Skocz do zawartości

Moje 54L od nowa. Pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam was, jako początkujący akwarysta mam do was pytania. Moje szkło to profilowane 54L i oryginalna pokrywa diversy z 1x15W. Grzałka 100W a filtr Turbo 750 z wkładem z waty filtracyjnej. Teraz pytam was doświadczonych akwarystów?

Czy wystarczy zmienić oświetlenie na 2x15w aby roślinki dobrze się rozwijały, czy co2 też jest potrzebne?

Problem w tym że mam do dyspozycji 200zł i to nie wystarczy na obydwie opcje. Co poradzicie?

Na razie nie mam rybek w akwa. Woda dopiero dojrzewa od dziś.

O obsadę będę pytał w dziale obsada.

A może oświetlenie jest wystarczające jak na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki potrzebują trzech rzeczy:

- światła

- dwutlenku węgla

- substancji odżywczych/nawozu

 

Tyczy się to wszystkich roślinek, nie tylko akwariowych.

Dołożenie światła w wersji oszczędnej to 25zł. Bimbrownie produkującą CO2 zbudujesz za 5zł.

Pozostaje 170zł na dobre podłoże i nawozy, a za tyle to nawet można produkty ADA kupić. ;)

 

Brak czegoś z tej listy jest zazwyczaj czynnikiem limitującym.

Przy 0.5w/l w tym litrażu będzie roślinkom brakowało co2 i nawozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę ci bardzo wdzięczny jeśli wytłumaczysz mi jak mam dodać światła mniej więcej za sumę 25zł bo jak naraznie znalazłem tylko taką opcję http://allegro.pl/oswietlenie-do-akwari ... 74875.html

http://allegro.pl/modul-oswietlen-eco-l ... 90362.html lub dołóż żarówkę energooszczęną 15W lub 20W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa najtańsze i nieco spartańskie [ale nie ustępujące zestawom po 150zł] rozwiązania sprawdzające się w baniaku tej wielkości:

- Gwint, kable, włącznik, żarówka energooszczędna 6500K - do 25zł. Tylko trzeba umieć to poskładać. ;)

- Meblowa oprawa świetlówkowa, kabel - do 30zł. Przy wymianie świetlówki na lepszą niż standardowa 45zł. Umiejętności techniczne w tym wypadku sprowadzają się do podłączenia kabelka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa najtańsze i nieco spartańskie [ale nie ustępujące zestawom po 150zł] rozwiązania sprawdzające się w baniaku tej wielkości:

- Gwint, kable, włącznik, żarówka energooszczędna 6500K - do 25zł. Tylko trzeba umieć to poskładać. ;)

- Meblowa oprawa świetlówkowa, kabel - do 30zł. Przy wymianie świetlówki na lepszą niż standardowa 45zł. Umiejętności techniczne w tym wypadku sprowadzają się do podłączenia kabelka.

Ja właśnie kupiłam na Allegro żarówkę 12W 6500, kosztowała 19zł + koszt wysyłki. Teraz chyba już można kupić gotową oprawkę wraz z kablem i włącznikiem do żarówki bez zbędnej zabawy z kabelkami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduje się na moduł 11w czyli będzie 11+15=26W. To tyle jeśli chodzi o światło.

-Co2. Wystarczy sama bimbrownia? czy jeszcze potrzeba środków typu easy life?

-Podłoże. Mam sam żwirek rzeczny drobniutki ok 3,5cm czy nie potrzeba jakiegoś podłoża do roślin?

-Napowietrzanie dla rybek. Czy wystarczy filtr z napowietrzaczem w jednym czy musi być osobna pompka do powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduje się na moduł 11w czyli będzie 11+15=26W. To tyle jeśli chodzi o światło.

-Co2. Wystarczy sama bimbrownia? czy jeszcze potrzeba środków typu easy life?

-Podłoże. Mam sam żwirek rzeczny drobniutki ok 3,5cm czy nie potrzeba jakiegoś podłoża do roślin?

-Napowietrzanie dla rybek. Czy wystarczy filtr z napowietrzaczem w jednym czy musi być osobna pompka do powietrza?

- Wystarczy bimbrownia, ale jeśli chcesz możesz się wspomagać easycarbo

- możesz dać warstwę ziemi ogrodowej pod żwirek, ale nie sam żwir też bedzie ok

- dodatkowa pompka jest zbęda

Co do moduły, to dobry wybór ;) Jakiej barwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do bimbrowni w tym litrarzu różnie piszą , ja do 45 leje easy corbon i jest dobrze, podłoże niekoniecznie ale jak się uprzesz to coś pod żwirek mażesz dać jest tego dużo do wyboru do koloru, jesli chodzi o napowietrzanie to ja w większym akwarium wogóle nie używam przy CO2 (bimbrownia) mam tylko filtr lekko zblizony do tafli wody zeby był jej lekki ruch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o temperatura barwowa 8000 K będzie git?

