

10 kiryskow

 

Nawożenie Dwutlenek wegla z butli 7-20

PG Carbo 4ml/dzień

Akwa na biogruncie

 

Podmiany wody 50%/tydzien

 

Roślinność:

Anubias nana

H.Difformis

H.Okółkowe

Microsorium

Rotala Indica

Saggitaria

 

Do dyspozycji mam jeszcze

PG micro

PG macro

PG classic

PG ferro

PG carbo

ale od dwóch tygodni nic nie podaje bo sam juz nie wiem ile czego

 

 

Jeśli możecie to podpowiedzcie mi lopatologicznie co i jak Niestety z chemii jestem nędza a i czasu zbytnio na to nie mogę znaleźć

Od jakiegoś czasu każda podmiana wody trwa u mnie 2H i jest równoznaczne z całkowitym czyszczeniem akw. Rośliny dosłownie padaja mi w oczach bo sa tak oblepione glonem. Pomimo kazdorazowego gruntownego czyszczenia akwarium zielenice wyrzucaja sie na szyby po okolo 4-5 dniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa.

Masz tylko 78W na 200l i dozujesz CO2.

W jakim celu?

Przy tak mizernym oświetleniu rośliny nie zużyją tego dwutlenku, który aplikujesz do zbiornika.

Rośliny padają bo masz za mało światła.

Druga sprawa.

Masz zachwianą proporcję pomiędzy NO3 a PO4, która powinna wynosić 10:1.

Zaopatrz się w gotowy nawóz fosforanowy lub sole KH2PO4.

Podmiany wody i redukcja czasu oświetlenia do 8 godzin.

Dużo roślin = mniej glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nawozisz makro , świecisz i dajesz CO2 , głodzisz rośliny . Masz mikro w podłożu. Takie postępowanie niczym innym nie mogło się skończyć. Ja dodałbym jeszcze jedną świetlówkę i zaczął podawać pełne makro na początek tak 30 - 40 % zalecanej dawki . A wcześniej podmiana wody . I obserwuj jak zareagują rośliny. Poczytaj o zależności N-P-K .W tym jest klucz do sukcesu.Zarówno niedobór jak i nadmiar nawozów prowadzi do glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z samego KH2PO4 braknie na pewno ponieważ uzyskując poziom fosforanów ok 1mg/l - potas to zaledwie ok 0,4mg/l a powinno go być przy tym poziome PO4 ok 20mg/l więc bez dodatkowego uzupełnienia potasu się nie obędzie.Chyba ze jest dozowany z PG-clasic ale tu też zagadka ile jego tam jest.Fakt pozostaje faktem że poziom fosforu na pewno jest za niski i to nie ulega żadnej wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po zastosowaniu zaciemnienia i zielonej herbatki uzyskałem naprawdę spektakularne wyniki,ale... no właśnie po ostatnim pomiarze PO4 miałem na poziomie 0,4 a NO3 coś koło 10-15 i też zaczynają na szybach robić się nitki a na żabienicy mam meszek i robi się coraz większy i nie wiem jak sobie z tym poradzić. Jutro robię podmianę wody i może jakoś te liście wyczyszczę, ale szczerze to nie mam pojęcia jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten meszek wygląda tak jak na fotce i masz fosfor na poziomie 0,4mg/l a azot ok 10-15mg/l to to należy podnieść fosfor do ok 1 -1,5mg/l- u mnie taki glon pojawiał się zawsze przy niedoborach fosforu - po zwiększeniu dozowania znikał w ciągu kilku dni

Fotka poglądowa

post-13297-13685168754364_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O coś takiego mi chodzi, ale zdecydowanie mniej niż na zdjęciu, ale tak to jest to:) Zwiększyłem już dozowanie fosforu od tego tygodnia. Dzięki za radę.

 

Zrobiłem przed chwilą testy na PO4 i jest na poziomie 0,2 mimo aplikowania od początku tego tygodnia dziennej dawki fosforu na poziomie 1,8 a poprzedni tydzień 1,5. Zastanawiam się ile już dawać tego fosforu skoro jest go cały czas mało.

 

Dulle// Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem problem z niskim fosforem a zadowalające wyniki osiągnąłem robiąc tak :

1 dzień- potrójna dawka

2-3dzień- podwójna dawka

Dopiero po tym zabiegu poziom PO4 podniósł się do jakichś rozsądnych wartości. Oczywiście nikt dokładnie nie powie Ci ile masz go dać bo każdy zbiornik jest inny no ale sam widzisz że póki co rezultaty u Ciebie są marne. Wlej jedną sporą dawkę, zrób test i będziesz widział co się dzieje. Przydałoby się także zrobić test na Fe, u mnie wszystko ruszyło ostro z kopyta dopiero gdy uzupełniłem braki tego pierwiastka którego pomimo dziennego podawania było za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się ile już dawać tego fosforu skoro jest go cały czas mało.

