Skocz do zawartości

Akwarium 60l Problem


Rekomendowane odpowiedzi

Siemka, jestem nowy na tym forum.

 

Niedawno zrobiłem restart akwarium, znaczy jeszcze nie do końca bo nawet go jeszcze nie zalałem. I tutaj kieruje moje pytanie, jakie rośliny i rybki mogłyby zamieszkać w moim akwa jeżeli:

Akwarium 60l

Oświetlenie Diversa OptiPlant T8 15V

Filtr z deszczownicą(wkład gąbkowy)

Grzałka termostat, 100V

 

Myślałem nad

 

10x neon innesa

6x kirysek spiżowy

6x otosek (nie wiem czy znajdę je w pobliskich sklepach zoologicznych, piszcie czym je ewentualnie można zastąpić)

harem prętnika karłowatego

(obsadę znalazłem u was na innym forum więc chyba nie jest zła?)

 

Może polecicie mi także jaki biotop??? Chciałem amazonkę ale prętniki raczej nie pasują. Nie wiem także jakie roślny, mam słabe oświetlenie więc jeśli jakieś wybierzecie zwróćcie uwagę na jej wymagania.

 

 

ps.Od razu mówię że nie jestem w 100% początkujący bo poprzednie akwarium funkcjonowało ponad rok.

jesli o czyms zapomniałem piszcie. Liczę na profesjonalne odpowiedzi a nie typu ,,Były takie tematy..."

 

 

edit.

Posiadam jeszcze bardzo ładny płaski(wydłużony) korzeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Oświetlenie 15W, nie 15V, to duża różnica, podobnie jak grzałka. ;)

Wat [W] to nie to samo co wolt [V].

 

Do tego oświetlenia, tylko takie rośliny:

viewtopic.php?f=5&t=9355

 

Jaki konkretnie filtr? Model.

 

Co do obsady, akwarium za małe na łączenie kirysków z otoskami + ławica, będzie za dużo ryb. Do tego kiryski spiżowe nie nadają się do takiego baniaka, mogą być pandy, ew. pigmeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr mam jeszcze z zestawu(jakiś chiński) HJ-311B, nie mówię że jest zły tylko czasem trochę huczy.

Co do oświetlenia rzeczywiście mój błąd, chodziło mi o 15W i 100W

 

Co do rybek.

Czyli proponujesz

12x neon innesa

6x kirysek panda (a może być np. kirysek pstry?? bo panda jest średnio u nas dostępna)

harem prętnika karłowatego

 

Nie za dużo tych ryb??? I mam jeszcze jedno pytanko, innesa i prętnik to dwa różne biotopy.

 

Ps. co do roslin czy ten gość nie mógł napisać te nazwy roslin po polsku?

 

Edit.

możesz mi polecić sklep internetowy gzie moge kupic ładne i zadbane rośliny?

 

Drugi Edit:p

Co powiecie na takie testy

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/testy-akwarystyczne/zestawy-testow/acti-aquatest-p-6936.html?osCsid=f8d1f5ffbc6e991efdd54152a21c976d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr to taki sobie... lepiej byłoby zamienić chociażby na kaskadę. Zyskałbyś na jakości wody i nic by Ci nie brzęczało.

 

Prętnik/innesy inne biotopy, ale tolerują podobne parametry.

Pstry to jeden z większych gatunków kirysków, jak nie ma pand/pigmejów/malutkich to daj otoski. ;)

 

Nazwy roślin, polskie nazwy, jeśli takie są, masz w googlach, poza tym w co lepszych sklepach masz właśnie nazwy łacińskie, a i tak trzeba patrzeć co kupujesz. ;)

 

Ze sklepów internetowych mogę śmiało polecić RA, ten sklep od testów i odradzam kupowanie byle czego na allegro. Da się tam kupić dobre zielsko, ale to nie reguła.

