Skocz do zawartości

Atak glonów - prośba o pomoc


Paulina
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałabym się do Was zwrócić o pomoc w rozpoznaniu glonów i o porady w jaki sposób z nimi można by się uporać. Napiszę najpierw trochę o zbiorniku.

Akwarium jakie posiadam to 200l. Stoi w zacienionym miejscu.

Filtr: Fluval 305.

Obsada: 4 gurami, 6 dorosłych skalarów, 4 bocje wspaniałe.

PH wody 7,0 (resztę testów postaram się zrobić i dopisać)

Rośliny: 3x anubias nana, rogatek, żabienica.

Wcześniej posiadałam pokrywę oświetleniową 4x39W T5, ale z powodu uszkodzenia jej aktualnie w akwarium świecą podstawowe 2x30W T8. Światło świeci około 8 godzin dziennie.

Zarówno pod jednym oświetleniem jak i drugim pojawiają się u mnie problemy z glonami.

Na ścianach szyb regularnie pojawiają się zielone naloty. Codziennie staram się je usuwać. Większy problem sprawiają glony, które pojawiają się na tle dekoracyjnym (posiadam tło imitujące korzenie i glony zagnieżdżają się w różnych zakamarkach, co bardzo ciężko się czyści). Na dodatek glony atakują rośliny.

Do wpisu dołączam zdjęcia, nie udało mi się niestety w lepszej jakości zrobić, ale mam nadzieję, że chociaż takie wystarczą.

Próbowałam zaciemnienia - przez kilka dni kilkakrotnie przykrywałam akwarium i nie włączałam światła. Bez rezultatów. Akwarium nie nawożę.

W sklepach akwarystycznych doradzano mi używanie różnych preparatów, które miały pomóc. Ostatnio stosowałam Easy-Life AlgExit against green algae. Niestety bez skutku.

Wodę podmieniam regularnie dwa razy w tygodniu po około 15%.

Jeszcze jeden problem mnie spotyka. Żabienica również jest atakowana przez glony, ale dodatkowo również pojawiają się w jej liściach "dziury" - dołączam zdjęcia, nie wiem czym może to być spowodowane.

 

Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu glonów i chociaż o małe porady co mogę w tej sytuacji zrobić.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem akwarium nie stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu? Jeżeli oprócz oświetlenia zamontowanego w pokrywie akwarium dostaje dodatkowo jeszcze światło dzienne może być to przyczyną zbyt dużego wzrostu glonów.

 

 

Stoi w zacienionym miejscu.

Czytamy ze zrozumieniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=46&t=12761

 

Poszukaj na forum, jest wiele dokładnych tematów.

Najpierw należy wiedzieć jakie to glony a potem podawać linki.W tym nie ma nic ciekawego ponieważ to zielenice.

Opiszę krótko dlaczego powstają i jak je mona zwalczyć:

 

Przyczyna:

-nadmiar światła

-nadmiar azotu, fosforu

-brak odpowiedniej filtracji lub jej brak

-zła pielęgnacja

-nadmierne nawożenie

-przerybienie

 

Walka:

-usunięcie nadmiaru azotu i fosforu

-regularne podmiany wody, 20% co 3dni

-osadzenie akwarium roślinami szybko rosnącymi,

-ograniczenie oświetlenia

-zredukowanie nadmiernej ilości ryb

-wydajny filtr

-wpuszczenie do akwarium ryb, które żywią sie glonami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - zielenice kolonijne. Mam to samo cholerstwo i nie mogę się pozbyć :/. Także ciągle zastanawiam się nad przyczyną ich powstawania - filtrację mam niezłą, przerybienia nie mam, nawozów nie stosuję - EC i bimbrownia, a to raczej powinno wpływać glonobójczo. Sam również świecę około 8 godzin. Na słoik nie padają promienie słoneczne. Podmianki robię systematycznie raz w tygodniu przy okazji sprzątania, przycinki i odmulania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walka:

-usunięcie nadmiaru azotu i fosforu

-regularne podmiany wody, 20% co 3dni

-osadzenie akwarium roślinami szybko rosnącymi,

-ograniczenie oświetlenia

-zredukowanie nadmiernej ilości ryb

-wydajny filtr

-wpuszczenie do akwarium ryb, które żywią sie glonami

Zrobię w takim razie testy na azot i fosfor, zobaczymy co pokażą.

Do reszty tych rzeczy w miarę się stosuję. Może rzeczywiście wpuszczę jakieś ryby, które żywią się glonami.

 

Potwierdzam - zielenice kolonijne. Mam to samo cholerstwo i nie mogę się pozbyć :/. Także ciągle zastanawiam się nad przyczyną ich powstawania - filtrację mam niezłą, przerybienia nie mam, nawozów nie stosuję - EC i bimbrownia, a to raczej powinno wpływać glonobójczo. Sam również świecę około 8 godzin. Na słoik nie padają promienie słoneczne. Podmianki robię systematycznie raz w tygodniu przy okazji sprzątania, przycinki i odmulania.

Trochę mnie zmartwiłeś. :cry: Wychodzi na to, że to wyjątkowo uparte dziadostwo.

Ale dzięki za odpowiedzi, teraz przynajmniej upewniliście mnie co to za rodzaj glonów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takie glony nic lepszego jak zwiększenie Co2 z butli i przedawkowanie węgla w płynie i podmiany co trzeci dzień 20 litrów odstałej wody ,fitr mam teki jak twój wkłady zależy jakie tam wsadzisz ,anubiasa daruj sobie on prawie zawsze łapie glony.

Posadż rośliny szybko rosnące przykład u mnie zaraz po przecięciu 50% wcześniej wyglądało kosmicznie a to po restarcie 2 miesiące niecałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Zrobię w takim razie testy na azot i fosfor, zobaczymy co pokażą.

Do reszty tych rzeczy w miarę się stosuję. Może rzeczywiście wpuszczę jakieś ryby, które żywią się glonami.

 

 

Daj koniecznie wyniki tych testów jak zrobisz !!! :aniol_diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...