Skocz do zawartości

Oświetlenie do akwarium 54L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam akwarium 60x30x30 54L bez pokrywy i oświetlenia, robie sobie teraz pokrywe i nie wiem jakiej mocy ma być oświetlenie na stronie gł. pisze że 15W na 60cm dlugości, mój znajomy mówił że 0,5W na litr czyli mam zrobić ok 2x14W czy wystarczy 15W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób 2 x 15 W :) Przy takim oświetleniu roślinki dobrze rosną. Przy jednej świetlówce raczej byłoby im ciężko. Poza tym ważne jest jakie to są świetlówki. Jednym z najlepszych rozwiązań to takie: 15W Philips Aquarelle 10000K i do tego 15W zwykła świetlówka o barwie 6500K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystko, myśle że będzie wszystko dobrze rosnąć ;)

EDIT:

kupiłem dziś te świetlówki, obeszłem wszystkie zoologiczne i same drogie po 35-40zł a w elektrycznym sklepie po 20zł, i mam pytanie która ma być z tyłu a która z przodu, czy to jest obojętne?

Prosze o edytowanie postow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie... zastanawia mnie jedna ciekawa rzecz którą usłyszałem od sprzedawcy w akwarystycznym a mianowicie że te wszystkie świetlówki typu Osram fluora albo specjalnie dedykowane do akwari mają swoje o wiele tańsze odpowiedniki o takich samych właściwościach jednak bez napisu "akwarystyczna" "wspomaga wzrost roślin" itp i zamiast 30 kosztują np 12zl ciężko analizować widma barw każdej świetlówki i je ze sobą porównywać gdyż jest ich bardzo dużo jednak jak on sam twierdził w swoich akwariach stosuje tylko takie i żebym się nie napalał na drogie świetlówki bo tylko wyrzucę kasę w błoto. Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze to może zrobić listę takich świetlówek i ich odpowiedników ?

Ale po co??

 

To jest bardzo proste, na każdej świetlówce jest napisane wszystko tylko trzeba to zrozumieć.

Na przykładzie np philipsa 965

 

Co te tajemnicze cyferki oznaczają ??

 

Przyjęto że światło słoneczne ma Ra 100%. Oczywiście sztuczne światło nigdy nie dorówna naturalnemu , ale ta która jest najbliżej jest najlepsza.

 

9 z przodu jest to współczynnik oddawania barw Ra. 9= 90 % Czyli 90 % oddaje odwzorowanie co do światła słonecznego w 90%.

 

Następne cyfry czyli 65 czyli dodajemy 2 zera i wychodzi nam temp. barwowa świetlówki czyli 6500k

Światło słoneczne ma barwę 6500 k tak jak i ta świetlówka.

 

Wyobrażenie o barwach bardziej obrazowo http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rature.svg

 

Ta świetlówka o której było mowa we wcześniejszych postach czyli philips 640

ma Ra 6 = 60%

temp barwowa 4000k

Czyli ni jak nie nie oddaje barwy światła słonecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze rozumiem że trzeba się maksymalnie zbliżyć do światła dziennego... ale czy nie spowoduje to wzrostu glonów ? No i wreszcie widać zdecydowaną różnice pomiędzy np Osram Fluora (ta daje światło lekko fioletowe co uwydatnia bardzo kolory) a taką zwykłą 965 przypuszczam że daje porostu żółte światło chyba że się mylę to mnie naprostujcie gdzieś wyczytałem że świetlówki akwarystyczne mają tak dobrane spektrum barw przy którym rośliny rosną bardzo dobrze natomiast świetlówka nie emituje korzystnego dla glonów spektrum, czy może być to prawdą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do barwy philipsa 965 ma barwę lekko wpadającą w niebieski .W poprzednim pocie dałem link co do wyobrażenia barw .Osram fluora tak jak i philips aqarelle ma barwę 10000k czyli mają barwę szpetnie fioletową, dla tego daje się ją tylko 1 żeby tak jak piszesz uwidocznić barwę ryb, lecz dla roślin nie są zbyt dobre. Dla tego stosuje się kombinację 2 świetlówek jedna dla ryb jedna dla roślin.

 

http://saurama.aqua-web.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...