Skocz do zawartości

Sinice - brakuje mi pomysłów.


Oldmobil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemacie.

Moje akwaria dopadła plaga sinic. Mimo iż robię to, co jest zalecane problem jest nadal.

Opisze dwa akwaria na których najbardziej m zalezy.

1. 240 litrów (150x40x40) Żyje w nim para Cytrynowych wraz z narybkiem. Ilość roślin jest znikoma. Wodę filtrują dwie turbiny (Atman AT201 i Aqua Szut 600) oraz kaskada FZN-3 Wszystko zasuwa pełną parą. Podmiany wody raz w tygodniu po 40 litrów.

Akwarium było zacieniane, ale sinice wracają. Dla moich szczątkowych roślin stosuję nawóz Planta Classic, bo ma zarówno makro jak i mikroelementy. Problem nie występował kiedyś, kiedy miałem pyszczaki i wodę filtrowała tylko kaskada.

2. 90 litrów, młody zbiornik. Obsada to kurduple pielęgnic (1-3 cm) Tam roślin jest więcej, nawet powiedziałbym, że sporo. Wodę filtruje kaskada FZN-1. Sinice pojawiły się na dnie na żwirze.

Temperatura w obydwu zbiornikach to 26 stopni. Parametry wody jak zawsze, czyli ok.

 

Odnośnie małego baniaka pomysł mam taki, żeby FZN-1 zmienić na Aqua Cleara 300, czyli mocno przewymiarować filtr.

Czy to coś pomoże - się okaże, ale z dużym zbiornikiem nie mam już koncepcji :(

 

Help plizz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie ale można to znaleźć w sieci Ja na akwarium 250 L dawałem chyba 2 tabletki albo 1,5 i nigdy nie było żadnego problemu z rybami . Jak nie znajdziesz nic daj znać toja poszukam wpisz w google cos takiego Erytromecyna a sinice albo podobnie na 100% znajdziesz wszytko co cię interesuje Powodzenia . Przy okazji poczytaj o przyczynach pojawienia się sinic będziesz wiedział co robisz nie tak . Ja zwiększyłem ilość podmienianej wody i dokładność odmulania i się już nigdy nie pojawiały

 

Ps. Zaciemnianie wcale nie pomoże :P Albo tylko na krótko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji poczytaj o przyczynach pojawienia się sinic będziesz wiedział co robisz nie tak . Ja zwiększyłem ilość podmienianej wody i dokładność odmulania i się już nigdy nie pojawiały

Ps. Zaciemnianie wcale nie pomoże :P Albo tylko na krótko

Zgadzam się z tym co napisałeś o zaciemnieniu. Pomogło na kilka dni.

Zaś jeśli chodzi o przyczyny to wyczytałem że "Duże wahania i niedobory azotu w wodzie. Często w przypadku braku nawożenia makroelementami lub jałowym podłożu bez żyznego substratu" - stąd planta classic. EW_cześniej go nie stosowałem, bo rośliny traktuję po macoszemu, ale widać sama woda nie wystarczy.

Jeśli chodzi o ilość podmienianej wody to z tym nie ma problemu, zawsze można więcej.

Problem jest z odmulaniem. Para dzikich Cytrynowych atakuje wszystko z taką zaciętością, ze boję się o ich zdrowie. Ręki tam na_pewno nie wsadzę ;) Atakując potrafią wyrwać fragment gąbki wielkości orzecha laskowego :D

 

Dzięki za sugestie. Spróbuję z tym lekarstwem i zacznę robić większe podmiany.

 

Jeśli jeszcze ktoś coś podpowie, to również nie zawadzi :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbalansuj poziom Makroelementów w akwa (NKP), kup elektroniczny programator: http://allegro.pl/wylacznik-wlacznik-cz ... 91565.html . Glony najlepiej rozwijają się w południe wiec zaprogramuj oświetlenie tak żeby miało przerwę np od 12 do 15. Ja tak pozbyłem sie sinic i zielenic.

 

Makroelementy najlepiej dostarczać w postaci "soli", ja uzupełniam je związkami:

KNO3 (azot + potas)

K2SO4 (potas)

MgSO4*7H2O (magnez)

i można jeszcze KH2PO4 dla fosforu, ale jak masz rybki (nie same rośliny) to raczej nie musisz.

 

poczytaj tu:

http://...................................../viewtopic.php?t=.......

REGULAMIN

4.2. Zabrania się umieszczania linków i/lub opisów reklamujących inne serwisy i strony internetowe.

 

I standardowo za złamanie regulaminu ostrzeżenie .ecikgfc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makroelementy najlepiej dostarczać w postaci "soli", ja uzupełniam je związkami:

KNO3 (azot + potas)

K2SO4 (potas)

MgSO4*7H2O (magnez)

i można jeszcze KH2PO4 dla fosforu, ale jak masz rybki (nie same rośliny) to raczej nie musisz.

poczytaj tu:

....................................................

