Skocz do zawartości

Akwarium 112l - jaka obsada?


Josna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłam swoje pierwsze akwarium (112l) i nie mam zielonego pojęcia jakie mogłabym mieć rybki. Jak na razie spodobały mi się skalary, molinezje, gupiki, a także brzanki i moje wymarzone zbrojniki :) Najbardziej mi zależy na zdrowiu rybek, nie koniecznie na wyglądzie, czy ilości. Zastanawiam się czy te rybki mogą być razem i ew. w jakiej ilości. Z góry dziękuję. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Prosta obsada:

- bojownik syjamski - 1+3 szt.

- razbora klinowa - 16 szt.

- kirysek spiżowy - 6 szt.

- i uwzględniam że skoro wymarzony zbrojnik to pewnie powinien pojawić się w obsadzie czyli - 1+1 szt.

Skoro koleżance podobają się Molinezje to może 1+3 zamiast Bojowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... a ja czytałam, że bojowniki lubią zeżreć inne rybki, więc nawet o nich nie myślałam.

Mój nie zżerał rybek ale ganiał je ze swojego rewiru. Robił to bardzo agresywnie. I mimo, że był piękny to nie tęsknię za nim (zdechł).

Więc jeśli nie jesteś przekonana, to nie kupuj.

Podobają Ci się brzanki (sumatrzańskie?) ale je lepiej hodować same bo lubią skubać płetwy szczególnie te dłuższe innych rybek.

 

Obsada (moja propozycja):

- brzanka sumatrzańska 14-16 szt.

- zbrojnik niebieski para

- kirysy 6 szt. lub ciernioczki 6 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobają Ci się brzanki (sumatrzańskie?) ale je lepiej hodować same bo lubią skubać płetwy szczególnie te dłuższe innych rybek.

A krwiożercze piranie zjadają wszystko co znajdzie się w wodzie?

To czy będą agresywne również zależy od ich charakteru tak jak u bojka. Co więcej przy takiej liczbie jaką zaproponowałeś agresja (jeśli takowa będzie) zostanie stłumiona gdyż brzanki będą się same sobą zajmować. To że brzanki zawsze podgryzają płetwy to mit. Nie raz można zauważyć obsady w których pływają razem brzanki ze skalarami lub gurami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Bojki odradzam.

Mój przez pół roku był łagodny jak baranek, a potem coś mu odbiło i mordował rybki po kolei.

Trafił do kotnika za karę i teraz siedzi w więzieniu :(

 

Za to polecam harem molinezji. Też jest na co popatrzeć, a czasami glony podskubią i nikomu krzywdy nie zrobią.

 

Z kolei co do brzanek, to zawsze mi się podobały, ale odstrasza mnie myśl, że będę musiała wyeliminować pozostałą obsadę... Przywiązałam się do Molek i mieczyków...

Chociaż ostatnio gdzieś też słyszałam, że jeśli jest ich 12 to nie są już agresywne wobec pozostałych mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobają Ci się brzanki (sumatrzańskie?) ale je lepiej hodować same bo lubią skubać płetwy szczególnie te dłuższe innych rybek.

A krwiożercze piranie zjadają wszystko co znajdzie się w wodzie?

To czy będą agresywne również zależy od ich charakteru tak jak u bojka. Co więcej przy takiej liczbie jaką zaproponowałeś agresja (jeśli takowa będzie) zostanie stłumiona gdyż brzanki będą się same sobą zajmować. To że brzanki zawsze podgryzają płetwy to mit. Nie raz można zauważyć obsady w których pływają razem brzanki ze skalarami lub gurami.

Jak piszesz zachowanie bojków i brzanek zależy od ich charakteru. Zgodzę się i dlatego odradzam kupowanie bojka i sprawdzanie jego charakteru.

Łapanie i z powrotem oddawanie rybek do czasu znalezienia łagodnego może być wkurzające. Brzanki rzeczywiście w takiej ilości powinny się zająć sobą ale to zależy od charakteru.

Więc po co kombinować i sprawdzać? A nóż po złości bojek będzie agresywny a brzanki zeżrą nawet krótkie płetwy innych rybek.

A w takim litrażu brzanki wyglądają lepiej same.

 

A co do mitów, to jednym z nich jest tylko jedna ławica w 112L :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...