Skocz do zawartości

Wybór grzalki


kamil18c
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na dobrą sprawę to o 2 stopnie różnicy nawet 50W by nagrzało a tak poza tym to wybór jest po to aby dana grzałka nie musiała grzać na okrągło tzn. masz grzałkę 50W w akwarium, która np. te 2 stopnie nagrzeje w ciągu 4 godzin, a 200W nagrzeje przez 1 godzinę więc zużycie prądu jest takie samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka 200 w ma większą powierzchnię grzejną więc obędzie się bez stref gdzie ta temperatura będzie większa niż przypadku np.50 watowej grzałki pracującej non stop i nagrzewającej się mocno w tak dużym akwarium u mnie kiedyś stopiła ochronny koszyk plastikowy.

200 wat jest odpowiednia,sam w 260 takiej używam i jest okej.

Nie ma różnicy w poborze prądu,200-setka często się wyłącza a 50 czy może nawet 100 może cały czas pobierać energię.

Więc na to samo wyjdzie.(o ile mamy na myśli grzałkę z termostatem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka 200 w ma większą powierzchnię grzejną więc obędzie się bez stref gdzie ta temperatura będzie większa niż przypadku np.50 watowej grzałki pracującej non stop

grzegrzół, odnoszę wrażenie, że wszystko co piszesz to albo wymyślasz albo gdzieś na forum wyczytałeś błędne info.

 

 

Weź mi wytłumacz czy 9cm różnicy długości grzałki między 50W, a 200W coś zmienia? Będziesz miał grzałkę 200W czy 50W jeśli jej nie umieścisz w miejscu gdzie woda przepływa to zawsze w okół grzałki będzie woda ciepła, a dalej nie. Nie ma możliwości aby grzałka o 9cm dłuższa ogrzała cały zbiornik, a o 9 cm krótsza nie. Wszystkie będą grzać wokół siebie i dlatego grzałkę montuje się blisko wylotu filtra.

 

 

Więc weź co nieco sprawdź zanim napiszesz bo wprowadzasz ludzi w błąd.

 

 

 

Więc do autora topicu - kup sobie grzałkę 200W ponieważ nie będzie się tak często włączała jak np. 50 chociaż jeśli byś kupił 50W to też da rade bo to kilka stopni podniesie i będzie trzymać. Różnica tkwi w czasie jaki dana grzałka potrzebuje na ogrzanie danej ilości wody.

 

Na ogół grzałki dobiera się tak:

 

1W grzałki = 1l wody w akwarium To jest tak ogólnie.

 

 

50 watowej grzałki pracującej non stop

 

Jak już dogrzeje do 22 stopni to nie będzie pracowała non-stop! ponieważ woda w tak dużym baniaku będzie się wychładzała wolniej niż grzałka będzie dogrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegrzół, odnoszę wrażenie, że wszystko co piszesz to albo wymyślasz albo gdzieś na forum wyczytałeś błędne info.

Na ten temat nie czytam to są moje doświadczenia Twoje wrażenie jest mylne moja 50w ma nie więcej niż 20 cm i spiralę nie większą niż 8 cm długości za to 200w ma prawie 50 cm i długość spirali grzejnej co najmniej 25 cm co raczej ma wpływ na rozchodzenie się ciepła wody.Obie testowałem w 260 l więc różnica co do litrażu jest niewielka.

Z tym wymyślaniem to za daleko chłopcze pojechałeś.

Weź mi wytłumacz czy 9cm różnicy długości grzałki między 50W, a 200W coś zmienia?

To Ty mi wytłumacz czy wszystkie grzałki 50 w i 200 w mają taką samą długość.

Będziesz miał grzałkę 200W czy 50W jeśli jej nie umieścisz w miejscu gdzie woda przepływa to zawsze w okół grzałki będzie woda ciepła, a dalej nie. Nie ma możliwości aby grzałka o 9cm dłuższa ogrzała cały zbiornik, a o 9 cm krótsza nie. Wszystkie będą grzać wokół siebie i dlatego grzałkę montuje się blisko wylotu filtra.

Powiedzmy że przy deszczowni na całej długości akwarium też?

Raczej nie,bo woda ma wtedy słabszą cyrkulację.

Więc weź co nieco sprawdź zanim napiszesz bo wprowadzasz ludzi w błąd.

Czyżby?

Też poleciłem grzałkę 200w bo się świetnie sprawdza.

Więc raczej nikogo w błąd nie wprowadziłem.

50 watowej grzałki pracującej non stop

Jak już dogrzeje do 22 stopni to nie będzie pracowała non-stop! ponieważ woda w tak dużym baniaku będzie się wychładzała wolniej niż grzałka będzie dogrzewać.

To poczekaj z takimi opiniami do zimy.