 

Testy - nie 5in1. Kup kropelkowe, albo lepiej - kup sobie lepszy filtr. Lepiej nie mieć problemów z parametrami wynikającymi z lipnego filtra bez testów, niż mieć złej jakości przebadaną wodę. Oczywiście testy też są bardzo bardzo przydatne, ale w tym wypadku inwestycje zacząłbym od dobrego filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi polecić jakiś dobry filtr do 30zł(jesli za tyle nic nie kupie to może byc droższy)

 

Co do roslin mógłbyś mi podać jakiś dobry zestaw na początek???

 

Ps. jak zamontuje kaskadę jeżeli mam pokrywę, muzę wyciąć kawałek?

 

edit. Po przeszukaniu sklepów widzę że nie kupie dobrego filtra za 30zł:) może coś do 80zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi polecić jakiś dobry filtr do 30zł(jesli za tyle nic nie kupie to może byc droższy)

 

Co do roslin mógłbyś mi podać jakiś dobry zestaw na początek???

 

Ps. jak zamontuje kaskadę jeżeli mam pokrywę, muzę wyciąć kawałek?

 

edit. Po przeszukaniu sklepów widzę że nie kupie dobrego filtra za 30zł:) może coś do 80zł?

Wewnętrzny: filtr Aquael Fan1, kaskada Aquael FZN2, a zewnętrzny Aquael minikani. :)

Tak, aby zamontować kaskadę musisz wyciąć kawałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten minikani chętnie bym sobie kupił tylkot akie ponoć ciągną dużo prądu

 

Edit.

hmmmmmmmmmmmm Ten kubełek kosztuje 125zł na allegro a ten kaskadowy tylko 80zł+ zniszczenie pokrywy

co leprze???

Chociaż mam grzałkę dobrą bo z firmy Eden i pisze Made in Italy

 

Drugi Edit.

 

Na necie przeczytałem że ten kubełek ma wadliwą pompę...czy na forum ktos posiada taki filtr i mógł by sie wypowiedzieć czy nie zepsuje sie on po kilku dniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten minikani chętnie bym sobie kupił tylkot akie ponoć ciągną dużo prądu

 

Edit.

hmmmmmmmmmmmm Ten kubełek kosztuje 125zł na allegro a ten kaskadowy tylko 80zł+ zniszczenie pokrywy

co leprze???

Chociaż mam grzałkę dobrą bo z firmy Eden i pisze Made in Italy

 

Drugi Edit.

 

Na necie przeczytałem że ten kubełek ma wadliwą pompę...czy na forum ktos posiada taki filtr i mógł by sie wypowiedzieć czy nie zepsuje sie on po kilku dniach

Jeśli kupisz w sklepie to masz gwarancje. Ja bym wybrała minikani - mniej miejsca, ustawiasz jak chcesz. Sama miałam go kupić, ale wybrałam wewnętrzny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność filtra rośnie z objętością wkładów filtracyjnych.

 

Przeciętny wewnętrzny, w tym Twój ma 0.1-0.2l miejsca na wkłady.

Typowa kaskada ma 1-2l miejsca na wkłady.

Zwykły kubeł >5l.

 

To tak w ramach porównania wydajności filtracyjnej, szczególnie jak chodzi o filtrację biologiczną.

 

Za 30zł filtra nie kupisz, chyba że taki głośny chiński badziew jak ten co masz. Jest drobny wyjątek, ale o tym za chwilę.

Kaskada dużo lepsza od wewnętrznego, ale trzeba ciąć pokrywę. Jednak warto, nawet dla estetyki bo nic nam aranżacji w środku akwarium nie psuje i nie zabiera miejsca dla ryb. Godne polecenia są kaskady z serii FZN, w tym wypadku 1 i 2. Tą drugą w szczególności polecam i to jest takie optimum dla tego zbiornika. Są jeszcze dużo tańsze kaskady HBL, są ok i jest to opcja gdy bardzo bardzo chcesz oszczędzać.

