Skocz do zawartości

[50,4L] Brzankarium-dwa światy -ziemia kwiatowa.Akt.str23.


Bas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może jakiś nawóz lub substrat albo ziemie(tylko jaką) pod żwir dać?

Przypomnę, że oświetlenie mam 6500k - T5 24w.

 

Substrat lub ziemia wydaje mi się że to zawsze jest dobry pomysł. Ziemia - podobno musi być bez dodatków(nawozów), czytałem o różnych magicznych sposobach pozyskania naturalnej ziemi, od kreciej z pola po ziemie hmm chyba około z 10 cm poniżej wieszchniej warstwy z lasów liściastych. ja osobiście kupiłem najtańszą w castoramie, nic nie pisali o składzie uznałem że jest bez dodatków, taka w czarnym worku, nazywa się Ziemia Uniwerskana "AB". Mi osobiście dzięki easy Carbo rośliny będzą jak głupie(chyba dzięki temu), żabienica zwariowała liscie puszcza tak duże że pomału mam wrażenie że moje 200l bedzie za małe, jeżeli chodzi o nawożenie kompleksowe nie mam doświadczenia, mam pewien pomysł ale dopiero bede się w to bawił, czekam aż będę miał kasę na sole i nawóz z mikro, wtedy zaczynam, opisałem to u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 238
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Może jakiś nawóz lub substrat albo ziemie(tylko jaką) pod żwir dać?

Przypomnę, że oświetlenie mam 6500k - T5 24w.

 

Substrat lub ziemia wydaje mi się że to zawsze jest dobry pomysł. Ziemia - podobno musi być bez dodatków(nawozów), czytałem o różnych magicznych sposobach pozyskania naturalnej ziemi, od kreciej z pola po ziemie hmm chyba około z 10 cm poniżej wieszchniej warstwy z lasów liściastych. ja osobiście kupiłem najtańszą w castoramie, nic nie pisali o składzie uznałem że jest bez dodatków, taka w czarnym worku, nazywa się Ziemia Uniwerskana "AB". Mi osobiście dzięki easy Carbo rośliny będzą jak głupie(chyba dzięki temu), żabienica zwariowała liscie puszcza tak duże że pomału mam wrażenie że moje 200l bedzie za małe, jeżeli chodzi o nawożenie kompleksowe nie mam doświadczenia, mam pewien pomysł ale dopiero bede się w to bawił, czekam aż będę miał kasę na sole i nawóz z mikro, wtedy zaczynam, opisałem to u siebie.

 

A ile dać tej ziemi (jaką grubą warstwę) i tylko pod roślinki,na nią jaką siatkę i dopiero żwirek- tak?Mam nadzieję,że brzaną nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemi wystarczy ok 2cm, na nią siatkę podtynkową i na to żwirek ;) Sama ziemia nie powinna zaszkodzić, ale to raczej wiąże się z restartem ? Przynajmniej z odłowem ryb i spuszczeniem wody, wyjmowanie żwiru itd.. Ja mam też ziemię w bańce i myślę, że jest oki ;)

 

Wiem, ale myślałem nad małym restartem, odleje wodę z akwa i po grzebaniu wleje ją z powrotem i doleje wodę odstała- może tak być? A rybki wpuszczę za trzy dni, oczywiście filtra nie umyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę jeszcze dodać tylko tyle że warstwa żwirku powinna być conajmniej dwukrotnie wieksza nić ziemi a najlepiej odrobinę więcej. Siatka głównie przydaje się do tego że gdy będziesz sadził rośliny, wyczuwając siatkę palcami będziesz wiedział że dalej jest już ziemia i dzięki temu jej nie rozgrzebierz. Stąd też grubość warstwy żwiru musi byc dostateczna abyś komfortowo mógł zasadzić rośliny. Jak tylko ci się uda to siatka powinna dobrze przylegać do ziemi aby nie tworzyły się przestrzenie beztlenowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze napisali, żeby nawozić po 4 tyg. stosowania.

To co dawać?Bo już mam wszystko rozkopane w akwa.

 

Tak to u mnie wygląda,ziemi nie sypałem z lewej strony bo tam będzie filtr i z prawej strony bo tam ładnie rozrosła się trawka i nie chciałem jej demolować, jak żwirek przesunę na siatkę i ziemię to dodam ją z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawej strony nie ruszam bo tam naprawdę ładnie rozrósł się nurzaniec i jest sporo młodych pędów.W ogóle pozostałe rośliny puściły b.długie korzenie.

Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie.

Zaraz wsadzam rośliny i zalewam.

Ziemi z przodu na pewno nie będzie aż do szyby.

 

Jeszcze parę fotek przed zalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Minęły dwa tygodnie, roślinki ładnie podrosły, odżywa nawet trochę zmasakrowana trawka (mały nurzaniec) podczas restartu - pod nią nie ma tylko ziemi bo szkoda było mi ją ruszać bo puściła sporo pędów i ładnie się rozrosła.

Obecnie walczę z okrzemkami, ten brązowy osad jest wszędzie, na razie rośliny i szyby wycieram ręcznie, robię częste małe podmianki wody.

Do oświetlenia 24w 6500k dołożyłem 24w 10000k - wiem, że za mocne ale belkę podwiesiłem około 60cm nad zbiornikiem (mały eksperyment) więc potrzebowałem mocniejszego światła żeby nie było za ciemno - co do wysokości podwieszonej belki to myślę, że obniżę ją o ile jeszcze nie wiem.

Co do podłoża to dosypałem więcej żwirku żeby i z przodu było go więcej.

Obecnie mam tak około 2cm ziemi, siatkę i na to wszystko około 6cm żwirku - tył,

a z przodu 2cm samego żwiru.

Z akwa pozbyłem się szyb ponieważ chcę żeby cała tafla wody zarosła mi limnobium rozłogowe (dziwne, że tylko ta roślinka nie jest zaatakowana okrzemkami).

Nawozy jakie stosuję to : linia easy life

-easy carbo 3ml dziennie, ferro 1ml dziennie, kalium-potassium 1ml dziennie.

Co do obsady to oczywiście szalone i nie powtarzalne brzanki.

Pozbyłem się ampulari - ponieważ zdjąłem szyby i nie byłbym jej w stanie upilnować ( dostał ją kolega ), zbrojnika "samczyka" przeniosłem do innego większego akwa.

 

Fotki trochę ciemne robione w dzień i muszę obniżyć belkę - choć w rzeczywistości nie jest tak ciemno jak na zdjęciu.

Proszę o opinię i wskazówki.

Nie zamierzam zakładać nowego tematu w dziale glonów "okrzemki" - jakieś dobre rady jak ich się pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze, są zawsze mile widziane.

Co do tła to jest to zielony brystol, muszę coś zrobić z tym kokosem- pomyślimy zobaczymy.

Co do brzanki różowej to są dwie sztuki, wiem mój błąd i tak sobie pływają nadal.

Planuje jeszcze dodać na tył kabombe i moczarkę i ogólnie jak wykaraskam się z okrzemków dosadzę więcej roślin, albo zrobię to nawet szybciej.

A co myślicie nad zawieszeniem belki nad zbiornikiem, co do wysokości i mocy oświetlenia, oby roślinki rosły.

Wstawiam następną fotkę, tym razem z góry,na tafli wody pływa parę odnóżek limnobium mam nadzieję, że zarośnie mi cała powierzchnie akwa.

 

A co z okrzemkami?Proszę o podpowiedzi jak je zwalczyć.Dzięki- pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...