Skocz do zawartości

Wbudowanie akwarium w ściane


DavidC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam zamiar zakupić akwarium 200L (100x40x50mm), chcę je wbudować w ścianę jednak nie jestem pewny czy wytrzyma ona takie obciążenie. Owa ściana jest ścianą nośną dwupiętrowego domu, ma ona około 70cm grubości (należy odjąć 10cm regipsy z dwóch stron ściany). Znajomy mówi żeby lepiej nie ryzykować. Sęk w tym, że piętro niżej mam zbudowane akwarium 140L w ścianie, nowe akwarium 200L chcę zrobić na pierwszym piętrze. Ewentualnie jeżeli nie dało rady by zrobić tego w ścianie to zrobię je na szafce tylko tutaj pojawia się kolejny problem, drewniany strop.

 

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w ścianie nośnej można kuć w ogóle?nie jestem tego pewien

 

Nie wiem czy przez ostatnie kilka lub kilkadziesiąt lat spałeś ale dziś jest coś takiego jak naDproże, jest to po prostu wytrzymały kawał betony ze zbrojeniem w środku, przed wykuciem dziury należy wstawić je na długości całego akwarium tak aby górna część ściany opierała się na tym ;) Z tego co wyczytałem ściana nośna ma wagę około 300-400kg/m2 zaś akwarium waży +- 200kg (0.4m2), po obliczeniu wyszło mi, że mogę maksymalnie wstawić 180 litrowe akwarium tak aby nie naruszyć konstrukcji budynku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie można kuć myślę że można bo u mojej siostry rozwalali ścianę nośną prawie doszczętnie i ją wzmacniali tylko bo robiła remont zmiany jak to u bab

Ściana nośna, ścianie nośnej nie równa. W każdym przypadku powinien się NA MIEJSCU wypowiedzieć ktoś kto ma jakieś pojęcie o budowlance. Nie mówię o "Panu z uprawnieniami", tylko o fachowcu który domy buduje. Podpowie co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajmuję się wykończeniówką,może to nie budownictwo,ale na ile się orientuję to nadproże montujesz w trakcie całej operacji,nie przed(bo niby gdzie).

Pomijając ten fakt jeżeli z twoich obliczeń wyszło,że możesz wstawić 180L,to 200L też dasz radę.

I wolałbym takie rozwiązanie niż na drewnianym stropie,chociaż ten też powinien wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PanBocja przepraszam że się wtrącę, ale ktoś kto ma uprawnienia musiał je jakoś zdobyć.. a Twoje cudzysłowy są obraźliwe i wskazują, że ludzie którzy takie uprawnienia posiadają nie znają się na swojej robocie o.O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z otworem nie ma problemu.Podeprzyjcie strop w

miejscu otworu(obok)ewentualnie część muru nad otworem .

 

Dołączona grafika

 

Jeśli chodzi o technologię wykonania podciągów i wyburzenia ściany. Zastosowanie dwuteowników lub pary ceowników stalowych jest często praktykowanym sposobem na wykonanie nadproży nad otworami w ścianach nośnych. Ale bardzo ważne jest zachowanie właściwej kolejności wykonywania prac, oraz należyta staranność.

 

Dołączona grafika

 

 

Dwuteownik dłuższy o minimum 60 cm jak otwór i cegła jako wypełnienie.Wykuwasz otwór na dwuteowniki wstawiasz wypełniasz silna zaprawą ,odczekujesz do pełnego związania zaprawy i po stwardnieniu wykujcie otwór pod tym nadprożem

 

Wszystko obrabiasz wykańczasz ponownie odczekujesz ściągasz stemple . I wstawiasz akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PanBocja przeprsaszam że się wtrące, ale ktoś kto ma uprawnienia musiał je jakoś zdobyć.. a Twoje cudzysłowy są obraźliwe i wskazują, że ludzie którzy takie uprawnienia posiadają nie znają się na swojej robocie o.O

Nie neguję wiedzy Panów z uprawnieniami, tylko wiedzę "Panów z uprawnieniami". Myslę że nie złapałaś pewnego niuansu, który zastosowałem;)

Sam mam parę uprawnień i nie po znajomości zdobytych.

