Jump to content

Ziemia ogrodowa

SkuMuM
 Share

Recommended Posts

Witam, mam pytanko, podłoże w moim akwarium składa się z ziemi ogrodowej przysypanej piaskiem. Mam tylko pewien problem, mam zbrojnika niebieskiego który, boże dopomóż, kopie mi w piasku! zastanawiam się teraz co z tą ziemią która podczas kopania wydostaje się z pod piasku? Oczywiście kiedy to się zdarzy, ziemie usuwam ale czasami leży tak całą noc i trochę, zanim mam czas się za to zabrać i nie wiem czy nie szkodzi to jakoś rybkom?

Tak na szybko to dokładnie nie pamiętam ale wiem że gdy ziemia bezpośrednio styka się z woda to może to być szkodliwe. Jakieś jej składniki przenikają do wody. Polecam "Ekologia roślin wodnych dla akwarystów" Diana Walstad- książka dokładnie opisuje prowadzenie akwariów z ziemią. Pamietam za to że Diana nie poleca stosowania piasku.

Pomysł z rozdzieleniem warstw super, na pewno wykorzystam przy restarcie, zbrojnik robi "przemeblowanie" dna co noc więc mam co sprzątać ale jeśli twierdzicie, że rybkom nic nie szkodzi to poczekam z tym do następnej podmiany :)

• 2 weeks later...

Skorzystam jako że temat już jest.

Jak wcześniej warstwa ziemi ogrodowej na niej warstwa piasku. Ostatnio zauważyłam, że coraz częściej z podłoża uciekają bąbelki. W niektórych miejscach jest ich aż tyle, że wypycha ziemie ogrodową do góry, efekt można sobie wyobrazić. Skąd bierze się powietrze w podłożu? Co wycisnę to za jakiś czas znowu to samo, przecieku raczej nie mam :) Jest na to jakiś sposób? Czy lepiej zrobić restart z samym piaskiem?