Skocz do zawartości

Rozmnażanie guramii. Porady.


Janek122
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba sam kolego poszukaj lepiej one nie potrzebują kotnika tylko zbiornika tarliskowego!!

Choć sam nie rozmnażałem to nie sądzę że nie dał bym rady je romnażyć to ryby łatwe w rozmnażaniu.

Czytałem o tych rybach trochę... To co potrzebują te ryby aby sie rozmnożyć waszym zdaniem? ten kotnik nie przyda sie do niczego? i w czym je rozmnażać?

Sorry memory jakbyś czytał to byś wiedział że:

Jedne z najprostszych w rozmnożeniu ryb. Dobierając parę pamiętajmy, że samiec może rozmnażać się kiedy chce, ale samica musi byc wycierana regularnie. Jeśli jej nie wytrzemy przez parę miesięcy - ikra w kanałach rodnych obumrze, taka samica będzie bezwartościowa. Naprawdę bardzo rzadko zdarza się, żeby samiec zjadał ikrę. Najczęściej "zjadanie" ikry jest spowodowane albo inhibitorami, albo tym, że ikra jest martwa. Samce "leniwe" można próbować pobudzić, oddzielając od samic i bardzo obficie karmiąc. Dobierając wielkość zbiornika, pamiętajmy, że im mniejsze akwarium, tym trudniej zachować czystość, ale łatwiej też wykarmić rybki. Teoretycznie wytrzeć je można w 20 litrach, ale musielibyśmy codziennie podmieniac połowę wody, żeby zapewnić optymalne warunki. Z kolei w bardzo dużym akwarium samica ucieknie przed zalotami samca.

 

Parę przed tarłem trzymamy w lekko podstarzałej wodzie, o temperaturze około 24 stopni. Do zbiornika z odstałą, ale krystalicznie czystą wodą o temperaturze około 28 stopni i poziomie wody około 15 cm, samca przenosimy rano, samiczkę po południu. Koniecznie musimy zapewnić samicy kryjówki. Jak powinien wyglądać zbiornik tarliskowy? O możliwie dużej podstawie, może być nawet na planie kwadratu. Ważny jest spokój - zbiornik osłaniamy, tak żeby rybki nie widziały ruchu poza nim, dajemy parę kryjówek. Kilka pływających roślin, albo nawet kawałek plastiku imitujący liść (chociażby pokrywka od jakiegoś pojemnika). Na drugi dzień samiec powinien zbudować przepiękne gniazdo. Jednocześnie będzie bardzo silnie "bił" samicę - jest całkowicie normalne, wręcz konieczne - jest to sygnał dla ikry, aby zaczęła dojrzewać. Czekamy aż tarło dobiegnie końca (może to trwać parę godzin) i odławiamy samicę. Samca zostawiamy na następne parę dni. Można go karmić, można tego nie robić. Jak tylko młode zaczną swobodnie pływać, odławiamy i jego. Dość przydatne bywa wtedy obniżenie poziomu wody nawet poniżej 10 cm - rybki łatwiej znajdują pokarm.

Źródło :http://akwarium.vegie.pl/gurami.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei wyczytałem, że samica od momentu osiągnięcia dojrzałości musi regularnie wycierać ikrę, bo jeśli choć raz tego nie zrobi to ikra obumiera, a ryba staje się bezwartościowa w rozmnażaniu. Czy to jest prawda ? Ja mam gurami od przeszło roku i nigdy jeszcze nie miały tarła. Chciałbym, aby wypowiedział się ktoś bardziej obeznany ,bo u swoich gurami ( które z wyglądu miały być dwiema samicami ) zauważyłem dziwne zachowania po tym jak w swoim akwarium robiłem mały "remoncik" i związane z tym obniżenie poziomu wody. Poza tym ,jaka temperatura, (oprócz obniżenia poziomu wody) stymulowałaby je do tarła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sam kolego poszukaj lepiej one nie potrzebują kotnika tylko zbiornika tarliskowego!!

 

Domniewam, iż to było do mnie. Jeśli tak, to niech kolega czyta lepiej ze zrozumieniem. Kotnik - akwarium z małą ilością wody = zbiornik tarliskowy.. :) Nie chodzi tu o kotnik jako ten plastik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...