Skocz do zawartości

Oświetlenie LED


Platka96
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukałem na różnych forach internetowych ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na moje pytanie. Otóż mam akwarium 25l i oświetlenie standardowe z pokrywą 11w. Ostatnio myślałem nad zmianą oświetlenia na led, tylko czy nie zaszkodzi to roślinom? A poza tym jak i ile bym miał założyc tych lampek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na LED'ach rośliny raczej nie pociągną.

 

Sprawdzałeś?

 

Na ledach jeśli dobrze je dobierzesz rośliny też rosną!

 

 

 

W akwarium opłaca się stosować power ledy 1 lub 3 watowe gdyż na twoje akwarium wystarczyły by 2 x 3 Waty tylko musiałabyś zrobić dobre chłodzenie bo jak się da spory prąd czyli z 700ma czyli max na diode 3W z linku poniżej to temperatura tej diody to ok 45*C co skutkuje się zepsuciem diody.

 

http://allegro.pl/dioda-mocy-power-led- ... 69631.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sprawdzałem, ale jako że chłodzenia nie było to 2 dni działało...

2 dni... To weź sprawdź z miesiąc, dwa i pisz bo ja akurat tak sprawdziłem i rosły.

 

A tak poza tym to do akwarium 25l nie opłaca się robić oświetlenia ledowego ponieważ diody mocy są 35% bardziej skuteczne więc byś miała niecałe 4W mniejszego poboru prądu więc to dużo nie jest. Zmiana oświetlenia przydaje się np. w akwarium 200l, gdzie można zaoszczędzić sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja tam mam 6 m taśmy LED w moim 125 i nie narzekam ;d Roślinki na początku chyba przez tydzień w ogóle nie rosły, wręcz marniały, a potem jak wstrzeliły!!! Skończyło się na tym, że teraz moje roślinki rosną, nie jak to w przypadku świetlówek które miałem, a glonów prawie wcale. Jedynie te co się uchowały jeszcze na roślinach po starym oświetleniu. Jestem bardzo zadowolony z oświetlenia LED i polecam je wszystkim. Sam czytałem same złe opinie na temat takiego oświetlenia, ale najpierw dorobiłem 1m, po bokach akwarium jako oświetlenie dodatkowe, i wszystko co znajdowało się w tym zakątku akwarium zaczęło rosnąć! Potem postanowiłem zaryzykować i zastąpić świetlówki całkowicie diodami LED i nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S'Sayan, dlaczego się upierasz tak na te Power Ledy? Ja mam taśmę na diodach smd i jest bajka ;d Faktycznie nie opłacało by się montować power LED-ów w tak małym akwarium, ale dlaczego nie zamontować taśmy? Nie wiem dokładnie ile ma Watt metr takiego cuda, ale na pewno mniej niż świetlówki czy power led-y, a w akwarium 25l, spokojnie by ten metr starczył :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w 25l starczył by. Tylko jak miałbyś zbiornik głęboki to po 1 dno nie będzie doświetlone a po 2 drożej by wyszła Ciebie ta taśma niż te power ledy.

 

 

 

Na dobrą sprawę w 25l akwarium wystarczyła by jedna dioda mocy 5W czyli koszt około 12zł, a metr taśmy 20zł czyli masz już o 8zł mniej na power ledzie.

 

2 sprawa to to, że metr taśmy ma 2,4W do 3,4W i daje dużo mniej światła od power led'a, który bierze 5W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, a jaki kąt świecenia mają power ledy ? Bo po co dawać jedną diodę, która może i świeci bardzo mocno, ale dobrze oświetlona będzie tylko część akwarium , a reszta mrok? Nie jest możliwe równomierne oświetlenie zbiornika jedną diodą, no chyba że jej kąt świecenia wynosił by 180 stopni, co jest mało możliwe. Jak już power led-y to mniejszej mocy a większa ich ilość. Może faktycznie taśma wyjdzie ci drożej, ale ją oświetlisz zbiornik równomiernie. Moje akwarium ma 45 cm wysokości i dno jest oświetlone aż nad to. Wątpię żeby 25 l przekroczyło tą wysokość, więc nie wiem czym się martwisz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się , 250l , to już ponad możliwości taśmy ;d. Ale zawsze pozostają mocniejsze taśmy, ale nie wiem jak to się ma, do ceny power ledów i ich wydajności. A co z tym chłodzeniem? Na prawdę jest niezbędne przy power ledach? Aż tak się grzeją? Tak myślę, że może następnym razem zainwestuję w power ledy, bo moje taśmy już zaczynają wysiadać po 3 latach pracy ;d Nie tyle co wysiadać, ale nie świecą z taką samą mocą co nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety do power ledów potrzebne jest chłodzenie. Jeśli by było odkryte akwa to wystarczy sam radiator lecz jak ma być zamknięte to najbardziej polecam konstrukcję z profilu aluminiowego w kształcie ''U''. Od zewnątrz montujesz ledy, a środkiem puszczasz wodę i grzałkę masz już z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety (czy stety) akwarium zamknięte i wolę żeby takie pozostało :) A ta woda do chłodzenia jest wodą z akwarium? Prosto z filtra skierowana i ścieka drugą stroną? Ja bym się bał zostawić tego przez długi czas w akwarium z rybkami. Z tego co wiem, to rybki nie lubią jonów metali w wodzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...