Skocz do zawartości

Co ile wymieniać ceramikę i zeolit?


mandy29
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj odwiedziłam sklep zoologiczny z moim zdaniem dość dobrze poinformowaną obsługą. Chciałam dokupić sobie ceramiki do filtra i pan zaproponował mi SERE SIPORAX litr za 50 zł. Mam obecnie zwykłą najtańszą za 6 zł. Więc się zapytałam co tak drogo? Pan zasypał mnie informacjami o zwiększonej porowatości sery spowodowanej bla bla bla... i uwaga rzadszej potrzebie jej wymiany. :zamieszany:

 

Myślałam, że ceramiki się nie wymienia często, a tu wg sprzedawcy:

- zwykłą ceramikę powinno się wymieniać co dwa miesiące z powodu zapychania się porów i jej dużego spadku wydajności, a zanieczyszczeń tych praktycznie nie można wypłukać

- serę można dopiero po dwóch latach gdyż po mocnym jej przepłukaniu, jej pory, które są na wylot się odetkają

 

Ile w tym prawdy?

 

A jak długo działa zeolit, pytam bo nie wiem czy go nie wywalić, żeby mi nie wyjałowił wody z nawozów? Czy już mogę zostawić (jest już jakieś trzy tygodnie w filtrze) bo będzie też trochę działał jak złoże biologiczne?

 

Wyczytałam gdzieś, że zamiast ceramiki można zastosować keramzyt? Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zeolitu to max 3-4 miesiące potem jego właściwości wiązania azotanów wyczerpuje się i możne nastąpić zjawisko odwrotnie mianowicie ich wydzielanie do wody.

Co do ceramiki nie spotkałem się z tym aby ja wymieniać co 2 miesiące, być możne producent w ten sposób próbuje zachęcić nas do częstszego kupowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceramikę wymienia się dopiero jak popęka(moja służy mi już rok i jest cała), a tak płuczesz ją i wkładasz z powrotem do filtra.

Jaki masz filtr bo do ceramiki warto dołożyć -bio bale eheima ( cena 50 zł) mają dużo większą powierzchnię porowatości, u mnie spisuje się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc to raczej bujda o tej wymianie co 2 miesiące... ufff, bym chyba nie wyrobiła na tą ceramikę :zamieszany:

 

Mam HW-302. Na samej górze 3xwata, środek ceramika zwykła, ale jest jeszcze miejsce na jedną paczkę 500g, dół zeolit do wywalenie. Więc może zamiast niego zainwestuję w biobale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie,że bujda,jak by tak trzeba było ją wymieniać co miesiąc to kto by na nią zarobił.

To daj tak od dołu :

-ceramika

-bio bale eheima - jak zakupisz-ponoć są niezniszczalne

-pozostała sama góra-wata- moim zdaniem wata szybko się zapycha (jak jest w Twoim przypadku ),zamiast waty proponuje gąbkę z dużymi oczkami.

Poniżej fotka- bio bale eheima.

post-2858-13685161612574_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wata może i się zapycha (moim zdaniem wcale nie tak szybko) a gąbka zatrzymuje tylko brud o dużych rozmiarach.

 

Ja wychodzę z założenia, że warto wsadzić watę nawet jeżeli będę musiał co trzy miesiące (raczej nie częściej) otwierać filtr żeby ją wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz coś o dużej powierzchni to może to :

 

http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyka-slodkowodna-filtry-akwariowe-wypelnienia-1220/aquael-bioceramax-ultra-pro-1200_105245.html

 

Sporo tańsze , powierzchnia bardzo duża - o ile wogóle wierzyć w te wszystkie zapewnienia producentów.

 

Tak czy inaczej ja mam Fluvala wypełnionego właśnie tym i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz coś o dużej powierzchni to może to :

 

http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyka-slodkowodna-filtry-akwariowe-wypelnienia-1220/aquael-bioceramax-ultra-pro-1200_105245.html

 

Sporo tańsze , powierzchnia bardzo duża - o ile w ogóle wierzyć w te wszystkie zapewnienia producentów.

 

Tak czy inaczej ja mam Fluvala wypełnionego właśnie tym i jestem zadowolony.

Ja mam takie coś u siebie w kubełku i sprawuje się świetnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam,że bio bale eheima mają większą powierzchnię chłonna.

Jak już masz w jednym koszu ceramikę to po co w drugi kosz pchać to samo.

Trudno dyskutować na temat rzeczywistej skuteczności ale powierzchnię aktywną na pewno mają mniejszą bo tworzywo sztuczne nie jest porowate - w przypadku spieku ceramicznego bakterie mogą osadzać się nie tylko na zewnętrznych powierzchniach ale również wgłąb ścianek materiału który jest zbudowany jak bardzo drobna gąbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bio bale eheima są porowate całe wokoło.

Jest to wypełnienie o ogromnej powierzchni filtracyjnej - 450m2/l, co zapewnia doskonałe warunki dla rozwoju bakterii filtracyjnych.

Ceramika jest również potrzebna, nie pisze nie, ale po co pchać to samo w każdy kosz ?

JCB ile pracuje Ci filtr bez otwierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam flufala 205 i mam 3 kosze wypełnione właśnie ceramiką wcześnie stosowałem zeolit ale przy roślinach jego stosowanie mija się z celem.

Co do waty to możne przynieść nie pożądane skutki w postaci zmniejszenia wydajności filtra a w skrajnych wypadkach jego zapchania.

Przez co trzeba czyścic kubełek co 3 miesiące.Ceramika i bibole są dobre każdy preferuje co innego musisz spróbować jednego i drugiego i sama wyrobić sobie zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie dołączyć do tematu. Mam filtr TetraTec 700. Są w nim 4 kubełki - od dołu ceramika, pianka bioaktywna,globulki bioaktywne, węgiel aktywny na koniec wkładka filtracyjna z przędzy. Węgiel odrazu wymieniłem na zeolit ale zastanawiam się nad wymianą i jego tylko nie wiem na co. Co byście polecili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem wszystkich odpowiedzi na Twoje pytanie bo za dużo postów.

Prawdziwej ceramiki się nie wymienia wcale,no chyba że ten sprzedawca chciał Ci wcisnąć szamotowe koraliki,dawniej używane w elektryce.

Zeolit w zbiornikach roślinnych zbędny,w zbiornikach tylko z rybami w zależności od obsady czy zastosowania równoważnych rozwiązań (denitryfikatora,sumpa,itp) do pół roku max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciał mi wcisnąć sera siporax, który to bodajże wymienia się co dwa lata, a twierdził, że inne ceramiki typu to co mam czyli chyba firma H2O wymienia się co dwa miesiące. Więc czy mogę zostawić ceramikę, którą posiadam obecnie?

 

Zeolit dziś wyciągnęłam, gdyż zauważyłam, że rośliny pomimo nawożenia stanęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...