Skocz do zawartości

Mętnawa woda.


fredi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj kolo 14 zalałem akwarium. Żwirek wypłukałem zdaje mi się dość dobrze, chociaż przy zalewaniu było widać, że coś z siebie jeszcze oddaje. Korzeń japoński wygotowałem w słonej wodzie, później w normalnej. Roślinki to kilka Echinodorus D'vall. Dodałem do filtra 1 tabletkę TetraAqua Bactozym oraz jedną bezpośrednio do wody. Wlałem też TETRA Planta Min. Podłoże to TETRA PLANT COMPLETE SUBSTRATE oraz żwirek bazaltowy. Filtr chodzi na moc obrotów, temperatura stała 24 - 25ºC. Ile czasu będzie zmętnienie wody? To jest normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody mam w normie. Test zrobiony za pomocą testów paskowych 6in1 Tetry. Wiadomo ze dokładne nie są, ale mówią, co nieco o wodzie. Żaden parametr nie jest przekroczony. Czyli zmętnienie ustąpi. Jest jeszcze jeden aspekt dla mnie ważny i niewiadomy. Dużo osób pisze, aby rybki wpuszczać po 14 dniach. Natomiast znajomy akwarysta ( jakieś 20 lat w zawodzie) twierdzi ze to za długo gdyż te bakterie, co się nagromadzą po prostu bez rybek będą obumierać. Po dodaniu TetraAqua Bactozym mniej więcej po 4 dniach należy wpuścić kilka rybek, aby te bakterie miały pożywkę. I jak ja mam to rozumieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie :P "Muł" to nic innego jak resztki pokarmu i rybie odchody - nie ma z czego odmulać skoro niema ryb ani niczego co pozostawia nieczystości. Podmiana wody służy głównie pozbyciu się nadmiaru substancji niepożądanych, a w dojrzewającym zbiorniku prędzej wywoła chaos niż czemukolwiek pomoże. Nie rozumiem za to czemu miałoby cokolwiek obumierać bez rybek? Podajesz całą serię nowoczesnej chemii, więc sprawdzaj parametry i czekaj kiedy się ustabilizują i akwarium będzie gotowe na pierwszych mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze jedno pytanko. Woda jest jeszcze mętnawa, ale mniej. Zauważyłem, że na wlocie do filtra jest zielony nalot. Nie chciałbym mieć po kilku dniach glonów. To jest normalne? A można glony przynieść na roślinkach ze sklepu? A gdy się wleje za dużo nawozu do roślin to oczywiście inwazja glonów? Nie wlałem za dużo, ale chciałbym wiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kolo 14 zalałem akwarium. Żwirek wypłukałem zdaje mi się dość dobrze, chociaż przy zalewaniu było widać, że coś z siebie jeszcze oddaje. Korzeń japoński wygotowałem w słonej wodzie, później w normalnej. Wlałem też TETRA Planta Min. Podłoże to TETRA PLANT COMPLETE SUBSTRATE oraz żwirek bazaltowy. Filtr chodzi na moc obrotów, temperatura stała 24 - 25ºC. Ile czasu będzie zmętnienie wody? To jest normalne?

 

Witam

 

Podepnę się pod temat ;)

 

Mam podobną sytuację,ten sam żwirek,korzeń,wlałem biostarter do filtra,woda 25 st.filtr na maxa,użyłem również środek Tetry do odchlorowania wody, niestety :zamieszany: woda po dwóch dniach woda jest jeszcze mętna.Także czekam :roll:

 

Zastanawiam się czy nie zmienić gąbki w filtrze na wełnę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekaj dalej nieraz nawet po tygodniu woda jest jeszcze mętnawa :!:Nie wiem czy to coś da ta zmiana wkładu na wełne.Ale możesz spróbować...

To nic nie da, a wymiana dojrzewającego wkładu filtracyjnego na nowy może pogorszyć sprawę.

 

Od razu piszę - wszystkie uzdatniacze, biostartery to kity wciskane przez sprzedawców początkującym. Skoro już wlałeś chemie do zbiornika to [w tym wypadku] nic się nie stało.

Poczekaj aż woda dojrzeje [2 tygodnie] zmętnienie jest naturalne i samo zniknie w tym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekaj dalej nieraz nawet po tygodniu woda jest jeszcze mętnawa :!:Nie wiem czy to coś da ta zmiana wkładu na wełne.Ale możesz spróbować...

To nic nie da, a wymiana dojrzewającego wkładu filtracyjnego na nowy może pogorszyć sprawę.

