Skocz do zawartości

Paprochy w akwarium - Czy macie?


Maqll
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mam akwarium 112L i filtr wew Aquael przepompowywujący 450L/h. Denerwowały mnie paprochy w akwarium i dokupiłem filtr zew. JBL e900 900L/h. Chodzą razem 3 dzień a paprochów tyle samo. Jest to dużo wydajniejszy filter niż zalecany, chodzi na full. W czym problem? Czy macie krystaliczną wodę w swoich akwariach bez paprochów czy też się unoszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem z tym problem , ale doszedłem do tego ze to wina gąbki łapała tylko większe zanieczyszczenia jak chcesz mieć kryształ woda to według mnie trzeba stosować watę jest tania ,ale trzeba wymieniać co kilka dni więc lepiej nie wkładać do zewnętrznego tylko dokupić pojemnik takie jak ma turbofilter i tam napchać waty lub kupić taki specjalny pojemnik nie pamiętam jak się nazywa ,że montujesz go przed filtrem zewnętrznym taki jakby prefilter . http://www.spychala.zsem.pl/prefiltr.jpg o coś takiego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj waty do filtra zewnętrznego :P bo jak powiedziałem będziesz musiał go otwierać co kila dni żeby tą watę wymienićbo jak się wata zapcha brudem to potem ten brud będzie oddawać do akwarium , najlepiej dokup taki prefiltr jaki ci podałem w linku cena chyba okolo 20-30 zł o ile pamietam no i watę na allegro 1zł za dość spory kawalek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie działają dwa filtry i wew i zew.Poczekam dwa trzy tyg, jak się nie ustabilizuje to dam do kubełka waty (jak się zapcha to wymienię) a jak dalej to kupię ten prefiltr. U Was jest kryształ woda? Nic się nie unosi czy tylko u mnie taka sytuacja? Jak idę do sklepu to tam nie widać żadnych takich paproszków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sam dojdziesz do wniosku że nie są to żadnego rodzaju pierwotniaki, grzyby, bakterie które zjadają materię organiczną (dla mnie bardzo prawdopodobne). To daj jak proponowano wyżej, watę filtracyjną. Mimo że mam akwarium jak kryształ gdy spojrzę na skrawek waty, który wymieniam na nowy często, to jest on po prostu czarny obślizgły od brudu :)

 

Ale 'paprochy' na tafli wody czy w srodku ? Jeżeli na tafli to proponuję kupić skimmer.

Jeżeli na powierzchni wody jest jakiś nalot jest to kożuch bakteryjny. Najlepiej i najtaniej pozbyć się go przez położenie ręcznika kuchennego na tafli wody i energiczne ściągnięcie go. Wykonujemy taką czynność parę razy. Tafla jest czysta i by zapobiec następnemu rozwojowi kożucha zwiększamy ruch tafli wody np. poprzez deszczownicę.

 

Domyślam się co możesz mieć z tymi "białymi okruchami" jak ruszysz właśnie na tafli wody kożuch, film białkowy się rozpada i spada do akwa. Tak domyślam się przynajmniej z twojego opisu. To skojarzenie jest najbliższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, żadnego kożucha nie ma. Nowy filtr chodzi już 5 dzień i jest ich wydaje się coraz mniej (w sumie to dwa narazie chodzą). Myślę że są to resztki tego wszystkiego co opada na dno czyli produkty przemiany materii rybek, szczątki roślinek (tak na boku nie mam ich dużo ale nie najlepiej rosną tj. listki obumierają nie chcą się dobrze ukorzenić. Zrobiłem dziś bimbrownie może coś pomoże tylko mam nadzieje że rybką nie zaszkodzi, oświetlenie też trochę za słabe ale mam pokój bardzo jasny a dni coraz dłuższe, więcej słońca może ruszą. Może za mało żelaza ale czytalem że w kranówce są pierwiastki które roślinki potrzebują i jak się raz na tydzień podmieni 1/5 wody to wystarczy. Nie chciałbym wlewać chemii). Z odległości 1,5 m to rybki fruwają tylko jak się z bliska przypatrzy to widać te okruszki. Ale może nie mam porównania i każdemu coś się unosi więc dlatego ciekawi mnie jak u innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dodałem ale na drugi dzień tak samo. Zresztą woda jest nawet klarowna tylko te okruszki. Zalożyłem gąbkę tam gdzie filtr zasysa wodę zobaczę taki prefiltr. No filtrację to mam wydaje się bardzo dobrą filtr wew + zewnętrzy o wydajności dużo większej niż zalecana. W sklepie znalazłem taką sól do biologicznego oczyszczania wody. Stosował ją ktoś? Nie jest szkodliwa dla rybek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam podobny problem dlatego kupiłem do swoich 126l kubełek JBL 701, narazie pracuje niecałe 24 h ale już widze poprawę chociaż stary wewnetrzny dalej chodzi i robi się niezła pralka.

Zastanawiam sie kiedy wyłaczyc i wyjąc stary?

Ceramike ze starego przełozyłem do kubła.Może ktoś podpowie czy starego moge wyjac już czy czekać ze dwa tygodnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dwie rzeczy pomogły mi pozbyć się paprochów. Po pierwsze miałem rurkę do filtra ukrytą za roślinami, więc spora część tego, co miało się odfiltrować, w ogóle nie docierała do celu, tylko zostawała na tych roślinach. Przesadziłem chabazie, odsłoniłem wlot filtra.

Po drugie kupiłem sobie odmulacz na baterie, i to wcale nie z tych drogich. Użyłem go może ze trzy razy (dodatkowo, tzn. pomiędzy zwykłymi regularnymi podmianami części wody), nie tylko przy dnie, ale też w toni, tam gdzie się to dziadostwo unosiło. Nie wiem, który z tych zabiegów pomógł, ale problem się rozwiązał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...