Jump to content

Jeden filrt = dwa zbiorniki


Viennaya
 Share

Recommended Posts

Witam!

Mam w dostawienie nowego nano i kombinuję jak pozbyć się paskudnego filtra z akwarium. Wymyśliłam żeby postawić jeden filtr kubełkowy i podłączyć go jakoś do dwóch krewetkariów. Sprawę komplikuje nieco fakt że byłoby to 20l i 30l, a więc akwaria a różnych wysokościach i objętościach. Próbował ktoś czegoś takiego? Zastanawiam się jak to skonstruować żeby zapobiec ewentualnemu przelaniu się mniejszego zbiornika. W ostateczności mam szanse połączyć dwa zbiorniki 30l, ale wymagałoby to robienia słodkich oczek to mojego faceta aby się podmienił zbiornikiem :P no i oczywiście rozbierania dwóch zbiorników.

Link to comment
Share on other sites

Chyba raczej powierzchnia tafli wody powinna być na tym samym poziomie. W tedy można z 1 aqwa wyprowadzić wąż do filtra, do 2 aqwa wprowadzić wypływ z filtra i połączyć oba zbiorniki za pomocą rurki, przez ktrórą woda będzie płynęła z 2 do 1 aqwa.

Link to comment
Share on other sites

Hej, skończyłam liceum :P bardziej niż zasada naczyń połączonych nurtuje mnie część techniczna z dzieleniem wężyka i jego średnicą, powinna być różna? Jeśli tak to jaka dokładnie różnica? A co do praktycznych rzecy, gdzie można kupić i jak wygląda (poza tym że ma 3 dziurki) taki rozdzielnik, musi spełniać jakieś warunki?

Link to comment
Share on other sites

Bardzo sprytne ale:

- w obu zbiornikach mają być różne gatunki OSOBNO, wolalabym zeby się nie kundlily :P

- odpada ze względów estetycznych (nie po to stawiam nano żeby je kleić)

- co ja zrobie na tych pare tygodni z krewetkami? "mamo nie korzystamy z umywalki w tym tygodniu, trzymam tam moje blue tigery"

Link to comment
Share on other sites

hallo

Obawiam się, że podłączenie dwóch zbiorników do jednego kubełka nie zadziała tak jak byś tego oczekiwała. Woda będzie sobie chętniej śmigała tam gdzie będzie miała łatwiej w obie strony czyli i in i out, przypuszczam że nie da się tego w żaden rozsądny sposób ustawić tak aby była brana i dolewana w sposób proporcjonalny. Jesteś skazana na osobne filtry.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym nie wymyślał tylko kupił 2 kaskady FZN1 i wszystko gra

Uwielbiam takie wyczerpujące, niekonstruktywne wypowiedzi. To akwarium musi być zamknięte więc kaskada odpada (ma szklaną pokrywę). Ale mam już chyba pomysł. Pokonsultuje sie jeszcze w zaufanym sklepie i jak zmontuje to się pochwale niedowiarkom :P
Link to comment
Share on other sites

Bez równych poziomów wody w zbiornikach i "z mostkowania" zbiorników (u-rurką czy peszlem o średnicy przynajmniej 32 mm)nawet przy założeniu trójników i 4 węży z 4 zaworami(czyli rozdzielenie wlotu i wylotu na oba zbiorniki,ustawienie początkowe zaworami pod każdy jest to rozwiązanie do dnia w którym nie przytka się któryś z wlotów i masz zalane mieszkanie,dlatego niezbędny jest w tak maleńkich zbiornikach jak Twoje równy poziom wody i bezpiecznik (zalany łącznik do niwelowania różnicy poziomów wody.Stosowałem niejednokrotnie w większych zbiornikach hodowlanych dodatkowo 1 kubeł nawet do trzech zbiorników pobór wody z najmniejszego wylot do największego ale zbiorniki "spięte"zalanymi peszlami o łącznym przepływie średnicy 96 mm przy wydajności kubła ponad 1000l/godzinę różnica poziomów wody między zbiornikami wlotowym a poborowym wynosiła 5 do 10 mm.

Link to comment
Share on other sites

W ten sposób się da, nie powiem że nie, można by się odważyć nawet "pudełko przelewowe" zrobić. Co nie zmienia postaci rzeczy że przy nano akwariach 0,5 l to czasem i ponad 1 cm w poziomie wody być może.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...