Skocz do zawartości

Za wysoka temp. w akwarium.


Miranda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam akwarium:

 

45l. (25x20x40)

 

Temp. utrzymuje się na poziomie ok. 25 stopni.

Nie mam grzałki. Posiadam tylko żarówkę MASTER PL Electronic 11W/865 E27, ale nie wiem czy i w jakim stopniu grzeje ona wodę.

Chciałabym zakupić razborki borneańskie i tu nie ma problemu, bo z tego co się zdążyłam dowiedzieć to taka temp. im pasuje, ale chcę również zakupić przylgi chińskie, które wolą chłodniejszą wodę ok. 22 stopni.

 

Pytanie: jak obniżyć temp.? Jest jakaś inna opcja niż obniżenie temp. w pokoju? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Posiadam akwarium:

45l. (25x20x40)

Jak by nie liczyć to daje przy profilu około 25 litrów :)

Klasyczny 45 litrów baniak prosty ma wymiary 50x30x30h

Pytanie: jak obniżyć temp.?

Zastosować chłodziarkę jakąś. Mogą być wentylatory postawione na krawędzi zbiornika lub wmontowane w obudowę, dmuchające na powierzchnię wody. Możesz spróbować zrobić chłodziarkę z ogniwa peltiera. Są różne możliwości mniej lub bardziej kosztowne

 

Na obniżenie nie ma innej opcji niż obniżenie temp w pokoju

Nigdy nie mów "nigdy" i nigdy nie mów "na pewno" :)

chłodziarka akwarystyczna aqua medic titan a jest wiele innych zmyślnych chłodziarek

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu pomoże lodowata podmianka. 2w1.

Na jak długo u Ciebie taki zabieg działa? na 3-5 dni? do następnej podmianki? Do zagrzana się wody w baniaku czyli zależnie od wielkości baniaka i temperatury na zewnątrz baniaka 3-5 godzin? Nie wnikam już w detal typu skok temperatury dla obsady zbiornika, przy niektórych krewetkach gwałtowny skok temperatury o 10 stopni mocno przetrzepie obsadę. Inaczej się ma powolne jej wychładzanie, wtedy są w tanie znieść naprawdę dużo, tyle że to już inna historia.

wrzucałem da akwarium kostki lodu. Pomagało choć trzeba sporo kostek

Jest to niestety tylko doraźna rada, trzeba być w okolicy zbiornika żeby dorzucać kolejne kostki lodu jeśli chce się mieć stałą temperaturę.

 

Niejednokrotnie tańszym wyjściem jest obniżenie temperatury otoczenia poprzez klimatyzator niż zmniejszanie temperatury w zbiorniku. Jeśli zbiornik jest odkryty dochodzi jeszcze duże parowanie wody. Mi przypadło w udziale obniżanie temperatury w zbiornikach bo w moim przypadku jest tańsze i łatwiejsze niż obniżenie temperatury otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc piszę tutaj.

Mam akwarium z gupikami i neonkami (+narybek gupika) i małym glonojadem syjamskim. Niestety, mam problem z temperaturą w zbiorniku. Cały czas utrzymuje się na poziomie 28-29stopni. Nie dogrzewam go, grzałka z termostatem jest ustawiona na 25, więc niemożliwe, żeby ona grzała. Już przestałem odsłaniać okna, żeby nie słońce nie nagrzewało mi pokoju, otwieram okna, żeby było chłodniej, ale to nic nie daje. Dodam, że temperatura w pokoju nie jest jakaś przeraźliwie wysoka, pewnie około 23-4stopni. Gupiki nie wydają się być niezadowolone z temperatury, mają się całkiem nieźle i rodzą zdrowy narybek, ale ostatnio obserwuję, że neonki są bardziej osowiałe i mniej pływają.

Czy taka temperatura nie zaszkodzi rybom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ja rozumiem, że to: viewtopic.php?f=40&t=33979

Napisałem tylko i wyłącznie dla siebie, aby czasami o tym nie zapomnieć. Jednak byłoby miło, gdyby ktoś tam czasem kliknął i PRZECZYTAŁ.

To do założycielki tematu.

 

Tictac: wyłącz grzałkę. W czym problem? Dogrzewa Ci niepotrzebnie wodę w nocy gdy jest najchłodniej.

