Skocz do zawartości

Nowy zbiornik - plany na przyszłość. Kilka pytań.


rafikrafiki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dobrze pójdzie to jeszcze w tym roku wystartuję z nowym baniaczkiem. Planuję zakup zbiornika o wymiarach 160x60x60 i tu problemy się zaczynają:

 

1. Jaki wybrać ze szkła float, czy z przednią szybą opti. I czy warto brać ten droższy wariant, bo w końcu to 220 zł oszczędności przy wyborze pierwszej opcji, a jak to przełoży się na jakość oglądania tego wszystkiego w środku i czy warto?

2. Co lepsze: Ustawienie baniaka przy oknie = oszczędność światła, czy też wybór oświetlenia. Jeśli oświetlenie to jakie T8, czy T5?

3. Posiadam dwa filtry Hagen Crystal-Flo 80 (820L/h) i Hagen Crystal-Flo 60 (750L/h). Czy dadzą one radę w tym baniaku. Czy też zakupić coś innego co polecacie.

 

Chcę aby ten baniak wystartował bez problemów, bo przy ostatnim 200l dobrze dostałem po dupsku ze względu na wszelkie pomyłki. Za wszystkie porady z góry dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zależy. Jak chcesz tam zrobić BW, to raczej obojętne, jak wykokszony roślinniak na ADZie, a samo akwarium będzie bez wzmocnień itd. z konkretną aranżacją, to opti jak najbardziej ma sens - szczególnie że przy tych wymiarach szyba nie będzie zbyt cienka.

 

2. Przy oknie nie kontrolujesz światła, zjedzą cię glony. Przy tej wysokości baniaka, nie t5/t8 tylko HQi najlepiej.

 

3. Prawie 600l, nie bardzo nawet razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do funduszy wszystko sprowadza się do oszczędności. Chcę to tak skomponować, aby wyszło w miarę tanio, i w miarę możliwości można było to tanim kosztem rozbudować, bez drastycznych zmian.

 

Głównym elementem jest zbiornik, dlatego bardzo zależy mi na odpowiednim wyborze, bo to element najtrudniejszy w wymianie. A chcę aby posłużył parę ładnych latek. Dłuższy nie wchodzi w grę.

 

Co do oświetlenia to wiadomo, że jak będą roślinki to i światło musi być, dlatego zależy mi na doborze odpowiedniego oświetlenia. roślinki raczej od mało do średnio wymagających, tak planuje.

 

Myślę nad ciekawym rozwiązaniem: Planuję remont w pokoju i tak sobie pomyślałem, że zbiornik mógłby być ustawiony na metalowym i mobilnym stelażu, wtedy bym mógł go ustawić pod oknem, a jak bym chciał to bym go przesunął na ścianę.

 

Filtracja mile widziane i lepsze i tańsze rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad ciekawym rozwiązaniem: Planuję remont w pokoju i tak sobie pomyślałem, że zbiornik mógłby być ustawiony na metalowym i mobilnym stelażu, wtedy bym mógł go ustawić pod oknem, a jak bym chciał to bym go przesunął na ścianę.

 

Filtracja mile widziane i lepsze i tańsze rozwiązania.

Chcesz mieć akwarium na kółkach? Raczej ciężkie do zrealizowania nie wspominając, że bez sensu.

 

Co do filtracji to są trzy opcje: sump, filtr za tłem 3d albo filtry Unimax 700 lub Fluval FX5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtracji to wybieram ten tańszy filtr: HW304A

Akwarium jednak pozostanie w wymiarach 160x60x50 float, doszedłem do wniosku, że 60 cm wysokości to za dużo, a i więcej światła trzeba. Co do dłuższego baniaka to odpada, bo nie mam miejsca.

 

Teraz najważniejsze oświetlenie: Pokrywa musi być.

 

1. Tak jak wcześniej wspominałem najtańszym rozwiązaniem byłoby ustawienie baniaka przy oknie, co do glonów to w tym zbiorniku większość stworów to będą glonojady, czyli kosiarki, otoski, krewetki kilka gat. i inne podobne. Ale tylko czy zdołam utrzymać odpowiednie warunki aby glony nie zainfekowały całego baniaka?

2. Oświetlenie w pokrywie, wychodzi na to, że to jednak one będzie w tym przypadku. T8 czy T5 co lepsze i oszczędniejsze i jaka moc.

3. HQI, halogeny należałoby umieścić nad akwarium. Problem polega na tym, że przy tak dużej powierzchni akwarium to woda która paruje, będzie powodowała rozwijanie się pleśni. Szczególnie zimą. Bo mam nieocieplony dom, a po drugie kiepską wentylację. Tak więc pokrywa minimalizuje parowanie wody.

 

A co do pomysłu z przesuwanym akwa to odpuszczam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...