Dobierając grzałkę trzeba się liczyć ze zmiennymi warunkami klimatycznymi aby była skuteczna przez cały rok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten temat nie czytam to są moje doświadczenia Twoje wrażenie jest mylne moja 50w ma nie więcej niż 20 cm i spiralę nie większą niż 8 cm długości za to 200w ma prawie 50 cm i długość spirali grzejnej co najmniej 25 cm co raczej ma wpływ na rozchodzenie się ciepła wody.Obie testowałem w 260 l więc różnica co do litrażu jest niewielka.

Z tym wymyślaniem to za daleko chłopcze pojechałeś.

 

Pół metra :shock: to co ty masz za grzałkę? Dane co ja wziąłem są to średnie długości grzałek.

 

Może nawet mieć metr. Jeśli nie będzie cyrkulacji wody to woda ciepła pójdzie w górę, co zadziała automatycznie na grzałkę, że się wyłączy dzięki czemu przestanie grzać, a woda w dalszych zakątkach będzie chłodniejsza więc tutaj nie ma za dużej różnicy.

 

Masz fotkę z długościami często używanych grzałek aquaela: reszta to różnica góra 3 cm

 

Dołączona grafika

 

 

co raczej ma wpływ na rozchodzenie się ciepła wody.

Co raczej to ma taki wpływ, że jak woda ci się nie poruszy i nie odgarnie ciepłej wody to grzałka się tobie po chwili wyłączy i tyle będziesz miał z grzania wody.

 

To Ty mi wytłumacz czy wszystkie grzałki 50 w i 200 w mają taką samą długość.

Nie nie mają lecz nowe grzałki nie mają aż tak wielkiej rozbieżności jak Ty napisałeś wyżej tzn. 30cm

 

 

Powiedzmy że przy deszczowni na całej długości akwarium też?

Raczej nie,bo woda ma wtedy słabszą cyrkulację.

No ale ma i tą wodę ciepłą będzie mieszała z zimną.

 

Czyżby?

Też poleciłem grzałkę 200w bo się świetnie sprawdza.

Więc raczej nikogo w błąd nie wprowadziłem.

No ale napisałeś, że grzałka np. będzie działała cały czas mimo, że nie wiesz jakie warunki ma w domu. Jeśli tak jak napisał, że będzie cały czas 20 stopni w domu to nie będzie działała non-stop.

 

 

To poczekaj z takimi opiniami do zimy.

Dobierając grzałkę trzeba się liczyć ze zmiennymi warunkami klimatycznymi aby była skuteczna przez cały rok!

Tylko zauważ, że kolega napisał wyżej, że temp. będzie stała 20 stopni i się tego trzymajmy.

 

 

 

Więc całe sedno tkwi w tym, jakie warunki będziesz miał na zewnątrz akwarium ale zgodzę się z grzegrzółem, że grzałka 200W będzie najbardziej optymalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź mi wytłumacz czy 9cm różnicy długości grzałki między 50W, a 200W coś zmienia?

Tak. Zmienia właśnie 150W mocy, dlatego jest taka długa.

 

Będziesz miał grzałkę 200W czy 50W jeśli jej nie umieścisz w miejscu gdzie woda przepływa

Hmmm nie znam takiego miejsca w akwarium, w którym woda nie przepływa....

 

w okół grzałki będzie woda ciepła, a dalej nie.

Coraz mniej rozumiem twoje posty....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Zmienia właśnie 150W mocy, dlatego jest taka długa.

Zmienia tylko moc dzięki, której woda się szybciej nagrzeje lecz nie zmienia to faktu, że jeśli nie zostanie odpowiednio rozprowadzona nie spełni swojego zadania.

 

 

Hmmm nie znam takiego miejsca w akwarium, w którym woda nie przepływa....

A ja tak. Wiem, wiem pytasz się jakie to miejsce np. za jakąś gęstą roślinnością, gdzie woda niestety tak dopływa jak dopływa i cyrkulacja nie jest do końca odpowiednia.

 

 

 

Coraz mniej rozumiem twoje posty....

 

Masz grzałkę. Włączasz ją do gniazdka i zaczyna grzać. Jest strefa, w której woda płynie bardzo wolno prawie wcale więc grzałka wokół siebie nagrzeje, a dalej nie.

 

 

 

Więc do autora:

 

Kup sobie grzałkę 200W, umieść ją obok wylotu filtra lub wlotu ale lepiej to pierwsze. Pamiętaj aby wcześniej ustawić temp. na grzałce. Jak już umieścisz przeprowadź kabel do gniazdka. Podłącz i ciesz się ciepłą wodą w akwarium.

 

 

 

Z mojej strony to wszystko. Uważam, że 3 głosy na grzałkę 200W wystarczają dlatego też temat można zamknąć chyba, że autor nie życzy sobie tego.

 

Nie mam zamiaru się z nikim kłócić. Nie odpisujcie do mnie bo już w tym temacie wszystko powiedziałem i mam nadzieję, że to jest jasne. Wy macie swoją teorię, ja swoją i niech tak zostanie ;]

 

 

3mcie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neverendiiing stoooory... Jednym zdaniem można było mu odpowiedzieć, nawet nie chce mi się czytać tej całej epopei.