Teraz pytanie jaką roślinkę trawnikowa byście mi polecili najlepiej jakiś link z allegro bo sklepu dobrze zaopatrzonego zoologicznego w promieniu 5km to nie mam :cry:

A najlepiej jakiś zestaw roślin wraz z trawnikiem :kwiaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o temperatura barwowa 8000 K będzie git?

Teraz pytanie jaką roślinkę trawnikowa byście mi polecili najlepiej jakiś link z allegro bo sklepu dobrze zaopatrzonego zoologicznego w promieniu 5km to nie mam :cry:

A najlepiej jakiś zestaw roślin wraz z trawnikiem :kwiaty:

Na trawnik polecam Ci eleocharis parvula, trawkę brazylijską lub hemiantusa niskiego :)http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=11901576

Lepiej sobie sam skompletuj zestaw roślinek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam tego problemu bo mieszkam 30km od krakowa a w krakowie jest sklep: http://www.roslinyakwariowe.pl

a wedlug mnie to najlepszy sklep z roslinkami.

 

ja bym ci polecil trawke nie trawke ELOCHARIS ACICULARIS.

 

ja tez wlasnie mam akwa 54 l to samo co ty tylko ze ja jutro kupuje belke oswietleniową 2x24W 10000K i 8500K ale bede zmienial oprawe na 8500K i 6000K.

 

ej wyjasni mi kto (jesli mozna uzyczyc tematu) na czym polega bimbrownia(tylko nie chce regulki ze rosliny potrzebuja C02) tylko chce aby ktos mi powiedzial jakie czesci potrzeba aby stworzyc ta bimbrownie (dyfuzory ,rurki) moze jakies ciekawe tanie linkiz allegro.i ile to bedzie kosztowac i jak czesto trzeba wymieniac ten gaz czy nie wiem co trzeba wymieniac(1 raz mam do czynienia z bimbrownia wiec prosze o wyrozumialosc) i jak sie do dawkuje i w jaki sposob.

 

czy z 0.8w/l nie bedzie zbyt duzo glonow?? Stosuje tabletki przeciwko gloną wiec 30% pomagaja zwalczac glony.

 

ale nie musisz miec do tej zarowki statecznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam tego problemu bo mieszkam 30km od krakowa a w krakowie jest sklep: http://www.roslinyakwariowe.pl

a wedlug mnie to najlepszy sklep z roslinkami.

 

ja bym ci polecil trawke nie trawke ELOCHARIS ACICULARIS.

 

ja tez wlasnie mam akwa 54 l to samo co ty tylko ze ja jutro kupuje belke oswietleniową 2x24W 10000K i 8500K ale bede zmienial oprawe na 8500K i 6000K.

 

ej wyjasni mi kto (jesli mozna uzyczyc tematu) na czym polega bimbrownia(tylko nie chce regulki ze rosliny potrzebuja C02) tylko chce aby ktos mi powiedzial jakie czesci potrzeba aby stworzyc ta bimbrownie (dyfuzory ,rurki) moze jakies ciekawe tanie linkiz allegro.i ile to bedzie kosztowac i jak czesto trzeba wymieniac ten gaz czy nie wiem co trzeba wymieniac(1 raz mam do czynienia z bimbrownia wiec prosze o wyrozumialosc) i jak sie do dawkuje i w jaki sposob.

 

czy z 0.8w/l nie bedzie zbyt duzo glonow?? Stosuje tabletki przeciwko gloną wiec 30% pomagaja zwalczac glony.

 

ale nie musisz miec do tej zarowki statecznika?

Wywal te tabletki na glony. Poczytaj jak zapobiegać glonom to nie bedziesz musiał używać tego szajsu chemicznego.

 

Dozownik CO2 potocznie przez akwarystów nazywa się "Bimbrownicą". Dozownik robi się samodzielnie, urządzenie to jest jednym z najczęściej osobiście robionym sprzętem do akwarium. Raczej nie znajdziecie gotowego urządzenia w sklepie, polecam zrobić bimbrownicę samemu. No to od początku:

 

Najpierw należy zgromadzić budulec czyli:

# Rurka, około 1m. w zależności od potrzeb.

# Dwie butelki po 0,5l.

# 1/2 kostki drożdży.

# Litr wody z kranu o temp. pokojowe.

# Dwie szklanki cukru.

# Taśma klejąca (opcjonalnie).

# Dyfuzor, kostka lipowa ale polecam kamień od napowietrzacza.

 

1. Wpierw należy wywiercić albo wydłubać dziurę o średnicy wcześniej kupionej rurki w nakrętkach z butelek. Przełożyć wąż przez nakrętki tak jak na grafice wyżej. Konstrukcja musi być całkowicie szczelna, polecam użyć ciepłego kleju.

 

2. Przygotowany wcześniej dyfuzor mocujemy na końcu węża.

 

3. Następnym krokiem jest sprawdzenie czy wszystko pasuje do siebie, gdy wszystko idzie po naszej myśli sprawdzamy pod wodą czy konstrukcja jest całkowicie szczelna.

 

4. Po wybudowaniu dozownika przyszedł czas na przygotowanie zacieru:

 

a) W letniej wodzie rozpuszczamy wcześniej pogniecione drożdże.