Ps: termostat w grzałce a rzeczywista temperatura, to niestety często dwie różne rzeczy ;). Nastaw 22-23 stopnie i zobacz wtedy ile będzie faktycznie z zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że to: viewtopic.php?f=40&t=33979

Napisałem tylko i wyłącznie dla siebie, aby czasami o tym nie zapomnieć. Jednak byłoby miło, gdyby ktoś tam czasem kliknął i PRZECZYTAŁ.

To do założycielki tematu.

 

Tictac: wyłącz grzałkę. W czym problem? Dogrzewa Ci niepotrzebnie wodę w nocy gdy jest najchłodniej.

Ps: termostat w grzałce a rzeczywista temperatura, to niestety często dwie różne rzeczy ;). Nastaw 22-23 stopnie i zobacz wtedy ile będzie faktycznie z zbiorniku.

Grzałka na 100% nie pracuje, próbowałem już ją wyłączać z prądu i temp pozostaje taka sama. Dlatego też pytam, czy rybom nie zaszkodzi taka temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps: termostat w grzałce a rzeczywista temperatura, to niestety często dwie różne rzeczy ;).

A jeszcze częściej, temperatura na akwariowym termometrze, a temperatura rzeczywista, to dwie różne rzeczy.

 

Jeśli przy obecnej temperaturze powietrza, z wyłączoną grzałką, z wyłączonym oświetleniem dalej masz 29C to termometr do wyrzucenia.

 

PS: A jeszcze z ciekawości, czym oświetlasz akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ps: termostat w grzałce a rzeczywista temperatura, to niestety często dwie różne rzeczy ;).

A jeszcze częściej, temperatura na akwariowym termometrze, a temperatura rzeczywista, to dwie różne rzeczy.

 

Jeśli przy obecnej temperaturze powietrza, z wyłączoną grzałką, z wyłączonym oświetleniem dalej masz 29C to termometr do wyrzucenia.

 

PS: A jeszcze z ciekawości, czym oświetlasz akwarium?

Mam wbudowane oświetlenie w pokrywę Diversa, w środku jest żarówka energooszczędna. Trochę grzeje, bo nagrzewa lekko pokrywę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie powinna aż do 29C. Jeśli grzałka nie działa, to jest to jedyne źródło ciepła.

 

Sprawdź temperaturę rano, przed zapaleniem światła, w baniaku teoretycznie powinno być najzimniej. Tak czy siak obstawiam że termometr do kitu. Kiedyś w sklepie miałem okazję sprawdzić dużą partię termometrów na raz i ok 1/4 pokazywała zupełnie inne wartości niż reszta. :D

Zresztą termometry same z siebie lubią się "psuć". Dość długo miałem dobry, sprawdzony termometr... aż do pewnego czasu gdy zaczął pokazywać dużo wyższą temperaturę niż była.

 

Jeszcze kwestia: jaki termometr, szklany, naklejany, elektroniczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie powinna aż do 29C. Jeśli grzałka nie działa, to jest to jedyne źródło ciepła.

 

Sprawdź temperaturę rano, przed zapaleniem światła, w baniaku teoretycznie powinno być najzimniej. Tak czy siak obstawiam że termometr do kitu. Kiedyś w sklepie miałem okazję sprawdzić dużą partię termometrów naraz i ok 1/4 pokazywała zupełnie inne wartości niż reszta. :D

Zresztą termometry same z siebie lubią się "psuć". Dość długo miałem dobry, sprawdzony termometr... aż do pewnego czasu gdy zaczął pokazywać dużo wyższą temperaturę niż była.

 

Jeszcze kwestia: jaki termometr, szklany, naklejany, elektroniczny?

Nie palę światła cały dzień. Zwykle zapalam około 18 i wyłączam o 24. Więc możliwe, że to rzeczywiście wina termometru... Jednak nie byłbym do końca pewien, bo gdy miałem ostatnio 26 i specjalnie na 28 chciałem podwyższyć, żeby samiczka szybciej się okociła, to termostat w grzałce wydawał się być zsynchronizowany z termometrem (no ale możliwe, że oba są do bani:P )

Termometr mam szklany, przyczepiany do szyby na przyssawkę. Długość to tak na oko z 6-7cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...