Skocz do zawartości

Nowy problem po podmianie i zielenice?


mest1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A ja dzisiaj po podmianie i wypłukaniu filtra (oczywiście w wodzie akwariowej) ujrzałem takie coś http://imageshack.us/photo/my-images/254/nitkao.jpg/ i teraz spoglądam i jest parę takich wędrujących jakby "pluszaków" ? Co to może być?? Mierzyłem około 4 dni temu poziom NO3 i jest 6 i PO4 jest 0 a jakieś drobne glony też się pokazują. Na roślinach i na szybie pojawiają się też zielone kropki.

 

Te kropki to pewnie zielenice z tego co mi się udało ustalić. Pojawiły się też na pojedynczych roślinach (na trawce). Od 2 dni nawożę makro, żelazo, easy carbo i potas przy podmianie a także Co2 z butli ale te kropki zaobserwowałem wcześniej. Oświetlenie albo 1W/1L albo około 0,6W/1L zależy ile świetlówek włączę i teraz pytanie do Was z czego może zrezygnować i co zrobić żeby to szybko minęło?

Zrobiłem szybko z rana badania i:

NO3 - 8

PO4 - 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dołączę się do tematu... Też mam te zielone kropki. Ale co jest najgorsze to robią mi się one też na niektórych roślinach. I rośliny mają na sobie delikatny zielonkawy meszek. Możecie mi powiedzieć czy to jest normalne, czy mam się tego obawiać ?? Podmianki robię raz w tygodniu 30 % wody. Rośliny w szczególności Bacopa i wszystkie gatunki żabienic które mam rosną szybko. Tylko że po jakimś czasie pojawiają się na nich te zielone kropeczki i ten meszek.. Oświetlenie 2x30w świeci 10 H i dodatkowe 2x39w świeci przez 4 H. Akwarium 200 L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punktowe zielenice nie są specjalnie groźne dopóki nie ma ich dużo, wtedy zaczynają szpecić, ponoć przyczyną może być nadmiar mikroelementów w wodzie, warto wziąć to pod uwagę przy nawożeniu. Meszek by mnie bardziej niepokoił, bo to już bardziej podchodzi pod zielenice nitkowate, a one potrafiią być bardzo uciążliwe, glony w akwarium są zjawiskiem jak najbardziej normalnym tyle że niepożądanym. Spróbuj zmodyfikować nawożenie i/lub oświetlenie i obserwuj rozwój sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba udało mi wygrać z glonami w akwarium. Ich liczba znacznie się pomniejszyła :) kupiłem w sklepie 3 kosiorki do tego zaczynam dolewać easycarbo. I zrobiłem podmiankę wody dwa razy w tygodniu około 30 % wody. Liście które miły najwięcej glonów wyrzuciłem z akwarium. I takim o to sposobem glony ustąpiły. :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

) kupiłem w sklepie 3 kosiorki do tego zaczynam dolewać easycarbo. I zrobiłem podmiankę wody dwa razy w tygodniu około 30 % wody. Liście które miły najwięcej glonów wyrzuciłem z akwarium. I takim o to sposobem glony ustąpiły. :)

 

Oby Twoja radość nie była przedwczesna. Nie napisałeś nic o roślinach , ile ich masz ? W jakim są stanie? Kosiarki pomogą doraźnie ale raczej nie zwalczą przyczyny. Ja na twoim miejscu nie dawałbym przez jakiś czas więcej światła niż te 0.6 W/Litr . EC niby pomaga ,ale ja moje glony zagazowywałem węglem z butli :lol: Podmianka wody Ok. Nawoziłeś wogóle czymś ? Może te rośliny nie są w stanie efektywnie wykorzystać nawozów które im zaoferowałeś? Wiem tez że CO2 w tym przypadku potrafi zdziałać cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie napiszę coś o roślinach jakie mam. :)

Anubias nana 3x, Rogatek sztywny około 12 gałązek, Zabienica Amazońska 3x,Vallisneria 3x, Bakopa karolińska około 25 gałązek ostatnio przycinałem, Alternanthera splendida 4 gałązki ,Hemigraphis colorata1x,Zabienica Dvall 1x, Zabienica Compacta 2x, Żabienica Jenisej 1x,Ludwigia repens 2x i coś tam jeszcze jest ale nie znam nazwy... Pod korzenie roślin wkładam kulki torfowe. Oczywiście rośliną dostarczam Co2 prze bimbrownie. (występuje fotosynteza roślin). Nawóz jaki stosowałem to Plant Gainer Classic. Ale przestałem teraz zaczynam stosować nawóz makro i mikro Aqua Gainer w proszku. Z tego co wiem starcza na dłużej jest tańszy i zapobiega wzrostowi glonów. I zapomniałem dopisać też że zmieniłem również filtr na kubełkowy i możliwe że on też wspomógł mnie w walce z glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO4 na poziomie zerowym też do niczego dobrego nie prowadzi. Nawoziłeś czymś ? Dużo już było mówione o glonach ,ja sam teraz bardzo się w ten temat zagłębiam i zaczynam walkę . Powodem twoich glonów może być w równym stopniu nadmiar jak i niedobór pierwiastków. Poczytaj sobie uważnie pod tym linkiem,szczególnie końcówkę zatytułowaną "zalecenia" , może wyciągniesz wnioski .Tylko przeczytaj uważnie całość- artykuł jest dość długi i nudny :P ,ale warto.

 

Oto link :http://holendry.republika.pl/algae_pl.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...