Jump to content

cwic

Użytkownik
 • Content count

  112
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by cwic

 1. Heh... Patrze dziś do akwarium ... a tam z kokosa wyskakuje mała rybka która natychmiast jest zagoniona spowrotem przez samiczke kakadu ... nie czekając wyłowiłem kokosa z młodymi w środku i są teraz w kotniku razem z kokosem. Z tego co widze jest tam od 10 do 15 sztuk maluszków... sa naprawdę małe więc myśle że niedawno się wykluły. Mam teraz pytanie czy odłowić samiczkę i dołączyć ją do reszty małych czy powinny sobie same poradzić ?? Mam pierwotniczki z hodowli (były hodowane dla narybku prętnika).
 2. cwic

  porośnięte szyby i rośliny

  Zielony nalot - zielenice... męczyłem sie pół roku kiedyś i olśnienie... stosunek NO3 do PO4 !!! Jak za duzo NO3 a za mało PO4 to od razu wyskakują zielenice, podmiany nic nie dadzą bo w wodzie czystej nie ma dużo PO4, wiec tylko zmniejszasz ilość PO4 podczas gdy musisz ją zwiększyć. Jesli masz NO3 10 toPO4 trzymaj 1, jak masz 20 to trzymaj PO4 na poziomie ok 1,5. Teraz jak widzę zielenice na szybie to wrzucam do kaskady ziarenko z KH2PO4 i znikają zielenice Ludzie nie na darmo od lat stosuje sie NPK w akwariach. I uwaga nie wystarczy dodawać co tydzień NPK w ilosciach 10:1:20, przecież te składniki nie zużywają się w stosunkach 1:1:1. Ściągnąć sobie kalkulatory, kupić sole (5zł na allegro) i eksperymentować.
 3. cwic

  Co to za glony

  krasnorosty... daj więcej co2 coby rośliny zużywały NO3 i PO4 dostępne w dużej ilości w twoim akwa.
 4. cwic

  Obsada 112l

  Hmmm ... a może tanganika ? 4 x księżniczka z burundi Lejesz wodę prosto z kranu, zero kombinowania z parametrami a popatrz na to:
 5. Bierz amano bo inne zostaną potraktowane jak żarcie.
 6. cwic

  problemy z pH

  Praparat którego użyłeś do obniżenia pH jest na bazie kwasu solnego, więc jak zamierzasz go używać to jak wiesz co to "kwas solny i że to się pije bez zapojki" to radzę sie w 'to' zaopatrzyć albo zbankrutujesz.
 7. cwic