 

Pozdr.

 

 

4.1. Wszelkie konflikty zaistniałe pomiędzy użytkownikami forum należy rozwiązywać wyłącznie przez kontakt PW

 

Upomnienie .ecikgfc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoim niuansem było stwierdzenie faktu, że wszyscy/prawie wszyscy/większość "Panów z uprawnieniami" ma te uprawnienia po znajomości to wybacz ale nie wyłapałam go.. jest to największa bzdura jaką słyszałam :(

przykre jest to, że ludzie którzy pracują na swój sukces latami są później nazywani tak czy inaczej..

 

4.1. Wszelkie konflikty zaistniałe pomiędzy użytkownikami forum należy rozwiązywać wyłącznie przez kontakt PW

 

Upomnienie .ecikgfc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli Twoim niuansem było stwierdzenie faktu, że wszyscy/prawie wszyscy/większość "Panów z uprawnieniami" ma te uprawnienia po znajomości to wybacz ale nie wyłapałam go.. jest to największa bzdura jaką słyszałam :(

pzykre jest to, że ludzie którzy pracują na swój sukces latami są później nazywani tak czy inaczej..

Ty tak na żarty, czy na prawdę nie widzisz różnicy? Z mojej strony koniec tego wątku. Z kobietą która się poczuła (niesłusznie) urażona, facet raczej nie wygra.

No nic. Liczę tylko że koleżance przejdzie.

 

Pozdrawiam i EOT

 

4.1. Wszelkie konflikty zaistniałe pomiędzy użytkownikami forum należy rozwiązywać wyłącznie przez kontakt PW .

 

upominałem tym razem ostrzeżenie .ecikgfc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz pytanie co do stropu drewnianego, pokój w którym robię ma tak to nazwę "sztuczny" strop. 10 lat temu na miejscu mojego pokoju był balkon. Podłoga była robiona na podstawie belek i płyty wiórowej, wczoraj odkręciłem jedną płytę i jest pod nią 40cm betonu, jednak między płytą a betonem jest ze 10cm pustki. Teraz moje pytani polega na tym czy pod szafką na akwarium nie dałoby jakoś wzmocnić podłogi? Zrobić pod płytą jakąś stalową konstrukcję i myślę, że było by dobrze.

 

 

Co do ściany to pojawił się pewien problem, robiąc akwarium na piętrze niżej pamiętam, że w ścianie nośnej była dziura, nie dosłownie tylko chodzi o to, że jest ona zrobiona tak jakby z dwóch małych ścian między którymi jest odstęp 5cm. Dlatego też doszedłem do wniosku, że nadproże wypadałoby też dać na dolnej części akwarium (na tym będzie stać) będzie to wzmacniać trochę konstrukcje, nadproże dolne lekko pochylę do środka (kilka stopni).

 

Pytanie co do oświetlenia, fabryczne oświetlenie raczej nie nadaje się do akwarium, w którym chcę trzymać rośliny, doszedłem do wniosku, że dam 5 świetlówek 40W (wszystkie 5 świetlówek nie będzie świeciło nigdy razem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę o niemożności kucia w ścianie nośnej. W zależności z czego jest wykonana- cegła pełna, pustak, dwu-trój warstwowa zależne jest wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia [teownik, dwuteownik czy prefabrykowane nadproże] jednak ogólnie to czy ściana wytrzyma odpowiedni ciężar bardziej zależne jest od stropu, bo mimo wszystko to on przenosi większość obciążeń poziomych.

Ale nie ma co tutaj bawić się w teoretyczną dyskusję, zapytaj kogoś na miejscu alo sprawdź w papierach od domu z czego co i jak jest zrobione. Ale osobiście 200L postawiłabym bez żadnego ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...