Jump to content

Problem z odorkiem

pstrag222
 Share

Recommended Posts

Witam w mojej nowej aranżacji dałem ziemię do kaktusów pod żwirek różnej gradacji od 3 do 5mm.

I nie powiem po miesiącu czasu widzę ,że rośliny ładnie się rozrastają maja bardzo długie korzenie , szczególnie krypcie, nurzańce i żabienice.

Problem w tym,że w czasie grzebania w akwarium unosi sie na cały pokój nie miły odorek.

Domyślam się ,że jest to siarkowodór.

Moje pytanie brzmi wywalić ziemie? czy da się to jakoś wyeliminować?

Cała aranżacja powstała 5 tygodni temu.

po upływie 3 tygodni wpuściłem molki aby woda dojzewała lepiej .

Kiedys kiedyś usłyszałem ,że wpuszczenie żyworódek wspomaga ten proces.

W kartanie mam 4 barwniaki i jednego opaczka.

Boje się je wpuścić trochę

Domyślam się ,że jest to siarkowodór.

Jaki zapach? Zgniły, czy zgniłych jajek? Jak to pierwsze, to nie siarkowodór, zresztą gdyby to był siarkowodór, ryby już dawno by nie żyły.

Molinezje, czy jakiekolwiek inne brudzące ryby owszem, przyśpieszają dojrzewanie akwarium, ale nie stosujemy ich w tym celu, ponieważ ryzykujemy ich zdrowiem. Ty nie ryzykowałeś, bo akwarium po 2-3 tygodniach jest już w pełni dojrzałe. Jako producenci amoniaku, przed wpuszczeniem docelowej obsady, ok, ale równie dobrze mógłbyś wrzucić szczyptę samego pokarmu...

Kupiłam kiedyś specjalistyczną ziemię, która zawierała składniki rozkładające zawarte odpady organiczne... coś takiego, jak samotworzący się kompost. Moja koleżanka uzyskiwała ten "efekt", upychając gnijące skrórki bananów :shock:

Ale co do ziemi, jestem bardziej zielona niż co do akwarystyki... to tak jako ciekawostka.

No,nagadać to się nagadaliście,tylko nie wiem czemu o obsadzie.

A konkretne pytanie nadal bez odpowiedzi.

Podmień 50% wody i w niedzielę kolejny raz 50%.

Jak to nie pomoże restartuj baniak,bo samej ziemi raczej się nie pozbędziesz.

Więcej syfu i roboty z wywaleniem samej ziemi niż to warte.

Tym bardziej,że masz co zrobić z rybami na czas ponownego dojrzewania.

A jak jeszcze podłączysz filtr pod inne akwa na czas restartu i do napełnienia akwa na nowo użyjesz połowę wody z pozostałych baniaków,to nie będziesz musiał wcale czekać na dojrzewanie.

Od pół roku mam akwa na ziemi. Sama woda ma neutralny zapach. Natomiast co jakiś czas z podłoża wydobywają się bąble, które śmierdzą siarkowodorem (zgniłe jaja). Nie zauważyłem niepokojących objawów u moich ryb przez pół roku funkcjonowania.

Gdzieś kiedyś czytałem o demineralizacji ziemi przed jej umieszczeniem w akwa. Myślę, że gdyby to było zrobione, ów gazy nie wydobywałyby się z podłoża.

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=m ... hw&cad=rja