Skocz do zawartości

Akwarium 370l- Skalar złożył ikrę na filtrze !!! co robić ?


CEE
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Nie jestem specjalistką, nawet amatorką akwa,w pracy mam pod swoją opieką akwarium 370 l , założone w październiku. Przez ostatnie dni codziennie wyławiam jakąś martwą rybę (przeważnie brzanka różowa). Obsada początkowa (w październiku) była większa jeśli będzie potrzebna dowiem się dokładnie jaka, nie wiem z jaką częstotliwością wtedy traciły się rybki.

 

Na dzień dzisiejszy 19.01.09 w akwa mam:

- 6 szt skalarów (w piątek było jeszcze 7 szt. dzisiaj wyłowiłam połowę martwej ryby, resztę zjadły inne? Czy to możliwe?)

- platki 5 szt

- brzanki różowe 3 szt

- molinezja 1 szt dorosła plus jedna mała, urodzona w tym akwarium, udało się jej przeżyć wśród roślin

- zbrojniki 2 szt

- gurami niebieskie - 3 szt.

 

W początkowej obsadzie były - październik:

- prętnik karłowaty 4 szt teraz nie ma ich w ogóle, a wymienione wyżej gatunki były liczniejsze.

 

 

filtr akwariowy wewnętrzny z wbudowanych sterylizatorem UNIFILTER UV 1000

 

Temperatura była 22 stopnie C, w sobotę podwyższona o ok. 2 stopnie teraz wynosi 24-25 stopni C.

 

Co jeszcze... światło wyłącza się automatycznie w nocy i zapala o 7 rano.

 

Dzisiaj zrobiłam test wody firmy tropical 5 in 1. Zrobiłam zdjęcie testu, bo ja mogłabym źle zinterpretować wyniki.

 

Jeśli coś jest niezrozumiałe, bądź brakuje jakiś informacji będę uzupełniać na bieżąco. BARDZO PROSZĘ O POMOC !!!!!!!!!!!! Dziękuję !

post-999-13685154138881_thumb.jpg

post-999-1368515413918_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wyniki jakieś takie zdziczałe... Mam nadzieję, że nie są karmione ciągle tym samym? To doprowadza do chorób układu pokarmowego co prowadzi do zgonu. Trzeba podawać w zależności od ryby pokarmy roślinne lub mięsne, albo wieloskładnikowe i czasem też pokarm żywy, mrożony. Ja na dana chwilę dużo nie powiem, tylko to, bo mam 100 rzeczy na głowie. Może później coś dopowiem. Ale właściwości wody nie podobają mi się, trochę chemii by się chyba przydało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmione są cały czas tym samym od października, ja zajmuję się nimi od 2 tyg., w zeszłym tygodniu kupiłam żywy pokarm dostały w czwartek i piątek oprócz tego to co zwykle czyli płatki,dzisiaj też dostaną żywy. w ogóle ile razy dziennie mam je karmić? i ile powinnam im dawać? Parametry wody są złe, ale nie wiem jak je poprawić. W sumie tylko NO3 jest dobre. :-( Nie wiem co robić:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni mają rację pokarm trzeba urozmaicić. Ale nie zawsze to jest powodem śmierci rybki. Ja miałam to samo i wszystkie parametry były w normie. Dopiero jak zdechła mi 2 rybka to zorientowałam się że to była infekcja mieszana. Mimo pozorów tę chorobę trudno zdiagnozować :o Obserwuj rybki przez jakiś czas i jak wykombinujesz na co są chore (o ile wogóle są) to polecam podwyższanie temp. i leki Trpoical`a albo Sery. Buźka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nakarmiłam je żywym pokarmem i jeden skalar zachowuje się dziwnie "wisi" cały czas w jednym miejscu i z jedno oko ma tak jakby przesłonięte błoną, zresztą zobaczcie sami bo zrobiłam mu zdjęcia.

 

 

Jak mam poprawić parametry wody? Te które są złe?

post-999-13685154139762_thumb.jpg

post-999-13685154140045_thumb.jpg

post-999-13685154140331_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może powodem jest brak regularnych podmian wody? ;) czy była podmieniana woda?po podmianie parametry się zmienią,ale czekać do wiosny i lata i zaczną się naprawdę kłopoty akwa stoi prawie w oknie a to żle wróży :(:(:( zrób więcej fotek z tym okiem i czy tylko jeden skalar ma to bielmo czy inne ryby też ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było żadnych podmian wody... jak się przeprowadza taka podmianę? Muszę coś zrobić, sama boję się decydować, wiedzę mam małą, obawiam się, że zaszkodzę zamiast pomóc... tylko skalar ma takie oko, ale jeszcze to zaobserwuję u innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podmienić jakieś 30% wody, lecz nie tak ze wylewasz i od razu wlewasz nową, tylko tą którą wlejesz jako świeżą, wlej do jakiegoś pojemnika i niech z tydzień się odstoi. Jeżeli jakaś choroba to może spróbuj wlać MFC tak z 15ml? Parametry wody można zmieniać dodając specyficzne kamienie, lub chemie do tego przeznaczoną. Lece robić dalej swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było żadnych podmian wody... jak się przeprowadza taka podmianę? Muszę coś zrobić, sama boję się decydować, wiedzę mam małą, obawiam się, że zaszkodzę zamiast pomóc... tylko skalar ma takie oko, ale jeszcze to zaobserwuję u innych

