Skocz do zawartości

[72l] Bojowniki + Neony. Restart i nowy układ, str 4


knychu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Kolejnym moim zbiornikiem jest 72L, w którym jest 1+2 bojowniki oraz 20 neonków innesa.

 

Grzałka 50W z termostatem, temeratura 28stC w dzień, 23stC w nocy. Filtr aqael Turbo z deszczownią, oświetlenie 60W żarówka + 13W świetlówka SunGlow 46cm. Dodatkowo wentylacja pod pokrywą omiatająca żarówkę (ciepłe i świeże powietrze dla bojowników).

 

Awkarium zalane wodą z dojrzałego akwarium 7 dni temu. Rośliny jak widać - czekam, aż urosną do góry i zarosną dno. Kilka skał.

 

W wystroju czegoś brakuje - szczególnie lewa strona jest pusta.

Proszę o Wasze pomysły, proopozycje i konstruktywną krytykę co tutaj można dodać/ zmienić itp.

 

Pozdrawiam.

 

post-11339-13685166866434_thumb.jpg

post-11339-13685166866956_thumb.jpg

post-11339-13685166867299_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, wybiorę się dzisiaj po korzeń i rośliny. Zdecyduję się na jedno albo drugie, tylko taki duży korzeń to pewnie spory wydatek, więc lepiej to zainwestować chyba w rośliny :)

 

Ryby w ogóle nie zwracają na siebie uwagi. Czasami samiec pogoni jedną z samic z dłuższymi płetwami, ale jest mnóstwo zakamarków, więc mu umyka i jest spokój.

 

Załączam foto wentylacji jako rozwiązanie dość prymitywne, ale skuteczne.

post-11339-13685166868173_thumb.jpg

 

 

I zdjęcia bojków.

post-11339-13685166868548_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie chodzi o to, żeby nagrzewała powietrze. Kompakt jest zimny, więc i wentylacja byłaby zbędna.

 

Bojowniki oddychają powietrzem znad wody.

 

Kupiłem je w sklepie, w którym były niestety w kubkach. Ale innych nigdzie nie widziałem, żeby były hodowane w dużych dzielonych zbiornikach... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To osobny temat. Można to chyba traktować jako okrucieństwo wobec zwierząt...

 

Tak będzie jeszcze długo, bo żaden sklep nie pozwoli sobie na to, żeby na każdego samca przeznaczać 20-25l akwarium. Tym bardziej, że zazwyczaj sklepy akwarystyczne to klitki przy centrach hanldowych, gdzie karma dla zwierząt stoi w szafkach z filtrami do akwariów.

 

Moje trzy bojki mają teraz świetne warunki, mam nadzieję, że pożyją ze 2-3 lata jeszcze.

 

Co do wystroju, nabyłem wielachny korzeń (0,95kg 57,5 PLN), który w sklepie wydawał mi się mniejszy - teraz zajmuje 1/5 akwarium :) Jest podwieszony. Bardzo spodobał się bojownikom, które chętnie przy nim przebywają, można je podglądać.

 

Poza tym za skałami jest posadzony rząd trawiastej rośliny, niektórych listków jeszcze nie widać, ale w ciągu miesiąca powinny wyrosnąć do góry i zasłonić puste miejsce.

 

Korzeń trochę przesadzony, ale jak zciemnieje będzie ładniej się komponował.

 

Aktualnie tak to wygląda:

post-11339-13685166872484_thumb.jpg

post-11339-13685166872968_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mataertest po czym wnosisz? Płetwy o niczym nie świadczą, a jej zachowanie wobec samca jest typowe dla samic.

 

O żarówce już pisałem... NIE WYMIENIĘ NA ENERGOOSZCZĘDNĄ, bo jej zadaniem jest OGRZEWANIE powietrza pod pokrywą, pod to też zrobiłem wentylację... Czytajcie uważnie proszę.

 

W akwarium zaszły zmiany - zainstalowałem filtr Aquarel Fan3 700l/h z rozbudowaną deszczownią.

 

Akwarium mogłoby być lepiej urządzone - nie miałem pomysłu i trochę się spieszyłem, żeby wykorzystać urlop i wyszło średnio.

