Skocz do zawartości

Oswietlenie - czy nie za duzo?


Dusek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

niedawno zrobiłem restart w moim akwa 45L i za miesiac przymierzam sie do startu z szeroką gamą roslin. Akwa bedzie na ziemi ogrodowej, na to bazalt cos w stylu low tech. Oświetlenie jakie będzie to świetlówka aqua glo 14W oraz żarówka energooszczędna 130W 6500K. I tu moje pytanie, czy nie będzie go za dużo jak na takie akwa ? Nie będę miał plagi glonów bo nie zamierzam podawać CO2 chyba, że będę zmuszony to węgiel w płynie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to taki super pomysł.

 

Energooszczędne mają jakieś oddawanie barw Ra 80 (nawet nie źle) i 2700k temperaturę Barwową.

 

Fakt pobierają te specyfiki mniej prądu wiec taka 23W daje tyle co 130W

 

Więc 14+130 mamy 144 / 45 daje 3,2 W/L to za dużo moim zdaniem.

 

 

Chyba lepiej przejść na jakąś "akwarystyczną" świetlówkę z Barwą 6000+K 14W może większą bo nie wiem jak z wymiarami.

 

Ale mając 2x14 to będzie ok 0,6 W/L to już jest nawet nawet ja na razie u siebie na 3x54 osiągnąłem 0,77 i chyba więcej na razie nie chcę ;p zobaczę jak będzie all rosło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy błąd. Pomyliłeś moc z tym co pisze na opakowaniu w stylu "nasza żarówka świeci jak zwykła 130W". Przeliczniki są dla świetlówek i kompaktów, nie dla zwykłych żarówek.

 

Jak pobiera ok 20W, to jest o mocy ok 20W. Nie 130W.

Więc oświetlenie ok, ale przydałoby się CO2.

Energooszczędne mają jakieś oddawanie barw Ra 80 (nawet nie źle) i 2700k temperaturę Barwową.

A są tacy co nie do BW stosują 2700K? :zamieszany:

Oczywiście są żarówki 6500K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, może się pomyliłem, pisząc to zasugerowałem się

i żarówka energooszczędna 130W.

Czyli Kompakt.

 

Pierwszy Lepszy LINK

Np. http://www.centrumswiatla.pl/Zarowka_energooszczedna_Philips_TORNADO_23W130W_E27-2115.html

A takie kompakty właśnie mają w/w prze zemnie parametry Barwowe.

 

Jak coś namotałem to przepraszam, ale właśnie tak to odebrałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sałata rośnie jak ma:

- światło.

- co2.

- nawozy, a to bardzo szerokie pojęcie.

 

Przy czym rośnie, na tyle ile pozwalają mu warunki. Możesz mieć dużo światła, ale rośliny nie będą szybciej rosnąć bo będzie brakowało CO2. Taka sama sytuacja jest z nawożeniem. Możesz mieć silne światło i co2, ale przy braku nawożenia też będzie kicha.

 

W najgorszym razie zjedzą Cię glony, ale to skrajny przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej lepiej jest ograniczyć nawożenie,dosadzić jak jest możliwość roślinki szybko rosnące np.nadwódkę wielonasienną,kabombę.

Na forum poszukaj jak walczyć z krasnorostami jest tu kilka ciekawych tematów w których znajdziesz przyczynę ich powstawania i metody zwalczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu,

A czy odbiegam od niego?

 

wszystko inne mam w porządku ;)

Tego nie wiedzą nawet najstarsi górale,podaj parametry.

jeśli nie będę stosował co2 przy oświetleniu 0,5W/l to będę miał spory wysyp glonów?

Sam mam w jednym z akwarium identyczną moc oświetlenia i glonów ali śladu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...