Błagam, napisz z polskiego na nasz ;) Ja cieniutki z chemii jestem. Napisz po prostu ile i czego, proszę :)

Nie jestem zalogowany na tym forum. Tak jak pisałem rośliny dla mnie mają marginalne znaczenie , ale widać trzeba się zapisać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja1

Niestety bez spedzenia kilku wieczorów nad lekturą o makroelementach sie nie obejdzie... wiec siadasz i czytasz w weekend o solach do akwarium, zamawiasz soli za 30zł przez neta i dawkujesz pózniej za te 3dychy sole co pewien czas. Ilość soli za ta cene powina starczyć na prawie rok.

 

Opcja 2

Idziesz do sklepu akwarystycznego, kupujesz nawozy makroi mikro (makro to w większości wymieszane sole które podałem), płacisz 100zł i za 2-3 miechy to samo. Opcja na bogato :) ale wcale nie lepiej,gdyż związki NKP masz juz wymieszane. Mozesz caly czas mieć za mało jednego a za dużo drugiego jak źle nawozy dobierzesz to znowu lipa (znowu trzeba poczytać).

 

Opcja3

Pozbywasz się wymagających roślin, dajesz niewielkie oświetlenie i sadzisz tylko wolno rosnące anubiasy i mikrozorium.

 

....

 

opcja 4 (teoretyczna)

Jak masz dobre źródło wody destylowanej to zrób przez 3dni codziennie podmiane ok 40% wody... wyjałowisz tym wodę, spowodujesz że będziesz miał w ciągu kilku dni od podmian niemal zerowy poziom wszystkich makro, wtedy powinny sinice ustępować przy oświetlaniu 4h dziennie. Jak sinice zaczną marnieć wyczyść to co możesz i zacznij nawożenie tym co masz ale w pierwszym tygu ok 1/5 dawki z opakowania. Sprawisz tym że rośliny powinny wyłapać wszystkie makro i przeżyc a glony powinny nadal marnieć, w ten sposób powinno się udać całkowicie wyeliminować glony, ale jest to raczej długotrwały proces z dużym Twoim wkładem pracy.

...aha... w tym czasie karm rybki tak by zjadały wszystko wciagu 15 sek od wsypania, coby nic niezostawalo i nie dawalo pożywki gloniszczom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja3

Pozbywasz się wymagających roślin, dajesz niewielkie oświetlenie i sadzisz tylko wolno rosnące anubiasy i mikrozorium.

Ty, to jest myśl !!

Uściślę z deko opis akwarium.

Zbiornik 150x40x40, więc długi i niski. Roślin jak na lekarstwo, choć dla mnie i tak za duzo: jakiś kaleki anubias i regularnie wywalany rogatek :)

Oświetlenie to 4x18 watt. REDUKOWAĆ ??

Do niedawna problemu nie było, ale w akwarium było czysto. Teraz jak Cytryny mają młode, naprawdę strach włozyć do akwarium rękę lub cokolwiek. Sprzątanie ograniczyłem do ścierania zieleniny z przedniej szyby za pomocą gumy na badylu, oraz do podmian wody i czyszczenia filtrów. Dna w zasadzie nei ruszam, bo nie mam jak

 

Zmniejszyłem mocno czas oświetlania. Wcześniej lampy pracowały od 10 do 22, teraz świecą od 14 do 22. Efekt jest taki, że sinic nie przybywa ale za to widzę jakieś nowe kłaki o brunatny, brązowawym kolorze.

 

Nauczyłem sie jednego: Zbiornik w którym duże pielęgnice mają mieć małe powinien być PUSTY i mieć jakąś jedną dobrą kryjówkę typu duży korzeń.

Dno i tak mi przemeblowały, rośliny powyrywały, a w stertach gruzu nie ma jak posprzątać odchodów, bo dzikusy szaleją.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup elektroniczny programator: http://allegro.pl/wylacznik-wlacznik-cz ... 91565.html . Glony najlepiej rozwijają się w południe wiec zaprogramuj oświetlenie tak żeby miało przerwę np od 12 do 15. Ja tak pozbyłem sie sinic i zielenic.

Możesz też, jesli oczywiście masz taką możliwość, kupić programator w Praktikerze. Ja podobny do proponowanego nabyłem za 9 zł - tyle, że nie ma wyświetlacza LCD. Ale działa i to jak :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup elektroniczny programator: http://allegro.pl/wylacznik-wlacznik-cz ... 91565.html . Glony najlepiej rozwijają się w południe wiec zaprogramuj oświetlenie tak żeby miało przerwę np od 12 do 15. Ja tak pozbyłem sie sinic i zielenic.

Możesz też, jesli oczywiście masz taką możliwość, kupić programator w Praktikerze. Ja podobny do proponowanego nabyłem za 9 zł - tyle, że nie ma wyświetlacza LCD. Ale działa i to jak :D

Programatory mam we wszystkich akwariach. Napisałem w poprzednim mailu, że zmieniłem czas naswietlania. Ale dzięki za podpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sinice wystąpiły po przedawkowaniu fosforu, o ile się nie mylę ważny jest też stosunek azotu do fosforu i zgodnie z tym co wyczytałam na tym forum zaczęłam robić częste podmianki wody (nie bardzo wierząc że to coś da) i rzeczywiście sinice zniknęły. Jeżeli w tym nawozie który stosujesz znajduje się fosfor to lepiej go odstaw na jakiś czas do tego częstsze podmianki i jest szansa że pozbędziesz się problemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...