  140 L Jakie podłoże?

  Stary stosuj stare zasady akwarystyki, żadnego podłoża za "miliony" bo i tak się kiedyś skonczą minerały z tego (i będzie Maciuś "co sie stało? cały rok było ok"). Na dno zwykły żwir rzeczny, a jak masz wystarczająco oświetenia to: a) do 0,45 w/L nic b) od 0,5 do 0,6 W/L - CO2 (bimbrownia, soda+kwasek), i jakies kulki gliniano torfowe w podłoże c) powyżej 0,7 W/L CO2+kulki+sole (chyba że masz kase to gotowe nawozy,ale moim zdanie i tak wyjdziesz jak zabłocki na mydle). powodzenia
 8. Daj rybkom spirulinę (paczka topicala w płatkach chyba 5 zł), albo ugotuj mrożony groch hortex.
 9. Jak wiadomo Cryptokory są roślinami pawie bez wymagań, rosną nawet przy standardowym wyposażeniu pokryw, marnieją tylkow jednym wypadku, mają za mało miejsca na korzenie. Cryptokora rośnie ale musi mieć bardzo rozwinięty system korzeniowy. Wiec albo posadziłeś ją w piasku albo masz tylko 2-3 cm żwiru i nie może się porządnie ukorzenić.
 10. Bez przesady żyłka nic nie uwalnia inaczej traciła by swoje właściwości... śmiało można stosować.
 11. Witam, Biorę się za klejenie krewetkariów, znam technikę i myślę że nie będzie problemu, bynajmniej nie do 70L. Zastanawiam się tylko czy szlifować wszystkie kanty szkła na boki i dno akwarium? czy może szlifować tylko te "niebezpieczne" krawędzie? Czy takie szlifowanie może wpłynąć na jakość klejenia? Co wy na to? Pozdrawiam
 12. 112L Świeży roślinniak (Start nastąpił: 07.01.2011) Obsada : Pielgniczki Kakadu 1+1, Prętnik 1+1 Razbory espei 6, kreweteki amano 6 Przyszła obsada: Razbory espei 12 Krewetki red cherry + babaulti 60 Nawożenie (NPK 11:1:22, NO3 15ppm, PO4 0,8-1,2ppm) K2SO4, KH2PO4, KNO3, MgSO4 + Mikro Intermag; CO2 (bimbrownia)+EasyCarbo 3x24W (grolux, daylight 865,reef white 10k) Spikey Moss Heterantera Żabienica wielka Żabieica szerokolistna Nurzaniec Lileopsis Lotos Czerwony (bulwa wsadzona między odnóża korzenia po środku akwarium, widać już 2 małe listki przebijające się przez żwir) Korzenie, gałązki i szyszki olchy. Tło: pogięty czarny bristol Zamiast Kokosa po lewej, będą gałązki olchy z jakąś inną niż spikey odmianą mchu. Od 1,5 tygodnia daję już dobrane dawki nawozów i myślę że będzie dobrze, bynajmniej widzę kilka (ok 9) nowych odłogów trawki brazylijskiej i piękny szampan unoszący się z heterantery, żabienicy i mchu
 13. cwic

  [112] Świeży Roślinniak

  Zmiany: Częstość i ilość podmian, podmiany w ilości 15% co 2 tygodnie. Stan na dziś: Roślinki powoli ale pną się w górę. Widać masę młodych red cherry, a samiczka Crystal Black nosi jajeczka.
 14. cwic

  [112] Świeży Roślinniak

  Trochę mocno ubyło bo duża przycinka była a światła mniej, wiec wolniej rośnie. Ale zrobiłem mały eksperyment, skróciłem czas naświetlania z 10-11h na 7h. Zauważyłem następujące zmiany: Heterantera ma mniejsze liście ale jest znacznie gęściejsza i ma więcej odłóg. Żabienica ma większe a w szczególności szersze liście. Lotos nie dość że jest większy to wypuścił młodego lotosa. Zabienica szerokolistna (ta większa trawka) ma więcej odłóg i szersze liście, aczkolwiek liści jest mniej. Trawka brazylijska bez zmian. Moim zdaniem zmniejszenie czasu oświetlenia w przypadku mojej flory wyszło na dobre (no może za wyjątkiem heterantery, nie jest tak imponująca, ale nadal rośnie).
 15. cwic

  [112] Świeży Roślinniak

  Nie porzuciłem... Doszedłem do wniosku że mech spikey się nie nadaje i czekam aż jeszcze trochę christmas się rozrośnie, w miarę proste gałązki olchy i dębu na drabinkę już mam. Nie wiem tylko na jakiej powierzchni tylnej ściany dać ten mech. Cała ściana? Czy może od filtra do początku heterantery? Co się odwlecze to nie uciecze Co do żabienicy to wydaje mi się że bez niej może być trochę pusto na środku. Zobaczymy jak to będzie wyglądało jak limnofilia z lewej się rozrośnie.
 16. cwic