Dawać więcej aż w końcu podłoże i rośliny trochę go zmagazynują i zacznie się utrzymywać na pożądanym poziomie. ja zaaplikowałem u siebie jednorazowo nawet tygodniową dawkę i nic się nie stało - sprawdź ewentualnie test czy działa - wlej dawkę dzienną do 1 litra wody i sprawdź czy się inaczej przebarwia - bo może coś z testem nie tak jak być powinno (choć osobiście nie sądzę)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmierzyłem poziom PO4 i wynosi 0,8, więc idzie w górę. Jednak pojawia się coraz więcej tego meszku na roślinach, już mam na kabombie trochę. Mam nadzieję, że za kilka dni ni będzie śladu. Pojawiają się też dłuższe pojedyncze nitki, zaczyna mnie to troszkę irytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje koledzy za tyle pomocnych informacji

 

Czyli

- Redukuje oświetlenie zasadnicze do 8h

- Zrównoważenie stosunku azotanów NO3 do fosforanów PO4 w stosunku 10:1 do poziomu około 150mg/l NO3 do 1,5mg/l PO4

Czy te nawozy się do tego nadają ?? Czy proponujecie cos tanszego ??

http://allegro.pl/easy-life-nitro-500-m ... 18882.html

http://allegro.pl/easy-life-fosfo-500ml ... 22672.html

- Podawanie potasu

http://allegro.pl/easy-life-kalium-500m ... 90984.html

- Podawanie żelaza

Fe z PG

- Odstawienie mikro, makro, calsic z PG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrównoważenie stosunku azotanów NO3 do fosforanów PO4 w stosunku 10:1 do poziomu około 150mg/l NO3

Chyba 15mg/l

 

Czy te nawozy się do tego nadają ?? Czy proponujecie cos tanszego ??

http://allegro.pl/easy-life-nitro-500-m ... 18882.html

http://allegro.pl/easy-life-fosfo-500ml ... 22672.html

- Podawanie potasu

http://allegro.pl/easy-life-kalium-500m ... 90984.html

- Podawanie żelaza

Fe z PG

Jeśli nie chcesz bawić się solami, które są tańsze to te gotowce są dobre.

Potas też możesz kupić Aqua Artu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Jako uzupełnienie wiedzy tu podanej chcę przypomnieć że stosunek N:P:K który powinien wynosić 10:1:20 mówi o pierwiastkach a nie związkach. NO3 i PO4 są związkami i ich stosunek w akwarium, o ile dobrze pamiętam powinien wynosić 15:1. Żeby wyjść na poprawne parametry należy przeliczyć masy molowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stresujcie chłopa masami molowymi ;) Ja już kiedyś w jednym z wątków wyjaśniałem kwestie różnic. Mylone są azotany z azotem jako czystym pierwiastkiem N jak i fosforany z czystym pierwiastkiem P. Wynika to z używania pewnych skrótów myślowych które mogą kogoś wprowadzić w błąd.

Zacytuję tu siebie żeby wyjaśnić na przykładzie takim czysto teoretycznym :

Rozrabiamy określoną ilość roztworu KNO3 niech to będzie 10g w 500ml wody i dozujemy taki roztwór do naszego akwarium które ma teoretycznie 100l w ilości 4 ml dziennie - to daje nam wartość azotanów dziennie 0,491mg/l a tygodniowo 3,434mg/l ale azotan potasu to nie jest czysty pierwiastek jako azot N . Dozując te wartości uzyskujemy czystego azotu jako pierwiastka N dziennie 0,111mg/l a tygodniowo 0,775mg/l - tu teraz widać różnice . Ta sama sytuacja dotyczy fosforanów.

Stąd po przeliczeniu stosunek czystego azotu jako pierwiastka N do fosforu jako czystego pierwiastka P wynosi 16:1 a z tych samych ilości - stosunek azotanu potasu do diwodorofosforanu potasu wynosi 10:1

Tak więc nawożąc nasze akwarium solami nie zawracajmy sobie głowy masami molowymi :) Trzeba rozrobić sole według kalkulatora i nawozić. Możesz zaglądnąć tu :http://forum.superakwarium.pl/nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zabawa z solami to troszkę większa chemia a ja mogę nie zdażyć tego opanować w miarę krótkim czasie

Na_razie zamówie te nawozy żeby chociaż trochę zażegnać problem a na bieżąco postaram się zgłębiać sprawę z solami.

