Skocz do zawartości

Ceramika do Filtra zamiast Podloża


dezz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukałem forum i na innych stronach i nigdzie nie znalazłem nikogo kto próbował użyć ceramicznych wkładów do filtra zamiast podłoża.

Cenowo rozwiązanie jest tańsze niż wile 'firmowych' rozwiązań a daje OGROMNĄ powierzchnie filtracyjna i doskonale podłoże dla roślin.

Myślałem np o kulkach ceramicznych ale równie dobrze, a może nawet lepiej bo o wiele większe powierzchnia, rurki lub tłuczone rurki (to ostanie mam w filtrze)

 

 

Mam kupione rurki 1L po 5zl co jest taniej od takiego manado.

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że dosyć często w filtrach są stosowane seryjnie wkłady ceramiczne.Sam miałem rurki ale zamieniłem je na kulki z JBLa ponieważ mam taki filtr.

 

hmmm.. ktoś czyta i nie rozumie co czyta..

 

ta zmiana na kulki to całkiem bez sensu bo powierzchnia kulki jest mniejsza od rurki.. więc zafundowałeś sobie taki całkiem nietani downgrade :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem forum i na innych stronach i nigdzie nie znalazłem nikogo kto próbował użyć ceramicznych wkładów do filtra zamiast podłoża.

O jakim podłożu mówisz? Z tego co się orientuję to producent renomowanych filtrów daje właśnie ceramikę i gro ludzi w filtrach stosuje właśnie ceramikę jako jedne z mediów filtracyjnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem forum i na innych stronach i nigdzie nie znalazłem nikogo kto próbował użyć ceramicznych wkładów do filtra zamiast podłoża.

I nie zdziwiło Cię to? ;)

Cenowo rozwiązanie jest tańsze niż wile 'firmowych' rozwiązań a daje OGROMNĄ powierzchnie filtracyjna

Bakterie nitryfikacyjne, potrzebują silnego przepływu wody. Dlatego żyją głównie w filtrze. Użycie ceramiki jako podłoża nie spowoduje lepszej filtracji biologicznej. Widziałem nie jeden doskonale funkcjonujący baniak bez podłoża [ba, sam taki miałem] i wątpię w prawdziwość twierdzenia że znaczna część bakterii nitryfikacyjnych żyje w podłożu, a przynajmniej tyle że ich brak wpłynąłby na równowagę biologiczną w baniaku.

W podłożu mogą zachodzić procesy denitryfikacji.

i doskonale podłoże dla roślin.

Ostatnio często używam tego słowa - bzdura.

W czym jałowa ceramika jest lepsza od równie jałowego żwirku lub piasku?

A jak porównujesz wzbogacane mikro i makroelementami roślinne podłoża do ceramiki...bez żartów. ;)

Porowatość dla roślin nie ma znaczenia.

Myślałem np o kulkach ceramicznych ale równie dobrze, a może nawet lepiej bo o wiele większe powierzchnia, rurki lub tłuczone rurki (to ostanie mam w filtrze)

I jakie to ma znaczenie? ;)

Mam kupione rurki 1L po 5zl co jest taniej od takiego manado.

Kolejny raz pisze. Ceramika jest jałowa, podłoża pod rośliny nie. Na ceramice roślinki mogą rosnąć równie dobrze co w żwirze, ale na pewno nie lepiej niż na ziemi/substracie/podłożu roślinnym.

Co o tym myślicie?

Komplikowanie sobie życia.

Szczególnie że praktycznie tak dobrym medium do filtracji biologicznej jak ceramika jest keramzyt - który jest nieporównywalnie tańszy... ;)

Jak bardzo chcesz, możesz dać trochę keramzytu i węgla aktywnego jako dolną warstwę podłoża, szczególnie jeśli myślisz o ziemi/substracie. Wtedy może to wpłynąć na proces denitryfikacji. W innym wypadku - nie warto. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się rozpisywać, pobieżnie przeleciałem posty ale uchwyciłem główną myśl tego tematu. Chcesz dać ceramikę bo sądzisz że jest ona dobrym substratem jako podłoże. Uważam że jest to za drogi materiał to po pierwsze. Po drugie popatrz na firmowe podłoża, porowate materiały użyte do rozwoju bakterii to najczęściej wypalana glina lub ił np. podłoża Karela Rataja lub substraty z ADA itd. Tak jak napisałem zdanie wcześniej to wypalany materiał czyli po prostu keramzyt. Już lepiej go użyć zamiast porcelany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...