Skocz do zawartości

Wylacznik czasowy - czyli jak zautomatyzowac akwarium :)


pyszu18
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcialem wam przedstawic jak rozwiazalem problem z wylaczaniem sprzetu na noc i ponownym wlaczaniem na dzien. Jest to czynnosc niezwykle monotonna i meczaca. Oto produkty, które będą nam potrzebne :

2 x przedłużacz sieciowy - cena okolo 15zl za sztuke

1 x wylacznik czasowy analogowy/cyfrowy - cena okolo 10-15 / 35 w gore

1 x dobre checi i chwila czasu

 

Otóż :

Na samym poczatku podlaczamy pierwszy przedluzacz sieciowy do gniazdka ( warto jest miec gniazdko z uziemieniem oraz przedluzacz z bezpiecznikami - przezorny zawsze zabezpieczony).

Dołączona grafika

 

Nastepnie do przedluzacza podlaczamy wylacznik czasowy, do ktorego podlaczamy drugi przedluzacz.

 

do pierwszego przedluzacza oprocz wylacznika czasowego podlaczamy te urzadzenia, ktore maja chodzic 24/h. w moim wypadku jest to filtr zewnetrzny oraz grzalka. mam dodatkowo 2 wolne miejsca, ktore czasem wykorzystuje w celu zupelnie nie zwiazanym z akwarystyka, badz brzeczyk lub dodatkowa grzalke (moje 30W nie starcza mi na temperatur 26 st w moich 54 litrach).

 

do przedluzacza drugiego podlaczamy te rzeczy, ktore maja chodzic tylko tyle, ile okresla wylacznik, czyli u mnie jest to pokrywa.

 

ustawienie wylacznika (analogowego) wyglada nastepujaco - ustawiamy godzine ( trzeba nakierowac strzaleczke na odpowiednia godzine), nastepnie wciskamy zabki. wcisniete zabki (przynajmniej u mnie) okreslaja, kiedy wylacznik ma odciac doplyw pradu do drugiego przedluzacza. sprawa jest banalna, a moze nam bardzo ulatwic zycie :)

 

pozdrawiam i zycze powodzenia w instalowaniu ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję taką automatykę przy 200-250L zrobić z tym, że o ile jest możliwość modyfikacji takiego urządzenia czasowego, ponieważ chcę by automatycznie gasło dzienne a wchodziło nocne, nie chciałbym inwestować we dwa takie czasoumilacze i stąd moje pytanie do elektryków. Druga sprawa, jeżeli pozwolisz pyszu, to efekt "przygaszanego" światła, tak by mniej stresować rybki przy zapalaniu i wyłączaniu światła. Co potrzebne. Mile widziane schematy, także na PW by nie zaśmiecać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirysek, jako elektryk-elektronik powiem Ci że jest możliwość takiego układu jak ty Chcesz, można wykorzystać sterownik 2 torowy....do dobra wiadomość, tyle tylko że za jeden 2torowy kupisz 4 1torowe. więc ekonomia idzie w łeb,.. w tym układzie mamy możliwość miekiego startu swiatła dziennego...

jest jeszcze możliwość układu z jednym sterownikiem, ale bez miekiego startu, dokładając dodatkowy przekażnik, tyle że ten przekaźnik też kosztuje tyle co sterownik 1torowy i trdzeba jeszcze to połączyć. dawno nie bawiłem się prądem ale jeszcze jest pomysł wykorzystania różnicy potencjałów ale przy pradzie zmiennym może się nie udać wiec nie podam Ci schematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę nad wbudowaniem w pokrywę takiego suwaka. Mam starą lampkę biurkową i z nie wymontowałbym to ustrojstwo. I przy zapaleniu się dziennego światła stopniowo bym co 10 min. sam podkręcał światło... innego wyjścia taniego chyba nie widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam zakupiłem taki zwykły włącznik/wyłącznik czasowy w electro world za 35 zł i moim zdaniem jest to rewelacyjny pomysł. nie muszę się martwić o światło i filtr jak wychodzę do pracy - no i w akwa jest stały rytm

 

dla zobrazowania link : http://www.allegro.pl/item569295333_wyl ... nie_s.html

Jeśli dobrze zrozumiałem,to filtr wyłączasz razem z oświetleniem na noc?