 

 

Dulle// Pisz poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić gotowce ale ja bym mimo wszystko proponował zakup zestawu soli KNO3 , K2SO4, MgSO4, KH2PO4 i na Twoje akwarium rozrobić takie roztwory:

KNO3 - 23,3g rozpuścić w 400ml wody po czym roztwór uzupełnić wodą do 500ml

K2SO4- 42,3g rozpuscić w 400ml wody po czym roztwór uzupełnić wodą do 500ml

KH2PO4- 2,0g rozpuscić w 400ml wody po czym roztwór uzupełnić wodą do 500ml

MgSO4x7H20 43,5g rozpuscić w 400ml wody po czym roztwór uzupełnić wodą do 500ml

Codzienne dozowanie tych roztworów w ilości 10ml każdego da nam poziom tygodniowy

Azotany NO3 - 10mg/l

Fosforany PO4 -1mg/l

Potas K+ - 20mg/l

Magnez Mg+ 3mg/l (więcej nie ma potrzeby jeśli używasz wody kranówki)

Więc jak widać nic tu nie ma skomplikowanego - Mamy za to jedną możliwość której nie zagwarantuje żadna firmowa czy nie firmowa mieszanka nawozowa - w zależności od potrzeb możemy poziom dozowania każdego pierwiastka zwiększać lub zmniejszać tak jak nam się chce.

A Po przeliczeniu kosztów okaże się że Twoje akwarium można nawozić za kilkanaście złotych przez rok :) Wybór oczywiście jest po Twojej stronie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałem wam bardzo podziękować za pomoc

 

Z glonami już się w zasadzie uporałem. Roślinki dopiero teraz zaczęły porządnie rosnąć

 

Właśnie zacząłem kombinować z solami więc jeśli możecie to podpowiedzcie czy dobrze to rozkminiłem

 

Pojemność zbiornika 200L

Sól:

 

Micro

Intermag Plus

50ml+450ml destylowanej Dawkowanie 1ml/dziennie

Chelat FE 8%

50g+450ml destylowanej Dawkowanie 2ml/dziennie

 

Dzięki temu otrzymujemy tygodniowo:

żelazo, Fe 0,65 mg/l

mangan, Mn 0,04

miedź, Cu 0,01

cynk, Zn 0,01

bor, B 0,01

molibden, Mo 0,00

kobalt, Co 0,00

 

Makro

K2SO4 48,8g/500ml - 13 ml dziennie daje mi 29,99mg/l tygodniowo

 

KNO3 26,9g/500ml- 13 ml dziennie daje mi 15,03mg/l tygodniowo

 

KH2PO4 2,4g/500ml- 13 ml dziennie daje mi 1,56mg/l tygodniowo

 

MgSO4x7H2O 33,4g/500ml- 13 ml dziennie daje mi 3 mg/l tygodniowo

 

Gdy osiągnę już wymagane ( w/w stężenia zgodnie z stosunkiem N,P,K 10:1:20 ) stężenia co potwierdzą testy na NO3, PO4 i Fe

rozpoczynam dolewanie soli codziennie ale już nie na 200l ale tylko na cotygodniowe podmiany ( około 50l) + to co zjadają rośliny

 

Czyli w/w roztworami około

Micro

Intermag Plus

Dawkowanie co drugi dzień 1ml

Chelat FE 8%

Dawkowanie co drugi dzień 1ml

 

Makro

K2SO4 48,8g/500ml - 3 mil dziennie

 

KNO3 26,9g/500ml- 3 ml dziennie

 

KH2PO4 2,4g/500ml- 3 ml

 

MgSO4x7H2O 33,4g/500ml- 3 ml

 

Czy ja to dobrze rozumiem ??

 

I jeszcze jedno pytanie Jak wygląda sprawa z MgSo4 bezwodnym http://www.akwanawozy.com.pl/pkat/6/magnez-mg.html a MgSO4x7H2O. W kalkulatorze jest tylko to drugie ale czytałem, że żeby wyjść na to samo należy go dosypać dwa razy mniej czyli w moim przypadku 16,7g/500ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy osiągnę już wymagane ( w/w stężenia zgodnie z stosunkiem N,P,K 10:1:20 ) stężenia co potwierdzą testy na NO3, PO4 i Fe

rozpoczynam dolewanie soli codziennie ale już nie na 200l ale tylko na cotygodniowe podmiany ( około 50l) + to co zjadają rośliny

Jeśli masa roślinna jest duża to praktycznie w ciągu tygodnia 80-90% podawanych nawozów zostaje zużyte - tym samym biorąc pod uwagę podmianę nawozimy prawie takimi samymi dawkami. Uzależnione jest to oczywiście od obsady gatunkowej roślin - cześć rośnie wolniej inne potrafią rosnąć jak chwasty.Tu już pozostaje obserwacja i indywidualne dobieranie dawek nawozowych. Dane z kalkulatora są ilościami wyjściowymi - trzeba brać pod uwagę że być może w Twoich warunkach te wyjściowe dawki trzeba będzie nieco podnieść lub też zmniejszyć w zależności od potrzeb. Istotą sprawy jest utrzymanie w miarę stałych parametrów wody i nie dopuścić do tego żeby któregoś pierwiastka brakło.

Co do MgSO4 jeśli korzystałeś z kalkulatora zulixa w zakładce makro można podstawić w MgSO4 wartość 1 zamiast 7 i policzysz sobie bezwodny siarczan magnezu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...