 

Za kilka miesięcy zrobię restart jak rośliny się rozrosną, a już puszczają pędy, więc długo nie będzie trzeba czekać :)

 

Dzięki za rady. Pozdrawiam!

 

Aktualne foto:

post-11339-1368516693967_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzeń u góry sprawiał sporo trudności w umocowaniu - jak nasiąkł i zrobił się ciężki nie mogłem go umocować - pochylał się, to unosił, to odsuwał... Bojownik wpłynął w powstałą szczelinę między korzeń i szybę i o mało się nie wykończył, dobrze, że zauważyłem.

Podobny problem bywa z tłami strukturalnymi, wewnętrznymi. Zdecydowałem się na bezpieczne rozwiązanie - korzeń na dół. Poprzednio było ciekawiej, ale dośc problematycznie.

 

Rogatek będzie idealnym rozwiązaniem - skorzystam z Twojej rady. Poszukam go w sklepach, powinien być niedrogi. Nie powinien mu chyba przeszkadzać ruch wody od deszczowni...

 

Co do kamieni - chciałem zrobić jak najwięcej zakamarkó - bojowniki to lubią, cały czas zglądają w przesmykach i "minikanionach". Korzeń jest wycięty "narożnie" - z trzech stron jest płaski, dlatego dobrze wygląda w rogu na górze lub na dole. Ciężko go ułożyć tak, żeby nie było widać płaskich powierzchni cięć.

 

Ale wkomponowanie kamieni w korzeń to ciekawa idea. Poczekam trochę, niech rośliny odetchną i coś w tym kierunku pokombinuję.

 

Dzięki za uwagi.

 

PS.

 

Czy ktoś z Was wie co to za skała w moim akwa? Mam podejrzanie mętną wodę, a ponad połowa jest z dojrzałego zbiornika dolana uzdatnioną kranówką. Mleczna mętność utrzymuje się już drugi dzień, czy to możliwe, że skały tak brudzą? Kupiłem ją w akwarystycznym, ale to żadna gwarancja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kamieni - chciałem zrobić jak najwięcej zakamarkó - bojowniki to lubią, cały czas zglądają w przesmykach i "minikanionach". Korzeń jest wycięty "narożnie" - z trzech stron jest płaski, dlatego dobrze wygląda w rogu na górze lub na dole. Ciężko go ułożyć tak, żeby nie było widać płaskich powierzchni cięć.

 

Ale wkomponowanie kamieni w korzeń to ciekawa idea. Poczekam trochę, niech rośliny odetchną i coś w tym kierunku pokombinuję.

 

Dzięki za uwagi.

 

PS.

 

Czy ktoś z Was wie co to za skała w moim akwa? Mam podejrzanie mętną wodę, a ponad połowa jest z dojrzałego zbiornika dolana uzdatnioną kranówką. Mleczna mętność utrzymuje się już drugi dzień, czy to możliwe, że skały tak brudzą? Kupiłem ją w akwarystycznym, ale to żadna gwarancja...

Za ładnie one tu nie wyglądają a konieczne nie są. Jeżeli chcesz i nie jesteś pewien co do ich pochodzenia zrób próbę z octem. Ja jednak jestem za ich usunięciem, wyłączeniem deszczowni i wrzuceniem jednego porządnego korzenia, którego obsadził bym mchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy twojej żarówce ciężko będzie o jakiś sensowny przyrost roślin. Ma temperaturę barwową zapewne 3500/2500k którą nie chętnie pożytkują rośliny ale glony ją uwielbiają :) Wymień ją na kompakt jak już ktoś wcześniej napisał i uwierz mi na słowo, że też nagrzeje ci powierzchnie nad wodą a i wentylacja będzie zbędna. Żarówke energooszczędną tylko powyżej 6500k. Na "Alegro" jest tego kilka więc na pewno coś znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze piszesz, ale oprócz tej żarówki, jest świetlówka SunGlow dla roślin. Żarówka na razie zostaje, jak przy okazji będę w sklepie to kupię coś pod ten gwint :)

 

Daliście mi teraz dużo do myślenia z tymi podpowiedziami. W weekend coś podziałam. Pójdę w kierunku eksponowania korzenia i wkomponowania w niego jednego - dwóch kamieni. Myślę też o zbudowaniu "schodka".