 

Od razu piszę - wszystkie uzdatniacze, biostartery to kity wciskane przez sprzedawców początkującym. Skoro już wlałeś chemie do zbiornika to [w tym wypadku] nic się nie stało.

Poczekaj aż woda dojrzeje [2 tygodnie] zmętnienie jest naturalne i samo zniknie w tym czasie.

Pogorszyć może w danym momencie kiedy by go wymieniał :!: Jeśli wymienił by na wełne to zapewne czas do momentu kiedy woda byłaby już przejżysta zmniejszył by się... :!::!::!:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana [całego] wkładu filtracyjnego, podczas dojrzewania akwarium to strzał do własnej bramki. Wątpię by wełna zmniejszyła zmętnienie biologiczne. Jeśli już - to zastąpienie starego wkładu nowym wydłuży czas dojrzewania akwarium.

 

Zmętnienie jest najprawdopodobniej wywołane rozwojem pierwotniaków, ze zmianą wkładu czy bez samo zniknie zanim akwarium dojrzeje i pojawią się w nim ryby - więc w mojej opinii problemu tu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć zastanawiam się czy mogę zwiększyć ilość węgla w filtrze ?

też się zgadzam, z tym węglem to w ogóle do du..y pomysł, węgiel stosujemy jeżeli wymaga tego sytuacja - usuwanie leków, jakieś niepożądane składniki w wodzie w stylu metale ciężkie. Stosowanie węgla profilaktycznie to jak bycie bardziej papieskim niż sam papież, a jak nie ma nawet ryb w zbiorniku to już działanie wręcz szkodliwe - węgiel absorbuje naturalną pożywkę da bakterii denitryfikacyjnych czyli wydłuża dojrzewanie baniaka.

Jedyne co możesz zrobić jak jesteś taki niecierpliwy i koniecznie chcesz pozbyć się zmętnienia, to dołożyć do filtra watę filtracyjną (o ile masz na nią miejsce) jednak pomoże ona tylko w wypadku kiedy zmętnienie jest spowodowane obecnością cząstek stałych. Pamiętaj zarazem, że stosowanie gęstszych mediów powoduje spadek wydajności filtra i konieczność bardzo częstego czyszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przymocować solidnie korzeń do podłoża? Najpierw facet w sklepie powiedział mi, aby wziąć duży kawał plastiku i przykręcić do korzenia z pomocą nierdzewiejących śrub np. miedzianych. Ja idiota posłuchałem i dopiero dzisiaj sobie uświadomiłem, że taki wkręt na pewno po paru dniach coś będzie oddawał do wody. Wziąłem kubek od śmietany :mrgreen: odciąłem nadmiar i za pomocą białej nitki przywiązałem do korzenia. Do denka nasypałem żwirku. W podłożu zrobiłem otwór i ładnie się to wszystko skryło. Nie widać kompletnie nic. Może tak pozostać czy kombinować coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak zostać, kiedy korzeń zacznie już sam tonąć będziesz mógł kubek wyjąć z akwa. Możesz też kupić dwie przyssawki (takie jak np. przy termometrach mocowanych do szyby), przywiąż do nich żyłkę i przymocuj korzeń przyssawkami do dolnej szyby akwarium pod żwirkiem.

 

ps. facet w sklepie faktycznie poszedł po bandzie, skąd ludzie biorą takie pomysły :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze. Jestem spokojny. A czy w dojrzewającym zbiorniku mogę jeszcze coś poprawiać? To znaczy dokładać roślinki. Bo chciałem sobie jeszcze dokupić parę :?:A jakie roślinki szybko rosną i wypierają glony. Słyszałem o czymś takim tylko nie wiem czy dobrze słyszałem :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No stary z tymi miedzianymi śrubami to po prostu kosmos, ABSOLUTNIE NIC MIEDZIANEGO NIE MOŻE MIEĆ KONTAKTU Z WODĄ AKWARIOWĄ, tak na marginesie ciekawe gdzie on widział miedziane śrubki pewnie chodziło mu o mosiężne, ale mosiądz jest też stopem zawierającym miedź.

A co do twojego pytania zostaw go na 2 dni w wodzie, jak nasiąknie to zacznie sam tonąć, a jak nie to go wywal do śmieci, bo to znaczy że jest z nieodpowiedniego drzewa i szybko może zacząć gnić. swoją drogą z tym kubkiem to też poleciałeś :P prościej i zdecydowanie estetyczniej było go obciążyć jakimkolwiek kamieniem, jak już jesteś taki niecierpliwy i korzeń musi tonąć "natentychmiast" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...