 

To jak ty chcesz prowadzić akwarium bez podmian, zobacz jaki masz poziom no2 ! Szybko podmieniaj wodę. Do tego ten filtr :shock: kup sobie kubełek to nie 50 l żeby wewnętrzny tylko był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie rady, jutro jak będę w pracy odstawię wodę na 24 h (jeszcze nie wiem do czego naleję taką ilość wody:-)). W środę wymienię 50 % wody z akwa. Aż się boję jutro iść do pracy.... mam nadzieję, że jakimś cudem wszystkie przeżyją do podmianki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę noc przeżyły wszystkie :), rano odstawiłam 30 l wody jutro zrobię podmiankę, i znowu odstawię następne 30 l. Zakupiłam pokarm żywy świeży i mrożony, oczyściłam magnesem ścianki akwa. Zakupiłam również odmulacz, i dzisiaj zrobię porządek z dnem. Martwi mnie bardzo ten skalar, ciągle "wisi" w tym samym miejscu, nie reaguje na pokarm, oko dalej ma białe, nie wiem czy go odłowić ????

 

Wczoraj zapomniałam wypowiedzieć się na temat okien, są ok 2 m od akwa, w najbliższym czasie zamontuję w nich rolety, więc myślę będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Przegladam twoj temat i cisnie mi sie na mysl choroba kwasowa :

http://www.superakwarium.pl/choroba-kwasowa-id582.html

To by tlumaczylo zmetnienie oczu u skalara. Woda w tym akwarium jest zbyt miekka i za kwasna. Coprawda testy paskowe nie sa bardzo dokladne ale w tym przypadku roznica 1' czy 2' jest juz bez znaczenia. Trzeba tak jak juz koledzy wspominali regularnie podmieniac wode. Zbadaj parametry wody w kranie. Prawdopodobnie jest twardsza. Pamietaj tylko aby podmieniac te wode stopniowo. Po 30 litrow jednorazowo nie zrobi od razu wielkiej roznicy ale za jakis czas pozwoli poprawic jakosc wody. Nie jeden hodowca paletek pozazdroscil by ci takiej wody (poza stazeniem NO2 oczywiscie). Niestety dla twojej obsady jest zbyt kwasna.

Nie ma potrzeby odlawiac ryb. Nie choruja na nic zarazliwego. Teraz zajmij sie tylko codzienna podmiana wody i urozmaiceniem rybkom diety. Moze sie nie obejsc bez kolejnych zgonow chociaz mam nadzieje ze tak sie nie stanie... Za jakis czas bedzie dobrze :) Trzymaj sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety padła następna brzanka różowa, ta która chowała się cały czas za filtrem, była na zdjęciu wyżej. Boję się o tę platkę, która dalej tkwi za filtrem i o tego skalara z dziwnym okim. Jutro wymienię 30 l, i tak codziennie, mam nadzieję, że pomoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałam ze mam codziennie wymieniać np. 30 l aż wymienię np.150 l

 

NirwAnia

 

Teraz zajmij sie tylko codzienna podmiana wody i urozmaiceniem rybkom diety. Moze sie nie obejsc bez kolejnych zgonow chociaz mam nadzieje ze tak sie nie stanie... Za jakis czas bedzie dobrze :) Trzymaj sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do swiezej wody sie ryby musza przyzwyczajac a jak bys codziennie swiezej dolewala to by to nie bylo ok. Co tydzien podmianka 30% wody a jak na dana chwile to podmien w 1 dzien 25% i w nastepny 25%. Tak bedzie najlepiej, Tylko pamietaj ze woda musi conajmniej te 24 godziny gdzies sie odstac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalam ze codziennie moze byc 30 litrow. Czyli stopniowo i po trochu. U siebie mialam okazje podmieniac codziennie po 10 litrow. Chodzilo o zmiekczenie wody mieszanka destylowanej i zwyklej. Skoki w twardosci byly niewielkie. Rybkom nic sie nie stalo. Ja bym podmieniala codziennie 30 litrow na miejscu Cee aby powoli podnisc twardosc. Ale skoro radzicie inaczej to moze nie mam racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...