Kaskada powinna Ci do pełni szczęścia wystarczyć, jednak gdybyś chciał kubeł - to owszem, są takie tańsze i nawet większe od minikani, np. HW302, ale to też produkt chiński i nie mają regulacji przepływu. Miałem taki chwilę w 54l i był za mocny.

Oczywiście są też lepsze filtry wewnętrzne... FAN1 może jeszcze nie, ale już FAN2, czy Turbo/Circulator350 - jednak jak już wymieniać, to na dużo lepszy, a nie tylko trochę lepszy filtr, szczególnie że cena dobrego wewnętrznego, albo dobrej kaskady dużo się nie różni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuurde...muszę ciąć pokrywę? Ja bym wyciął kawałek jednak gdzie i jeszcze rodzice mi nie pozwalają niszczyć :aniol_diabel: ?? Z tyłu będzie tło własnej roboty ze styropianu i papieru toaletowego :D Według pomysłu który znalazłem na tym forum :mrgreen:

Podaj mi najlepiej małe kubełki za nie wielką cenę(mówiąc nie wielką cenę nie chodzi mi o kilka złotych tylko żeby nie kosztowała powyżej 150zł bo musze uzbierac jeszcze na rosliny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiniKani 120. Nie powinien więcej kosztować, a będzie "w sam raz". Nawet jak zmienisz baniak na trochę większy, powiedzmy 80-90l to też się będzie nadawał.

 

Bardzo możliwe że pokrywę będzie trzeba i tak ciąć, ale otwory będą dwa i dużo mniejsze niż przy kaskadzie. No chyba że masz pokrywę fabrycznie przystosowaną do węży od kubła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oky, sprawa filtra jest juz skonczona...teraz końcowe pytania.

Jak miałem anubiasa na korzeniu bardzo ładnie rósł tylko czarny osad na liściach...

Jak pozbyc się osadu na żwirze9nie chodzi mi tu o kał tylko o cos w rodzaju glonów)

jak dorobić drugą świetlówkę w pokrywie 60x30cm.

 

Co to za rybka na twoim avatarze panie modelatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wolę większe akwarium, może i jest w tym więcej roboty ale jest kilka plusów, m.in. to że pokrywa jest domowej roboty i można w niej zainstalować duże świetlówek więc będę mógł hodować rośliny o których mogłem zapomnieć. Może mi polecicie jakiś biotop, rośliny i obsadę do nich bo przy takim aqua to już mieszać nie będę.

Ps. Zaznaczam już drugi raz NIE JESTEM POCZĄTKUJĄCYM AKWARYSTĄ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może malawi?

Malawi przy wielu roślinkach? :zamieszany: Przecież Pyszczaki przekopią całe akwarium i jak dobrze by poszło to podjadły by te rośliny i tyle by z nich zostało.

 

Powiedz po prostu jakie rybki Ci się podobają a wtedy łatwiej będzie nam coś Ci zaproponować.

Przeglądnij temat obsady i Galerię i może coś Ci się spodoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zara poszukam w galerii fajne baniaki i wam podpowiem co mi sie podoba, a między czasem czy bazalt(bo mój tata akurat ma go dużo) nadaje sie do akwarium jako podłoże? Dam zdjęcie z dokładnie takimi samymi kamyczkami. Słyszałem że zmieniają parametry wody i stąd moje pytanie

Ps. maagda, ty Shyrka z mcrpg? To takie prywatne pytanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oky, a bazalt może być użyty jeśli zdecyduje sie np. na malawi??? Bardzo mi sie podoba taki styl tylko... czy w takim aqua muszę miec tylko kamienie? Żadnego korzenia ani roślinki? I jeszcze jedno, czy jeśli nie zdobędę tego 200l(dowiedziałem się że to prawdopodobnie takie aqua) mogę mieć w 60l?

 

Ps. Sorki za to pytanie, niew iem dlaczego Cie o to spytałem, prawdopodobnie dlatego że masz taki sam awatar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...