Skocz do zawartości

Substrat a odmulanie


Bula
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przez ostatni tydzień walczę z glonami nitkowatymi. Z tego co widzę walka dobiega końca (podmiany, ograniczenie nawożenia, zmniejszone racje żywnościowe :D). Jednak zastanawiam się nad przyczyną. 2 tygodnie temu zacząłem nawozić nawozem Symfonia złota, na początku 0.5 ml dziennie, potem 1ml dziennie. Kilka dni wcześniej zmieniłem światło na prawie 2x silniejsze (0,57W/l). Robiłem też przycinkę, głównie cabomb i wąkrotek, przez co musiałem grzebać w podłożu. Dodatkowo robiłem odmulanie i tutaj co dziwne, cały czas coś wylatywało z podłoża, nie wierzę żeby 20 kardynałków tyle 'narobiło'. Czy to czasem nie był substrat? Nie zanurzałem odmulacza głęboko, a warstwa żwiru ma 6cm a substrat jest na samym dole. Czy to możliwe, że to co odmulałem to był substrat? Dodatkowo zastanawiam się nad przyczyną rozrostu glonów - z tego wynika, że otrzymałem COMBO :D, nawożenie, grzebanie w żwirku i światło silniejsze... No, ale zobaczymy co będzie dalej. Na razie prosiłbym o jakieś info na temat tego odmulania przy substracie, bo nie chce dalej sobie przewalić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego fajną opcją jest siatka nad warstwą substratu a pod warstwą żwirku + po restarcie np po roku nie wymiesza nam się żwirek z substratem. Dzięki siatce można dać kumplowi ukorzenione roślinki, bez paskudzenia w zbiorniku. Warunkiem jest posiadanie warstwy żwiru co najmniej 3cm :) Ja u siebie nie odmulam, bo rybki dużo nie paskudzą a rośliny przetworzą tą niewielką ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...