Skocz do zawartości

Zatrucie azotem


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A jeśli podmienię duży procent wody z akwa, to nie zabije to bakterii nitryfikacyjnych ? Bo niegdy nie wymieniałem więcej niż 20,30 %, więc nie wiem. Oczywiście woda będzie odstana 1 dzień. I czy jak zniweluje poziom NO 2 do zera, to badać NO 3 ? Czy od NO 3 ryby też mogą się zatruć ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą się zatruć zarówno NH4 jak i No2 tak i NO3 z tą różnicą, że NH4 i NO2 są silnie toksyczne a NO3 może być nawet 50 mg/l.

NH4 i NO2 bakterie przerabiają (NH4 na NO2 a NO2 na NO3) a NO3 można zbić tylko denitryfikatorem lub podmianami wody.

Każda podmiana "zabija" bakterie nitryfikacyjne (wylewasz je z wodą) ale 50% nie powinno narobić szkód dużych. Warunkiem koniecznym jest to byś nie miał przerybienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, a powiedz mi jakie najważniejsze parametry muszę znać ;) NO2, Ph na pewno, jeszcze coś koniecznie ? Wiem że powinny być zbadane wszystkie parametry, ale na razie u mnie krucho z kasą ;/ Więc powiedzcie jaki jeszcze parametr muszę znać :D Z góry dzięki ;)

Z dbaniem o akwarium nie ma problemu, czyszczenie akwa, oświetlenie itd wszystko na swoim miejscu ;) Tylko te parametry to moja jedyna zmora ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbędne jest NO3 i NO2. Przydałoby się NH4 oraz twardości KH GH i odczyn PH.

Do zgrubnego pomiaru wystarczą testy paskowe. Ja używam JBL 6 w 1 i są w miarę dokładne. Jeżeli sa problemy to przydałyby się kropelkowe.

Jak jakiś czas będziesz sprawdzał parametry to po ziomie NO3 wywnioskujesz czy masz NO2 i NH4 -jeżeli NO3=0 to mogą się pojawić wartości No2 i NH4. Jest to właściwe tylko w ustabilizowanych zbiornikach i przy właściwie prowadzonej pielęgnacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustabilizowanym zbiorniku nie powinny, Ja mierzę i NO3 i NO2 i nigdy NO2 nie miało wartości różnej od zera. Oznacza to, że bakterie przerabiają całe NO2 na NO3 a z tego wnioskuje,że i NH4 jest w całości przerabiane na NO2. U mnie jest dużo roślin szybko rosnących więc powinny całe NO3 zużywać i poziomu 50 mg/l nigdy u siebie nie widziałem. Jak będziesz badał parametry przez jakiś czas to zauważysz prawidłowość.

Podobnie rzecz się ma z twardościami i PH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale poprzednik napisał, że jeśli wynosi 0, to może pojawiać się NO2 i NH3. Jedno wyklucza drugie :P

Ale ja nic takiego nie powiedziałem.

 

Zapytałeś:

A jaka powinna być norma NO 3 w zbiorniku ?

Ja odpowiedziałem:

Norma to jest 0

Mam jeszcze pytanie, czy poprzez dodawanie nawozów do akwa, zmieniają się jakoś parametry wody, lub brudzi to wodę w jakiś sposób ?

Oczywiście. Przecież nawożąc dodajesz pierwiastki. Zależy jakie podajesz to takich pierwiastków w wodzie jest więcej, czyli się zmieniają ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale poprzednik napisał, że jeśli wynosi 0, to może pojawiać się NO2 i NH3. Jedno wyklucza drugie :P

Widzę że w ogóle nie kumasz tematu,poczytaj najlepiej o cyklu azotowym w zbiorniku,trudno to zrozumieć jeśli będziesz wyciągał wiedzę pytaniami w dodatku nie po kolei zadawanymi.

Krótko ;) sprawa z azotem zaczyna się od wsypania karmy,która to zjedzona czy nie zjedzona w procesach biochemicznych dostarczy amoniaku i tu zaczyna się tzw. cykl azotowy jego utlenianie przez bakterie (NH3/NH4+) --> (NO2-)-->aż do najmniej szkodliwej postaci (NO3-) jest to już jon azotanowy na piątym stopniu utlenienia.W dojrzałym biochemicznie zbiorniku tylko ta postać powinna być mierzalna czyli przedstawiać konkretną wartość przyjmuje się ją jako całkowicie bezpieczną ok.25mg/l ale są ryby gdzie nie powinny mieć więcej od 15mg/l i takie co zniosą 500 mg/l NO3-. Pozostałych nie powinny wykrywać testy akwarystyczne czyli zero,to nie znaczy że ich nie ma bo nie było by procesu(są w obiegu)(aTobie ma wychodzić zero).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, czy jeśli będzie woda odstawać do podmianki w pojemniku z tworzywa sztucznego, to coś się może stać z wodą ? Pytam, bo zawszę trzymałem kranówkę w butlach 5l, więc nie wiem czy woda będzie odpowiednia, jeśli będzie przebywać w plastikowym pojemniku, lub w misce od prania ( w której wiadomo, dużo proszków do prania itd już się znajdowało, więc miska chyba odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 l pojemniki po wodzie mineralnej lub destylowanej/demineralizowanej mogą być. Baniaki nowe należy dobrze wypłukać samą wodą i najlepiej jakby miały oznaczenie, że nadają się do produktów spożywczych (taki nóż i widelec). Wszelkie baniaki po detergentach, płynach, olejach lepiej sobie darować. Jeżeli podmieniałeś wodę używają do odstania tych baniaków to możesz je dalej stosować.

 

 

NO3 najlepiej jakby było zero lecz to co pisałem wcześniej należy rozpatrywać łącznie z całym kontekstem i podtrzymuję co pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...