Skocz do zawartości

Akwarium 15l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym założyć akwarium (krewetkarium) o litarzu 14,7 litra.

Wymiary: 17,5x35x24cm

Filtracja: Aquael Fan Mini plus

Ogrzewanie - bez

Oświetlenie: najprawdopodobniej lampa biurowa, krewetkarium będzie blisko okna (więcej glonów dla kreweci) :lol:

Podłoże: żwir kwarcowy lub Aqua-Art Shrimp Sand (jeżeli kolega da)

Dekoracje : kokos i jakiś mały korzonek

Pokarmy: Kupię spirulinę, pokarm w tabletkach.

 

Flora:

3 plan - rotala green

2 plan - hydrocotyle leucocephala, zwartka Blehera

1 plan - mieszanka mchów, gałęzatka kulista, subwassertank (z allegro)

 

Krewetki:

Z allegro - http://allegro.pl/okazja-gratisy-krewet ... 30418.html

Jestem ze Starogardu, więc odbiór osobisty, tylko się zastanawiam..30 krewetka - nie za dużo?

Jak to nie wypali spytam się kolegi czy sprzeda mi red cherry.

 

Wszytko jest w planach. Nie wiem czy ten zestaw się opłaca. Akwarium może stać się 25l.

 

Pozdrawiam, Pemo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz ogrzewania jak kolega AsFeron pisze.

Kolega AsFeron napisał że ogrzewanie jest potrzebne i też tak uważam.

Wystarczy przewietrzyć w zimie pokój, a taka szklaneczka momentalnie się wychłodzi.

 

Czym mniejszy baniak, tym większa zależność temperatury wody i otoczenia. Bez grzałki, w 15l cały czas będzie taka temperatura jaką mamy w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na długo otwiera w zimie okno to się też zgodzę nie brałem tego pod uwagę sam nie posiadam ogrzewania i tak jest dobrze.Zimą raczej mało osób otwiera okna na długo.Pozdrawiam.

60l, a 15l to różnica. 60l wychładza się dokładnie 4x wolniej niż takie małe krewetkarium. Poza tym nie trzeba wietrzyć domu w zimie, wystarczy jedna wiosenna chłodniejsza noc... Nie utrzyma się w domu 24/7, przez 365 dni w roku w pokoju tych 23-26C. Przy dużych baniakach, nawet bez grzałki nie jest to problemem. Przy szklaneczkach jest...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam i temperatura wody nie spadła niżej jak 21C nawet po otwarciu okien zimą wahania sięgają do 2C.Kto wietrzy godzinami i wychładza pomieszczenia 10-15 minut wystarczy a to nie ma większego wpływu na wodę nawet w takim małym akwarium

To tez zależy od warunków mieszkaniowych ponieważ mam w domu termostat i nigdy temperatura mi nie spada poniżej ustawionej wartości inaczej CO się włącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci powiem tak, mam na grzałce ustawione 25C. Temperatura wydaje się pokojowa. Obecnie, grzałka włącza się bardzo rzadko, ale nie powiem że nie włącza się wcale. Zwykle widzę że świeci po 2-3 w nocy. W zimie działała zdecydowanie częściej.

15l to jak już pisałem, szklaneczka. U siebie nie bałbym się zrezygnować z grzałki. Mniejszy baniak dłuższy czas też prowadziłem bez niej.

 

Rozmawiamy o czymś co kosztuje 30zł. Lepiej kupić grzałkę, nawet gdyby miała się nie włączać, niż nie kupić i żałować że jej nie mamy np. podczas awarii ogrzewania w domu... ;)

 

Nie używam i temperatura wody nie spadła niżej jak 21C nawet po otwarciu okien zimą wahania sięgają do 2C.

Wietrzenie pomieszczenia, w zimie, przy ujemnych temperaturach na zewnątrz, w ciągu 15 minut tak wychłodzi 15l że temperatura wody spadnie dużo poniżej 20C... U mnie po chwili takiego wietrzenia temperatura w pokoju spada o wiele więcej niż o 2C. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu to słabo widzisz? Mam sprawne i czułe ogrzewanie gazowe reagujące na spadek 0,5C temperatura w pomieszczeniach wszystkich ma 21C więc jak ma się akwarium wychłodzić.Jedyne co by mogło to

spowodować to awaria pieca ale to się nie zdarza częściej jak raz na kilka lat

jednak wiedząc jak ludzie żyją w Polsce to jednak przychylam się do tego żeby kolega użył na

wszelki wypadek grzałki wydatek mały a pewność większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są nieznaczne spadki temperatury wody ale nie są zabójcze często to sprawdzałem nie przekraczają 2 stopni.Nie miałem niżej niż 21C.

Masz termoregulowane ogrzewanie. Autor tematu może takiego nie mieć.

Masz baniaki przynajmniej 4x większe niż planuje autor tematu. Wychładzają się 4x wolniej.

Tutaj nie ma porównania. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale żeście się rozpędzili.. Pod oknem mam kaloryfer, akwa ma być przy nim. w drugim końcu pokoju, sprawdzałem, ze w tym baniaku bez ogrzewania jest 18C. Tam gdzie ma być ok. 22C. Czy grzałka bez termostatu 10-15W wystarczy? Przypominam, że akwarium 15l mogę zamienić na 25l

 

Mam pytanie - Czy mogę tam oprócz tych kilkunastu krewetek trzymać narybek żyworodek (platek,gupików,molinezji)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj wystartowało moje krewetkarium! :D

 

Akwarium 25,l 40x25x25

Filtracja:[b/] Aquael Fan Mini plus

Ogrzewanie: jutro kupuję grzałkę 15W

Oświetlenie: Krewetkarium jest przy ogólnym akwa, dodatkowo mam lampą biurową.

Podłoże: czarny bazalt

Dekoracje : 2 małe korzenie + 3 spore kwarce

Pokarmy: pokarm w tabletkach, różne smakołyki : D

Tło jest do 3/3 czarne, na 1/3 nie starczyło, więc jest pomarańczowe.

Flora:

 

-hydrocotyle leucocephala

-zwartka Blehera

-mieszanka mchów + zdrojek

-gałęzatka kulista

-subwassertank

-rogatek sztywny

-moczarka argentyńska

- anubias i wgłębka wodna

 

Fauna:

 

-krewetki red cherry(ok. 5szt)

-krewetki babaulti (różne odmiany kolorystyczne, xx szt)

- gupiki, narybek (ok.20szt)

- platki,narybek (ok.5szt)

 

Rybki są tu tymczasowo, jak podrosną będą pływać z rodzicami.

Lepszej jakości zdjęcia będą może za tydzień. Proszę o komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...