  [112] Świeży Roślinniak

  Aktualizacja: Brak nawożenia. oświetlenie 2x24 na odbłyśnikach Woda: pH 7 kH 6 gH 11 NO3 2-5ppm PO4 0,1-0,2 ppm Obsada red cherry xx Crystal Black (jeszcze parka) otoski 4 (jeden po prostu ziknął) Gdzieś z gąszczu wypłynęły 3 młode razbory espei ze starej obsady. Po zmniejszeniu oświetlenia przystopowała heterantera, rośnie ale wolniej, za to lotos wystrzelił i między "trawą" rośnie młody lotos. Cel: rozwinąć populacje Crystal Black
 17. Skoro wszystko rośnie to po co dokładać ?? Tylko sobie zielenice ściągniesz na głowe, abo codzienne nawożenie. Ja w 112L z 3x24W t5 zszedłem na 2x24 t5 z odbłyśnikami, nie nawożę i nadal rośliny bombelkują, mniej ale nadal. A i parametry wody znacznie mi się polepszyły. Przy 3x24 jeden dzień bez nawozu i zielenice się rzucały.
 18. Oto Ja ... hehe ... w miejscu które powinien "górołaz" rozpoznać
 19. cwic

  [112] Świeży Roślinniak

  Aktualizacja... Kilka zmian nastąpiło: Zmiana oświetlenia z 3x24 na 2x24 (grolux+10k reef white) Temperatura w akwa 24*C Wyeliminowane nawożenie, została bimbrownia i EC. Zainwestowałem w filtr RO, parametry wody w akwa: pH 6,8 tww 7 NO3 5ppm PO4 0,4ppm Obsada: 5 Otosków Krewetki: Crystal black (biene) - narazie parka Red cherry xx Heterantera nie bombelkuje ale nadal rośnie, za to Lotos zaczął intensywnie bombelkować. Z tego co widzę to trawka brazylijska na dnie nie marnieje, a żabienica szerokolistna wypuszcza nowe pędy.
 20. cwic

  Zielenice na szybie

  Chyba działa, ścierałem nalot tym razem po 3ch dniach i o wiele mniej... zobaczymy jak to będzie po stabilizacji w tym tygodniu. Od 3ch dni utrzymuję: NO3 5 - 7 ppm PO4 0,3 - 0,5
 21. Mam problem z zielonkawym nalotem na szybach (przód i tył). Na roślinkach nie ma ani śladu glonów, a niestety przednią szybę co 2 dni muszę czyścić. 112L oświetlenie 3x24W przez 9h Ph 7,3-7,5 NO3 5 ppm PO4 0,1 - 0,2 ppm 40% podmiana co tydzień Mam bimbrownie CO2 i podaję: easy carbo 4ml K 1,30 ppm/dzień NO3 1,25 ppm/dzień PO4 0,12 ppm/dzień Fe 0,35 na tydzień Link do zdjęć w podpisie. Roślinność rośnie super, ogólny szampan w akwa tylko te szyby. Co może być nie tak?
 22. cwic

  Zielenice na szybie

  Są to parametry mierzone ooło godziny 17 - 18 wieczorem. Nawozy podaje rano o 7, a światło załącza sie po 13. Czyli: 7.00 nawozy . . . 14.00 włączenie światła . . . 17.00 NO3 4-5 ppm PO4 0,1-0,2 ppm Gdy badam wodę po wyłączeniu światła koło 22 mam: NO3 ok 3ppm PO4 0,05 - 0,1 ppm AsFeron ... czy zmniejszenie podmian ma wywołać to samo co sugerował dziki? Czyli podniesienie PO4? dziki ... Nie, światło nie pada na akwa o żadnej porze dnia, stoi ono raczej w jednym z ciemniejszych miejsc w pokoju.
 23. cwic

  [112] Świeży Roślinniak

  Stan na dziś... lotos nieźle wystrzelił
 24. cwic

  [112] Świeży Roślinniak

  Sama się ustawia tak żeby łapać światło... rano przed tym jak się swiatło włącza to jest jej znacznie mniej jakby się zamykała na noc. Nie wiem dlaczego ale wydaje mi się że roślinki które u mnie najlepiej rosną, czyli heterantera i mech, są bardzo azotożerne. Wcinają bardzo dużo NO3 w stosunku do PO4 i Fe. Średnio dziennie ubywa mi : 2,2 ppm NO2 0,15 ppm PO4 Kalkulator mówi że przy takim pożeraniu NO3 powinno iść około 0,3 ppm PO4. No ale przecież każde akwa jest inne
×