Skocz do zawartości

Wybór filtra do 112L JBL który?


bosman0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam akwarium 112L, obecnie posiadam filtr Aquael Minikani 120, jednak nie daję on sobie rady na dłuższą metę. Planują w ciągu miesiąca zmienić filtr i tutaj wybór padł na JBL Cristal Profi GreenLine (chyba, że ktoś może doradzał by filtr jakiejś innej firmy, chętnie posłucham porad). Mam teraz dylemat, gdyż w ciągu roku planuję zmianę na akwarium 200-240L i chciał bym, aby zakup filtra był przyszłościowy i mógł sobie działać w akwarium 200L-240L. Jestem bardziej przekonany do JBL E901, gdyż wiem, że w chwili obecnej bardzo dobrze nadawał by się do mojego akwarium, ale czy w 240L da rade? W opcję wchodzi jeszcze JBL E1501, gdyż w 240L będzie sprawował się dobrze, jednak mam obawy czy w 112L obecnie nie zrobi mi pralki :/ Może ta 901 wystarczy, a potem w 240L dam i e901 i minikani 120 i by to jakoś dawało rade?

 

Proszę Was o podpowiedź co mam zrobić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również poleciłbym JBL e 1501 , a jeśli pytasz o inne opcje to proponuję Ci jeszcze Fluvala 305 . Sam mam jbl 1501 , polowałem na fluvala 305 ale zdecydowała okazyjna cena (130 zł różnicy ). Bo z doświadczenia na obu typach lepszy wydaje mi się jednak produkt fluvala . Ale nie o tyle by przeć na niego bez opamiętania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam e901 w 126 l. Filtr ten ma wydajność na poziomi 450 l więc do 240 l będzie za mały. Co prawda w 112 będziesz musiał e1501 zdławić mocna, ale jak planujesz 240 l to e1501 jest niezbędny.

Wg mnie filtr ten jest za głośny choć opinie są różne (a ja jestem wyczulony na hałas, no i akwarium stoi w sypialni bardzo cichej). W dodatku mi cieknie ale to chyba tylko mój taki jest. Wad są na pewno przejrzyste węże bo zachodzą zieloną "galaretką" i konieczne jest comiesięczne ich czyszczenie. Filtracja jest za to odpowiednia, a i wykonanie i eksploatacja niczego sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy e901 w 240 l będziesz miał tylko 2 wymiany na godzinę i to nie zawsze. W 126l wydajność po miesiącu jest ok 100 l/h. Ledwo leci z rury. Ja mam przez pewien czas nad filtrację i muszę dławić przepływ ale później ledwo rusza taflą wody...

Drugim rozwiązaniem byłby zakup e901 do 112 l a do 240 dokupienie drugiego filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam właśnie dylemat, a może ktoś jakiś inny filtr proponuje, który ma większy przepływa niż jbl e901, a mniejszy niż jbl e1501?

 

Ten Fluval ma właśnie 1000l/h czyli z wkładami pewnie z 650l/h i cena jest przyzwoita, ale nie wiem czemu jakoś mnie przekonuje ten JBL bardziej, chociaż teraz mam AquaEl-a i w sumie od ponad dwóch lat i nie narzekam, bo nie słychać go w ogóle i nic się nie psuje, jednak, jakości plastików i rury jak od odkurzacza mnie odrzucają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie mam jbl'a - ale nie wierzę że nie mają regulacji przepływu. To rozwiązuje część Twoich wątpliwości.

 

2. Przepływ, szczególnie w kuble, to drugorzędny parametr filtracyjny. Przepływ ma być taki żeby nie robić pralki i tyle w tym filozofii. Ważna jest objętość mediów filtracyjnych. e1501 skręcony do połowy "mocy" e901 i tak będzie od niego dużo wydajniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Przepływ, szczególnie w kuble, to drugorzędny parametr filtracyjny. Przepływ ma być taki żeby nie robić pralki i tyle w tym filozofii. Ważna jest objętość mediów filtracyjnych. e1501 skręcony do połowy "mocy" e901 i tak będzie od niego dużo wydajniejszy.

Czyli który będzie wydajniejszy? e901 czy e1501, bo nie skumałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL mają regulację przepływu 8-) Teraz używam 901 przy moich 240 L i powiem Ci że dawał radę dopóki nie podłączyłem reaktora CO 2 i lampy UV. Teraz co prawda jeszcze jako tako się spisuje ale wiadomo że to już nie to. Z tego względu zaopatrzyłem się już w model 1500 ale jakoś nie mogę się zebrać żeby go wymienić :oops: . Na twoim miejscu brałbym ten większy bez zastanowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...