 

Rogatka jak na złość nie ma w sklepach gdzie byłem, ale ten punkt także znajdzie się w programie.

 

Co do deszczowni - dzięki niej jest jakieś "tło", poza tym chociaż testy wody są OK, to jest lekko biała, więc napowietrzam ją intensywnie aż się ustabilizuje i wykrystalizuje. Mętność pochodzi od korzenia, chociaż był wypiekany w 200stC i moczony w solance trzy razy, i tak pokrywa się białym szlamem bakteryjno-pleśniowym. Pod mikroskopem jest tam wszystko co można sobie wyobrazić :)

 

Docelowo deszczownia będzie zalana wodą (bez bąbelków).

 

 

Wkróce zrobię całkowitą rearanżację i skorzystam z Waszych porad.

Aktualne zdjęcie (woda lekko mętna):

 

post-11339-13685167041271_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem.

Stało się, nie wytrzymałem i wywaliłem wszystko, spuściłem wodę i poukładałem na nowo.

 

Wyobraźcie sobie, że rogatka nie ma w sklepach! (?) Podobno jest niemodny. Docelowo rogatek będzie z tyłu robił "ścianę".

 

Woda jest 1/2 starej 1/4 z dojrzałego baniaka 126l i 1/4 kranówki po uzdatnieniu, więc ryby po ustabilizowaniu się temp i testach wpuściłem z powrotem.

 

Fotografia robiona telefonem, więc nie ma tu głębi i piach wydaje się biały, w rzeczywistości wygląda to znacznie ciekawiej.

 

Zdjęcie nie oddaje dobrze rozłożystości korzenia w przód, który teraz w trzech wymiarach jest dobrze wyeksponowany (wychodzi do obserwatora). Rośliny są teraz pogrupowane, korzeń po środku - jak doradzaliście, wkomponowany w podłoże i kamienie, które teraz służą bardziej jako "stabilizator pochyłości podłoża" niż ozdoby :) Na zdjęciu tego nie widać, ale podłoże jest b.mocno nachylone.

Musiałem dorzucić 3 worki piasku, żeby to usypać.

 

Deszczowni powiedziałem dziękuję, moczarka została na miejscu, bo maskuje filtr i grzałkę.

Rybom się podoba, bo nabrały pełnych barw kilka minut po wpuszczeniu.

 

PS

Świetlówka ma moc 15W.

Rośliny rosną bdb, przy wyrywaniu byłem zaskoczony jakie korzenie zdążyły zapuścić w piachu. Poza tym widać, że mają sporo "świeżej" zieleni.

 

PS2

Przyczyną mętnej wody był korzeń, który jest siedliskiem pleśni i bakteri (był). Odkaziłem go preparatem grzybo i bakteriobójczym, wysuszyłem w piekarniku, namoczyłem w solance, wysuszyłem ponownie, namoczyłem w wodzie słodkiej, wysuszyłem i namoczyłem ponownie... Opłukałem i zebrałem próbkę pod mikroskop - nie ma życia :) Woda powinna już nie mętnieć.

 

CIEKAWOSTKA:

Korzeń wysuszony w piekarniku w temp 200stC nasiąka wodą do stanu "tonięcia" w kilkanaście minut zanurzony w gorącej wodzie. Drewno jest rozeschłe i ma mnóstwo szczelin, korzeń działa jak gąbka. Co ciekawe, lekko wilgotny korzeń, który nie tonie, czasami trzeba namaczać tydzień, dwa... A po włożeniu do piekarnika na 15minut i do wody na kolejne 15minut - tonie :)

 

 

Wiem, że nie zaspokoje wszystkich gustów i karzdy miał inną, swoją wizję, ale Wasze wskazówki mnie natchnęły i wyszło tak:

 

Będę uradowany, jeżeli napiszecie, że jest chociaż trochę lepiej :D

[attachment=0]3.jpg[/attachment]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...