Jump to content

Substrat a odmulanie

Bula
 Share

Recommended Posts

Witam.

Przez ostatni tydzień walczę z glonami nitkowatymi. Z tego co widzę walka dobiega końca (podmiany, ograniczenie nawożenia, zmniejszone racje żywnościowe :D). Jednak zastanawiam się nad przyczyną. 2 tygodnie temu zacząłem nawozić nawozem Symfonia złota, na początku 0.5 ml dziennie, potem 1ml dziennie. Kilka dni wcześniej zmieniłem światło na prawie 2x silniejsze (0,57W/l). Robiłem też przycinkę, głównie cabomb i wąkrotek, przez co musiałem grzebać w podłożu. Dodatkowo robiłem odmulanie i tutaj co dziwne, cały czas coś wylatywało z podłoża, nie wierzę żeby 20 kardynałków tyle 'narobiło'. Czy to czasem nie był substrat? Nie zanurzałem odmulacza głęboko, a warstwa żwiru ma 6cm a substrat jest na samym dole. Czy to możliwe, że to co odmulałem to był substrat? Dodatkowo zastanawiam się nad przyczyną rozrostu glonów - z tego wynika, że otrzymałem COMBO :D, nawożenie, grzebanie w żwirku i światło silniejsze... No, ale zobaczymy co będzie dalej. Na razie prosiłbym o jakieś info na temat tego odmulania przy substracie, bo nie chce dalej sobie przewalić :D

Substratu się nie odmula wiem co mówię sam odmulałem i tyle syfu się z niego wydobywa że to szok a i jeśli wyjmujesz zakorzenione rośliny to wyjmuj ale podcięte przy podłożu bo tylko biedy można sobie narobić

Dlatego fajną opcją jest siatka nad warstwą substratu a pod warstwą żwirku + po restarcie np po roku nie wymiesza nam się żwirek z substratem. Dzięki siatce można dać kumplowi ukorzenione roślinki, bez paskudzenia w zbiorniku. Warunkiem jest posiadanie warstwy żwiru co najmniej 3cm :) Ja u siebie nie odmulam, bo rybki dużo nie paskudzą a rośliny przetworzą tą niewielką ilość.

Czyli lepiej żebym wcale nie odmulał? Obsadę mam 20x kardynałek chiński i 4 otoski w 84l.

No przecież wcześniej ci napisano,że substratu się nie odmula---co tu jeszcze jest niejasnego?

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...