Skocz do zawartości

Korzeń


domino
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam korzeń z czarnego bzu i chciałbym się dowiedzieć czy mogę go włożyć do akwarium.

(Na żadnym forum nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, być może coś przeoczyłem).

 

- Jeśli temat jest założony w złym dziale forum, to przepraszam. :)

 

Zły dział: viewtopic.php?f=7&t=11052

 

A co do bzu znalazłem taką notkę: We wszystkich częściach świeżej rośliny występuje sambunigryna i sambucyna, które dla ludzi w większych ilościach są trujące ( więc i dla rybek też ). Jednakże wyższa temperatura (gotowanie czy smażenie bez przykrycia) usuwa ich własności trujące.

 

Czy na pewno gotowanie wpłynie pozytywnie na neutralizację trucizny z korzenia nie wiem, ale możesz spróbować.

 

Najpierw go wysusz, potem porządnie wygotuj w samej wodzie, zmień wodę dodaj soli i wygotuj. Następnie włóż do baniaka. Gdy akwarium się ustabilizuje i wpuścisz rybki to się przekonasz.

 

Jednak według mnie, szkoda czasu i cierpliwości na takie eksperymenty, lepiej poszukaj innego korzonka. Ale decyzja należy do ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie części bzu czarnego zawierają glikozyd cyjanogenny: Sambunigrynę.

 

U mnie taki korzeń wybił pól obsady.Był spreparowany,ale najwyraźniej albo nie nadaje się wcale do akwa,albo standardowa preparacja jest niewystarczająca.

To,że byłem w domu i szybka reakcja(wyjęcie korzenia i podmiana 50-60% wody)uratowały resztę ryb.

 

Radziłbym Ci nie ryzykować.

 

Ps.Grzegrzół-korzenie drzew owocowych(większości) nadają się do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...