 

Ja także zakupiłem taki cyfrowy timer i mam podłączone pod niego oświetlenie.Świetna(wygodna) sprawa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam zakupiłem taki zwykły włącznik/wyłącznik czasowy w electro world za 35 zł i moim zdaniem jest to rewelacyjny pomysł. nie muszę się martwić o światło i filtr jak wychodzę do pracy - no i w akwa jest stały rytm

 

dla zobrazowania link : http://www.allegro.pl/item569295333_wyl ... nie_s.html

Jeśli dobrze zrozumiałem,to filtr wyłączasz razem z oświetleniem na noc?

 

Ja także zakupiłem taki cyfrowy timer i mam podłączone pod niego oświetlenie.Świetna(wygodna) sprawa :-)

 

tak wyłączam na noc, ponieważ bardzo często młode zostały wkręcane do filtra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Kirysek Ty potrzebujesz wiec cos takiego jak programator na przykład SKALAR

 

http://skalar.mcten.pl/content/view/15/28/

 

 

 

można by takze pobawić sie moze bramkami logicznymi połaczonymi z czujnikami światła i programatorami czasowymi

 

Czyli programator czasowy wyłącza światło wiec czujnik światła podaje na bramke logiczną inny sygnał i ona steruje przekażnikiem światła nocnego....

Ale tutaj zaczynam wchodzić już w elektronikę cyfrową....

 

Ale chyba nie opłaci sie to ze względu na koszt....

 

 

Edit:

 

Rozwinę myśl dla elektroników na tym forum

 

Wykorzystując bramkę NOR i czujnik światła....

Jedna nóżnka NOR to stały sygnał 0

Po wyłączeniu światła bramka wystawia 1 i działa na przekaźnik który z kolei zapala światło nocne....

Gdyby jeszcze dołożyć jakiś mały generatorek sterowany tą samą bramką i licznik impulsów to mozna by podzielić zapalanie czy gaszenie oświetlenia nocnego na kilka etapów...

 

Ale jak liczyć układy+ zasilanie+stabilizowanie dla cyfrowych to chyba tanie to nie bedzie.... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę nad wbudowaniem w pokrywę takiego suwaka. Mam starą lampkę biurkową i z nie wymontowałbym to ustrojstwo. I przy zapaleniu się dziennego światła stopniowo bym co 10 min. sam podkręcał światło... innego wyjścia taniego chyba nie widzę...

ze świetlówkami ten numer nie przejdzie,wiesz o tym?Chyba że to jakiś mechaniczny suwak.

olyvka znowu komplikujesz :) wyjeżdżasz z bramkami do ludzi którzy kompletnie w tym nie siedzą...(97%)

poza tym sterowanie analogowe byłoby ciekawszym rozwiązaniem :mrgreen: czyli połączenie elementu foto coś w stylu "eye" w niektórych telewizorach stosowane...

Są też "gniazdka na pilota" ale troszkę droższe rozwiązanie

BTW

Nocnego w ogóle bym nie wyłączał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

można zrobić taki numer ze świetlówkami też ;p trzeba tylko kupić urządzenie które samo zwiększa podawanie prądu na świetlówkę od1V-10V ( gdzie 1V to minimum a 10V cała moc ) i można sobie to zaprogramować w/w skalarem i wszystko działa cacy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiscie uzywam 2 programatorow do oswietlenia zbiornika..

pierwszy steruje diodami led (zapala sie rano i wieczorem)

drugi steruje normalnym swiatlem dziennym..

u mnie dziala to w ten sposob.. w nocy oswietlenie jest calkowicie zgaszone (ryby maja odpoczywac itp.) o godz ok 5:10 zapala sie swiatlo czerwone (led) po okolo 20 minutach zapala sie normalne swiatlo. a o godz ok 5:35 gasna diody led. dzieki temu mam mniej wiecej plynne rozjasnienie zbiornika.. tak samo dzieje sie wieczorem czyli gdy swieci swiatlo dzienne zalanczaja sie diody led.. pozniej gasnie swiatlo dzienne i po kilkudziesieciu minutach gasna diody led.

gdy nie mialem takiego rozwiazania to w chwili zapalania swiatla szalal mi sum rekini. rozpedzal sie i walil ze strachu w szybe lub jakas ozdobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie pomimo posiadania sumów rekinich, nikt w nic nie uderza- ale najwidoczniej jest to kwestia przyzwyczajenia ryb. Moje doskonale wiedzą kiedy zbliża się pora jedzenia- wiec nauczyły się również kiedy gaśnie światło.

Nie mniej pomysł bardzo fajny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam sie bez bicia, ze mam maly zbiornik i moze dlatego niekiedy jak sie wystraszyl nie dal rady wyrobic zakretu :twisted:

wiekszy zbiornik to kwestia czasu.... mysle ze w tym roku bede mial 240l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...