Skocz do zawartości

Nowe akwarium- pytanie o zachowanie rybek


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakąś wiedzę posiadam, jednak niewielką, ponieważ moja przygoda z akwarium rozpoczęła się właśnie ponownie po 10 latach (niewiele więc pamiętam, a wtedy byłem jeszcze dzieckiem).

Nabyłem drogą kupna zbiornik 120L, mam filtr kaskadowy i oczywiście grzałkę z termostatem.

Mam również brzęczyk, żeby w razie potrzeby dodatkowo natlenić wodę (nie używam go na codzien).

Akwarium zostało umyte, żwir nasypany po uprzednim wypłukaniu oczywiście. Woda zalana z kranu, filtr odpalony z wkładami: gąbka, węgiel, ceramika. Dolany uzdatniacz JBL oraz biostarter JBL. Grzałka odpalona, woda się grzeje. Biostarter dolewany systematycznie codziennie w ilosci podanej przez producenta (ma byc dolewany przez 10 dni.

Po dwóch dniach wsadzone sadzonki roslin. Biostarter nadal dolewany. Nastepnego dnia wpuszczone 25 krewetek. Czwartego dnia wyjety wegiel z filtra, temperatura podkrecona do 25 stopni (wczesniej bylo 23), biostarter nadal wlewam. Wpuszczone 5 malutkich skalarków (do 4-5 cm wysokości) oraz 10 neonów czerwonych (trochę większe- chodziło o to, zeby były większe od skalarów i od małego żyły razem, bo słyszałem że tylko wtedy neony nie stają się przysmakiem skalarów) i 2 glonojady zbrojniki.

I teraz sprawa: glonojady zachowuja sie normalnie, neony tez, a skalary siedza caly czas w jednym miejscu, tak jakby sie baly, jeden z nich stracil ubarwienie (zauwazylem, ze momentami mu wraca, a potem znow traci i taka hustawka). Ten, ktory stracil ubarwienie przez jakis czas plywal przy samej tafli, tak jakby nie mial tlenu- ale zadna inna ryba nie reagowala w ten sposob. Jak puscilem babelki z brzeczyka, to wrocil na swoje miejsce do kolegow. Ale przeciez tlenu na pewno bylo duzo, jest mnostwo roslin!

Czy to normalne zachowanie rybek (skalarow) po wpuszczeniu do nowego zbiornika? Zajely miejsce w lewym dolnym rogu akwarium i prawie w ogole sie stamtad nie ruszaja. Wszystkie 5 sztuk. Jeden (najmniejszy, ok 3-4 cm wysk.) troche odwazniejszy, czasem podsplywa blizej srodka, ale zaraz wraca. Siedza raczej blizej dna niz po srodku, czasem plywaja w gore i z powrotem, ale nigdy nie plyna np w strone srodka akwarium. Trzymaja sie w kupie. Czy to normalne?

 

Mod.Janusz--Edytuj posty.

 

 

zapomnialem dodac, ze tego dnia, kiedy wpuszczone byly ryby, wlalem tez srodek tropicala na porost roslin- ale on podobno rybom jest obojetny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwszym i największym twoim błędem jest pośpiech, który jest wskazany przy łapaniu pcheł a nie w akwarystyce. Wszystkie biostartery to taki sam kicz i humbug jakiego wiele na rynku akwarystycznym. Po zalaniu zbiornika musi on dojrzeć, czyli muszą wytworzyć się szczepy bakterii oraz powinien domknąć się cykl azotowy. Musisz dać baniaczkowi minimum dwa tygodnie albo nawet więcej czasu zanim wpuścisz pierwsze rybcie. Poczytaj o cyklu azotowym i dojrzewaniu akwarium, było tego multum na forum. No i jeszcze sprawa wielkości zbiornika, czy twój zbiornik ma 50cm wysokości bo tyle jest wskazane przy hodowli skalarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie biostartery to taki sam kicz i humbug jakiego wiele na rynku akwarystycznym

Najwięcej na ten temat mają do powiedzenia ci którzy nie wiedzą jak to działa, co jest w środku i jak się posługiwać biostarterami :)

 

Nightrider nie poczekałeś aż akwarium dojrzeje, a skalary to są raczej wrażliwe ryby i jak jest coś nie tak to szybko padają.

 

Powinieneś teraz monitorować poziomy NH3/NH4 i NO2 oraz NO3.

Jak zobaczysz wzrost NH3/4 i NO2 to dolewaj biostartera.

Docelowo masz mieć NO2 na poziomie zero, NH3/NH4 też jak najniżej, bo jedno i drugie ma być przetworzone w NO3.

Wiesz konkretnie jaki typ bakterii masz w tym suplemencie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...