 

b) Po rozpuszczeniu cukru w pół litrze wody wszystko mieszamy ze sobą.

5. Do jednej butelki (na zdjęciu tej po prawej) wlewamy zacier, a do drugiej zwykła kranówę.

 

6. Wszystko instalujemy w akwarium i gotowe.

 

Z własnego doświadczenia wiem że dobrze przygotowana bimbrownia uwalnia 2 bąbelki na pięć sekund. Butelki muszą być plastikowe bo szklane czasami wybuchają, a wierzcie mi to wcale nie jest przyjemne. Zacier zmieniamy średnio co dwa, trzy tygodnie. Dozownik budujemy w celu dużego rozrostu roślin akwariowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup easy carbo, w akwarium 54l butelka 1l starczy ci na 3 lata :D A stresu mniej i babrania się w bimbrowniach i innym dziadostwie, no i nie zbankrutujesz na kostkach lipowych :D

 

Bimbrownia to średniowiecze, a dziś mamy XXI wiek :D i cudowne preparaty CHEMICZNE jak Easy Carbo.

 

Wywal te tabletki na glony. Poczytaj jak zapobiegać glonom to nie bedziesz musiał używać tego szajsu chemicznego.

Koleżanka taka przeciwniczka chemi i preparatów akwarystycznych bazujących na naturalnych wyciagach z roślin, a sama leje Easy Carbo, najczystszą chemię?

Nie rozumiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup easy carbo, w akwarium 54l butelka 1l starczy ci na 3 lata :D A stresu mniej i babrania się w bimbrowniach i innym dziadostwie, no i nie zbankrutujesz na kostkach lipowych :D

 

Bimbrownia to średniowiecze, a dziś mamy XXI wiek :D i cudowne preparaty CHEMICZNE jak Easy Carbo.

 

Wywal te tabletki na glony. Poczytaj jak zapobiegać glonom to nie bedziesz musiał używać tego szajsu chemicznego.

Koleżanka taka przeciwniczka chemi i preparatów akwarystycznych bazujących na naturalnych wyciagach z roślin, a sama leje Easy Carbo, najczystszą chemię?

Nie rozumiem...

Mam uraz do tabletek działających antyglonowo. Na próbę jakiś czas temu dałam dwie. Włożyłam je gdzieś w ciemny kąt zbiornika z dala od roślin. Glony faktycznie zginęły... razem z roślinnością.

Ja właśnie mam dosyć babrania się w tej bimbrowni :x A to rurka wypłynie, a to nic nie leci przez dyfuzor, coś się rozszczelniło :evil: itd itd itd... I chyba zdam się jedynie na działanie cudownego preparatu chemicznego Easy carbo :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł już zakupiony 11w o barwie 8000k. Czekam na przesyłkę.

Planuje jeszcze kupić przed kupnem roślinek:

-EasyLife easycarbo 250ml

-nawóz kulki glin-torf

-nawóz AQUA GAINER http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-k2s0 ... 37744.html

Na razie tyle co o tym myślicie? Będzie dobre dla przyszłych roślin?

I czy Eleocharis parvula nadaje się na trawnik w akwarium?

Będzie miało u mnie dobre warunki do rozwoju zakładając że dokupię te produkty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł już zakupiony 11w o barwie 8000k. Czekam na przesyłkę.

Planuje jeszcze kupić przed kupnem roślinek:

-EasyLife easycarbo 250ml

-nawóz kulki glin-torf

-nawóz AQUA GAINER http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-k2s0 ... 37744.html

Na razie tyle co o tym myślicie? Będzie dobre dla przyszłych roślin?

I czy Eleocharis parvula nadaje się na trawnik w akwarium?

Będzie miało u mnie dobre warunki do rozwoju zakładając że dokupię te produkty?

Wszystko, co kupiłeś jest ok. Z sitowia będziesz miał piękny trawniczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł już jest zamontowany i oświetla moje akwa 54l.

Moje następne pytanie to jaką świetlówkę zamontować w miejsce oryginalnej aby dobrze rosły mi rośliny?

Oryginalne jest zwykłą świetlówką nie ma na niej nic napisane nawet mocy ale po wymiarach doszedłem do wniosku że jest to świetlówka T8 15w i teraz pytanie jaką świetlówką ją zastąpić o jakiej barwie, aby dobrze współpracowała z modułem 8000k?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł już jest zamontowany i oświetla moje akwa 54l.

Moje następne pytanie to jaką świetlówkę zamontować w miejsce oryginalnej aby dobrze rosły mi rośliny?

Oryginalne jest zwykłą świetlówką nie ma na niej nic napisane nawet mocy ale po wymiarach doszedłem do wniosku że jest to świetlówka T8 15w i teraz pytanie jaką świetlówką ją zastąpić o jakiej barwie, aby dobrze współpracowała z modułem 8000k?

Wymień ją na 6500K np tą http://www.zoolight.pl/product-pol-412- ... 6500K.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...