Jump to content

suchy1947

Użytkownik
 • Content count

  177
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About suchy1947

 • Rank
  Dyskutant
 1. suchy1947

  Malawi

  Witam i proszę o wasze opinie na temat wyglądu zbiornika. Przeznaczony jest dla jednego haremu pyszczaków Saulosi. Wiem że skały w Malawi wyglądają trochę inaczej ale co do tych mam pewność że są wapienne. Kilka muszli winniczków dla ozdoby. Garść świderków jako służba porządkowa. Za jakiś czas gdy zbiornik ożyje chcę umieścić rogatka sztywnego licząc na to że poprawi jakość wody i że pyszczki go nie zjedzą. Przez lata miałem zbiorniki roślinne a to moja pierwsza próba w tym kierunku.
 2. suchy1947

  112 l panoramiczne

  Aktualizacja. Po dłuższym czasie w zbiorniku pojawiły się miejsca w których zbierały się różne zanieczyszczenia. W akwarium znalazły się Ampularie i krewetki, które rozwiązały problem.
 3. suchy1947

  Jaki to ślimak ?

  Ślimak posiada rurkę oddechową i nie ma wieczka zamykającego muszlę. Błotniarka stawowa?
 4. suchy1947

  112 l panoramiczne

  Aż szkoda wyciąć liście które mają metr długości. Próbowałem mieć rośliny pływające ale rogatek się rozpadł, gałęzatka opadła na dno, pistia zgniła a rzęsa zanikła i ta kryptokoryna to jedyne co rośnie na powierzchni i trochę rozprasza światło ale racja liście na pół szyby to już za wiele, W zbiorniku jest korzeń i kokos ale przez liście i mech już tego nie widać.
 5. suchy1947

  112 l panoramiczne

  Czas już wyciąć to zielsko bo wody nie widać. Zdjęcie jeszcze przed koszeniem.
 6. suchy1947

  Akwarium 7 Litrów

  Mniej daje więcej. Wywal te kamienie bo to za małe akwarium na takie dekoracje. Zostaw jeden jeśli tak bardzo je chcesz albo dodaj jakiś mały kawałek drewna. Niech rośliny wypełnią przestrzeń a nie kamienie. Osobiście nie lubię widzieć oświetlenia zbiornika. Lepiej jeśli źródło światła jest zakryte.
 7. suchy1947

  112 l panoramiczne

  Jeśli widzę że woda odparowała i zaczynam widzieć taflę to po prostu dolewam. Jeśli na dnie nazbiera się trochę brudu to odsysam go z wodą i dolewam. Gdybym miał jakieś problemy typu atak glonów czy zły zapach wody to podmienił bym tyle ile trzeba. Woda ma normalny zapach, kolor lekko żółty ale nie mętny, glonów w zbiorniku prawie nie ma. Nie widzę potrzeby regularnego podmieniania wody. Po co dokładać sobie pracy? Nie trzymam się sztywno zasad LT. Akwarium nie jest odkryte, rośliny nie wyrastają ponad wodę, oświetlane jest sztucznie ale ten sposób prowadzenia akwarium bardzo mi się spodobał i wybrałem z niego to co chciałem i efekt mnie zadowala. Bez Co2, nawozów, soli, ciągłego podmieniania i sprawdzania parametrów wody mam zbiornik pełen zdrowych zielonych roślin przy minimalnym nakładzie pracy i środków. Ryb prawie nie ma ponieważ nie mam jeszcze ciekawego pomysłu na obsadę. Kiedyś pływało kilkanaście gupików. Akwarium nie ma ogrzewania ale temperatura zimą to 24-26 st. Myślę że po nowym roku kupię jeszcze kilka prętników tak żeby mieć harem 1+3 lub 2+6. 8 ryb wielkości prętnika nie spowoduje potrzeby zmiany sposobu prowadzenia zbiornika.
 8. suchy1947

  112 l panoramiczne

  Akwarium 112 litrów. Założone w Październiku 2015 r. Oświetlenie to świetlówki 2 x 18W, czas naświetlania 12 godzin dziennie. Filtracja Aquael Turbo Filter 500 ceramika+ gąbka. Podłoże to ziemia ogrodowa przysypana piaskiem. W akwarium woda nie jest podmieniana, jedynie dolewana. Nigdy nie były stosowane żadne nawozy. Brak instalacji Co2. Parametry wody nie były sprawdzane. Obsada to jedynie przygarnięta parka Prętników, samiec Gupika i samiec Molinezji, trochę Świderków i Zatoczków. Twardość wody podana przez wodociągi to 243 mg CaCO3/l ( tj. 13,61 °N lub 4,86 mval/l.
 9. Proszę o identyfikację dwóch roślin na zdjęciach.
 10. suchy1947

  [25l] Krewetkarium + Bojownik

  Wygląda nietypowo ale ładnie. Dodał bym jakiś roślin na tył. Z rozerwanej gałęzatki na płaskim kamieniu można zrobić trawnik. Temperatura 21-23 to chyba za mało dla bojownika? Może być nawet 5-6 stopni wyższa.
 11. suchy1947

  [64L] Stiphodon

  Piach, polne kamienie i pospolita roślinność- dowód na to że prostota jest piękna.
 12. Artykuł zasadniczo obalał tezę że ryby karłowacieją tylko z powodu wielkości zbiorników. Jednak myślę że stres, brak ruchu i tłok w akwarium na pewno mają wpływ na długość życia ryb. Pomimo tego że urosną to mogą być agresywne, płochliwe, poranione i to nie może nie wpłynąć na długość ich życia. Ryby zazwyczaj nie mają zbyt skomplikowanej psychiki ale wykazują odrobinę inteligencji a więc i odczuć wyższych niż tylko popęd, głód i ból. I na tym zakończmy. Gdyby ktoś chciał jeszcze dodać coś, co nie było tu omówione - proszę napisać PW do moderatora działu.
 13. suchy1947

  [112l] Ogólne

  To słaby argument na jej obronę. Sam kiedyś posłuchałem sprzedawcy i wsadziłem Red Cherry do akwarium pełnego wapieni. Dopiero jak mi ludzie na forum oczy otworzyli to doczytałem co zrobiłem. Jego argument był taki "Krewetki muszą mieć bardzo twardą wodę żeby pobierać budulec na swoje pancerze" wtedy wydawało mi się to sensowne. Za jednym zamachem sprzedał mi i skałki i krewetki. Prawie wszyscy sprzedawcy chcą sprzedać i zarobić a nie doradzić. Masz ławicę neonów a nie masz pewności co do kamieni w akwarium? Mówiłaś że masz ich więcej. Zrób prosty test i polej go octem.
 14. Ale to znaczy tylko tyle że musi dostosować obsadę do tych 100 litrów które ma. Ciężko sobie wyobrazić że można mieć duże akwarium a w nim 1 rybę, 5 ślimaków i 4 krewetki? Jednak można i na pewno też wygląda ładnie. herbaciana-bojownicza-azja-t56808.html Celowo wybrałem ten zbiornik. Niech będzie pozytywną opozycją do tych przerybionych.
 15. To prawda że mając duża wiedzę można naginać ogólne przeliczniki zarybienia które to i tak rzadko biorą pod uwagę metabolizm danego gatunku i jego temperament. Lecz najładniejsze zbiorniki które w życiu widziałem to te w Wrocławskim ogrodzie botanicznym. 25 Akwariów po 1200 litrów każde w nich po 5-10 rybek, kilka krewetek, sporadycznie pospolity ślimak. Ryby bardzo spokojne i zachowują się naturalnie. Widać że przestrzeń im służy.
×