Skocz do zawartości

Dylemat z roślinami


Bobix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak jak w temacie wątku mam problem z roślinami. Ostatnio zrestartowałem akwarium, na razie jest w nim tylko żwir, woda i sprzęt. Chcę dokupić w piątek rośliny do aranżacji, i nie wiem czy kupić sztuczne czy żywe (wolałbym oczywiście żywe), restart musiałem zrobić właśnie z powodu roślin, na których były jaja ślimaków, których dokładnie nie wymyłem. Powiedzcie, jaka jest szansa, że wypłukam wszystkie jaja z rośliny, jeśli na niej będą? Czy radzicie kupić sztuczne i nie ryzykować, czy dokładnie wymyć roślinę?

Z góry dzięki za pomoc. Pzdr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie, jaka jest szansa, że wypłukam wszystkie jaja z rośliny, jeśli na niej będą?

Nie ma takiej szansy byś w ten sposób zlikwidował ślimaki.

Jedynie kwarantanna roślin.Kup w aptece nadmanganian potasu w tabletkach.Tabletkę 100 mg rozpuszczasz w 4 litrach wody i na 10 minut wkładasz roślinę ,następnie płuczesz pod czystą wodą i odkładasz do przygotowanego naczynia z czystą wodą. Czynność powtarzasz co 3-4 dni w sumie 4 razy używając zawsze nowego roztworu nadmanganianu potasu.Po ok.2 tygodniach rośliny powinny być wolne od wszelkich pasożytów i można je posadzić do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzić czy są jaja jakoś mogę? Czy ludzkim okiem ciężko ? :P

Jasne że możesz szukać ale jedno przeoczone jajo czy mały ślimaczek wystarczy by znowu doczekać się plagi.Właśnie długi 2 tyg.okres kwarantanny jest po to by sukcesywnie likwidować wylęgające się ślimaki i inne pasożyty z jaj i przez izolację roślin odcinać ich od pokarmu i żywicieli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ostatecznie, radzisz mi zrobić kwarantanne czy sztuczne roślinki?

Nigdy nie wkładaj sztucznych roślin ani innych sztucznych ozdób do akwarium. Zrób kwarantannę roślin nadmanganian potasu kupisz za ok 5- 7 zł w aptece a na pewno zakup roślin nowych czy nawet sztucznych to dużo większy koszt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konieczna jest kwarantanna? Bo zoologiczny z którego wcześniej korzystałem był nie trzymany w porządku, kilkadziesiąt roślin było wsadzone do nie zadbanego baniaka, a ryby żyły w średnio czystych akwariach 10-20l. Teraz korzystam z zoologicznego, którego towar jest skupiony na akwarystyce. Dużo lepiej to wygląda niż w tym pierwszym sklepie. Czy w niezadbanych sklepach jest większa szansa na pasożyty, itd? Bo kwarantanne zrobie, lub na pewno przemyje dokładnie rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Ostatnio zrestartowałem akwarium, na razie jest w nim tylko żwir, woda i sprzęt."

 

No wiesz z tego co napisałeś to trudno było wywnioskować że żwir też wymieniłeś :) równie dobrze mogłeś go tylko przepłukać.

 

W ten sposób na pewno znacznie ograniczysz ryzyko przedostania się ślimaków ale czy w 100% to trudno powiedzieć. Raczej zastanowiłbym się jak zniesie to roślina którą pozbawisz części zielonej, czy aby na pewno odrośnie? śmiem twierdzić że spora część może tego nie przetrwać chociaż nigdy nie próbowałem robić takiego zabiegu oraz nie słyszałem żeby ktoś z moich znajomych coś takiego robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze żeby przyglądać się miejscom gdzie te rośliny są trzymane, jeżeli jest tam jaki kolwiek ślimak, lub jaja na innej roślince są widoczne to nie kupuj tam żadnych roślin. Poza tym jest sporo ryb które odżywiają się ślimakami:) Co do anubiasów, je się rozmnaża w trochę inny sposób, a mianowicie musiałabyś rozcinać kłącze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...