Skocz do zawartości

Czas świecenia w 240l


Rekomendowane odpowiedzi

Świecenie zacząć od 6-8 godzin dziennie... po 2-3 tygodniach można przejść na dziesięć godzin... Maksymalny czas świecenia 12 h na dobę.

Wydłużenie świecenia nie powoduje szybszego wzrostu roślin. Ma to wpływ intensywość i barwa światła.

Przy długim świeceniu dorobisz się jedynie glonów... Może mieć to negatywny wpływ na zwierzęta. Zachwiany zostanie tryb dnia i nocy.

Świeć wszystkimi żarówkami na raz, ale krócej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie z przedmówcą nie zgodzę.Jak to wszystkimi świetlówkami naraz? Ty jak wstajesz to też od razu słońce wali Ci po oczach na maxa? Zastanów się zanim coś napiszesz, co?

 

 

Ja też mam 240l i mam tak:2x30W- 9-20

2x39W- 12-18

 

Także są zachowane "pory dnia"- wschód słońca, południe, zachód słońca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty masz 140W na 240l (0,58 W/l), to możesz pokombinować ze wschodami i zachodami słońca...

rafalo24x ma 80 w/240 l (0,33 W/l) plus żarówki nie wiadomo ile Wat.

Przy 0,33 W/l ryby może jako tako będą sie prezentować, ale co z roślinami?

Jeżeli posadzi gatunki cieniolubne i mało wymagające pod względem oświetlenia, to może to jako taka wegetacja nastąpi (Light Tech). Ale nie wiem czy o taki stan rzeczy chodzi pytającemu.

 

A wschód i zachód słońca to ma chyba naturalny w pokoju, chyba że akwarium w ciemni stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a takie ściemniacze i rozjaśniacze, to trochę kosztują...

 

Mogę się mylić, ale o ile mi wiadomo takie cuda nie działają przy świetlówkach i żarówkach energooszczędnych.

to może to jako taka wegetacja nastąpi (Light Tech). Ale nie wiem czy o taki stan rzeczy chodzi pytającemu.

Samo słabe światło to nie LT. Nawet samo słabe światło+ziemia to nie LT... to dużo dużo więcej.

Świecenie zacząć od 6-8 godzin dziennie... po 2-3 tygodniach można przejść na dziesięć godzin... Maksymalny czas świecenia 12 h na dobę.

Z tym się zgadzam.

Świeć wszystkimi żarówkami naraz, ale krócej.

A z tym nie, bo jeśli ma możliwość stopniowego włączania oświetlenia - to niech tak włącza. Nie wszystko na raz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi tutaj raczej o ryby. ;)

Liczę się z tym że samo światło w pomieszczeniu już jakoś poranek w akwarium symuluje, świetlówki też nie włączają się od razu z pełną mocą - ale takie stopniowe włączanie jest dla ryb bardziej naturalne niż hop siup "stała się światłość". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Doradźcie mi co do oświetlania akwarium bo zastanawiam się nad świeceniem czy świecić wszystki razem czy tak jak do tej pory,teraz świece świetlówki od 8 do 21 2x40 a żarówki energooszczędne od 12 do 18 2x20 więc w sumie jest 120W tylko jak to świecić cały czas czy tak jak do tej pory.Mam dużego heńka i do tej pory rósł ok.a teraz zaczął marnieć i nie wiem przez co,robiłem zmiany w aranżacji ale jego nie ruszałem,akwa nawożone solami i nawóz taki do rzpuszczania w litrze wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,ryby i rośliny też musza odpocząć a nie pędzić 24 na dobę,dlatego najlepiej jest oświetlać w dzień a noc to zupełna ciemność jak jest w naturze.

Zaprogramuj wyłączniki czasowe ( jak masz ) na zapalanie się o świcie najsłabszej watowo i stopniowo w odstępach pół godziny reszty świetlówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...