 

Krótko:

200W to optymalny wybór. STOP.

Mocniejszej nie trzeba, słabszej nie warto. STOP.

Położenie nie ma horrendalnego znaczenia, to nie basen. STOP.

100 neonów to "trochę za dużo". STOP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony to wszystko.

A z mojej nie.

Patrząc na tę tabelę widzę że sam kierujesz się wiedzą zdobytą w google.

Spójrz ile tam prawdy podaję fotę mojej grzały 200w specjalnie na potwierdzenie Twoich wiarygodnych info od wójka google.

Sorka za światło ale poźna godzina i nie mam ostrego światła.

Według tabeli jak widać powinna mieć 31 cm a ma 40 cm.

Chłopcze czy w ogóle kiedyś miałeś akwarium większe niż 200l?

Na resztę kłótni i pytań nie mam czasu jest jasne dla autora 200 wat z termostatem i gra,polecam.

Każde akwarium jest inne S,Sayan.Jak to zrozumiesz to przełamiesz pewien próg akwarystyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem się nie odzywać ale muszę ;d

 

 

Twoja grzałka z tego co widzę ma 40cm a nie 50. Ta tabelka to ona akurat aquaela jest więc nie musi się wszystko zgadzać, a z resztą pisałem, że może się różnić.Ona tylko do zobrazowania tego.

 

Chłopcze czy w ogóle kiedyś miałeś akwarium większe niż 200l?

 

Mam obecnie 220l. Moja grzałka ma ma 39,5cm więc podałem średnie wymiary bo widziałem i krótsze i dłuższe.

 

Każde akwarium jest inne S,Sayan.Jak to zrozumiesz to przełamiesz pewien próg akwarystyki.

Ja to rozumiem i się nie bój ;d W poprzednich postach chodziło mi tylko o to, aby zadbał o odpowiednią cyrkulacje wody wokół grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzałkę z regulacją (nie mylić z termostatem)

 

 

Heh tylko w każdej grzałce, gdzie jest regulacja musi być termostat tzn. ustawiasz sobie temperaturę na 25*C lecz gdy nie będzie termostatu to grzałka będzie grzała tobie non-stop ponieważ termostat służy do tego aby przy tych 25 stopniach rozłączyć dopływ zasilania do spirali, która grzeje.

 

 

 

Pomijając wymianę zdań 200 wat będzie idealna.

 

Zgadzam się z tym i zapomnijmy o niepoczebnej wymianie zdań :aniol_diabel:

 

 

 

Moderatorze: Weź zablokuj ten topic bo zaczyna się robić OT. Każdy pisze już cały czas to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh tylko w każdej grzałce, gdzie jest regulacja musi być termostat tzn. ustawiasz sobie temperaturę na 25*C lecz gdy nie będzie termostatu to grzałka będzie grzała tobie non-stop ponieważ termostat służy do tego aby przy tych 25 stopniach rozłączyć dopływ zasilania do spirali, która grzeje.

Chyba się nie zrozumieliśmy. Grzałki, które wymieniłem posiadają dodatkowa możliwość wyskalowania ich w przypadku gdyby grzały niewłaściwie. Załóżmy, że ustawiasz na grzałce 24 stopnie Celsjusza a ta podgrzewa wodę do 22 i się wyłącza, wtedy masz możliwość ją wyregulować dodatkowym pokrętłem.

 

ps. Uznałem za stosowne o tym wspomnieć bo nie widzę aby ktoś o tym pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cie do tej pory nie czaje. Weź mi to wytłumacz bo z chęcią bym się dowidział. Przecież jak masz ustawione 25 stopni a grzeje 22 to podkręcasz o kilka stopni do góry i dogrzewa do tych 25 chociaż masz ustawione 28 więc o jakim pokrętle mowa. Na grzałkach z regulacją spotkałem się tylko z jednym pokrętłem.

 

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem możesz podnieść temperaturę na pokrętle termostatu na więcej ale wtedy łatwo o pomyłkę. Zresztą grzałka powinna trzymać się ustawionej temperatury +/- 1 stopień jeśli tak by nie było to przy użyciu termometru (najlepiej kilku dla porównania) można wyżej wymienione przeze mnie modele grzałek wyskalować. Mój Jager posiada regulację, ten który Ty pokazujesz nie.

post-95-13685165688042_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co się z tym czymś robi?

Z tego co pamiętam jak ją kiedyś "ustawiałem" to wyciąga się zaznaczony "bolec" do gór i pierścieniem kręci w lewo lub prawo (zależy czy chcesz zwiększyć czy zmniejszyć temperaturę) tak na wyczucie a później wciska go ponownie i obserwuje po odczycie z termometru jaki wynik no i ewentualnie raz jeszcze poprawia do momentu aż uzyskasz zadowalającą Cię dokładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...