Skocz do zawartości

Minimalne zanurzenie Aquael 350


SnakeX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko odnośnie filtra aquaela 350

Mianowicie, jak minimalnie można go zanurzyć ?

Akwa mam na wys tylko 20 cm i cały filtr z dostawką materiałów nie wejdzie, tylko z gąbką, a chciałbym żeby wylot jego był równy z taflą wody, i jak się uda to założyć koszyk z materiałem, jest to 12L krewetkarium więc gąbka musi być. A że robi mi się kożuch na wodzie to chciałbym żeby wylot był równy z taflą. Czy pozycje zaznaczone 1 lub 2 były by ok ? Czerwona kreska to tafla wody.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się właśnie boję... wiec jest zanurzona... :( i chyba za wiele w tym temacie nie zrobię :(

A może prościej - daj samą gąbkę. Wystarczy Ci w zupełności przy tym litrażu i przy tej obsadzie.

Różnicy ani w wydajności filtracyjnej, ani w parametrach w tym konkretnym wypadku nie zauważysz.

Poza tym to co jest w tym pojemniku, należy regularnie wymieniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam samą gąbkę, tego wkładu jeszcze ani razu nie użyłem, a chciałem go zamontować z tego względu bo się robił kożuch...

I w ciągu 2 tyg padły mi 4 krewetki...

Testy wody zrobiłem na PO4 i NO3 i lekko zawyżone NO3 tzn na granicy

 

PO4 - 0,50 mg/l

NO3 - 40 mg/l

 

A myślałem że dzięki temu wkładowi pozbędę się tego kożucha. Ale od 3 dni już się nie robi... Sam znikł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędne jest myślenie że gąbka nie jest wkładem biologicznym tylko mechanicznymi.W Twoim malutkim litrażu przy samych krewetkach wystarczająca będzie sama gąbka,kierownice wylotu wody przekręć do góry by nie powstawał kożuch na powierzchni wody.Na Twojej gąbce z powodzeniem bakterie nitryfikacyjne będą utleniały związki azotowe do piątego stopnia utlenienia NO3-.Zresztą proces ten zachodzi i w innych częściach dojrzałego zbiornika w zależności w których miejscach wytworzy się samoistnie odpowiedni potencjał redoks.Jak słyszę o wkładach biologicznych do filtrów to rozumie,że producenci filtrów w mawiają na że tam dokona się kompletne zamknięcie cyklu azotowego denitryfikacją i uwolnieniem azotu N2 do atmosfery( według mnie to część takiego procesu jest możliwa ale nie w szybko przepływowych filtrach)więc nie zawalaj i tak małego zbiornika w połowie filtrem bo efekt będzie podobny z tym wkładem czy bez.(zmniejsz przepływ wody to mały zbiornik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co? Mam zainstalować filter do góry nogami ? Nie rozumiem, co ma szerokość do wysokości ?

No cóż nie moja wina że kolega nie wie co to pion a poziom, bo instalując filtr do góry nogami będzie ona dalej w pionie. A skoro nie wiesz co to poziom to nie zrozumiesz co masz szerokość do wysokości, a w tym przypadku różnica jest wielka bo 10 centymetrowa, może to zobrazuję będzie łatwiej :mrgreen:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to kolega z postu powyżej zrobił ze gąbkę filtracyjną ma obok filtra

Za pomocą ... https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stor ... ctId=13351 i tej rurki przedłużającej dokładanej do filtra .

Do obu końców tej rurki dołączyłem po kolanku z zestawu tube set.

Tak wyszedł łącznik pomiędzy gąbką a pojemnikiem.

We wcześniejszej wersji łącznik miałem jako "L-ke" a gąbka była w poziomie.

Lecz ten zestaw zajmował 1/3 akwarium.

Tak jak jest teraz zajmuje tylko prawy bok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki zestaw rurek sobie zamówiłem w zoologu:) i jakim wkładem ten pojemnik uzupełnić (ceramika czy torf czy też można pomieszać razem) i czy musi być cały wypełniony czy wystarczy w połowie bo kumpel ma tylko w większym akwa uzupełniony na maxa i czasem się przytyka

Edit:

a co myślicie o tym co napisał "jachaja5" może faktycznie te całe wkłady torf, węgiel itp to zbędny wydatek żeby tylko firmy to produkujące kasę zarabiały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misieqq25 - nie zagarniaj wszystkich wkładów do jednego worka.

Torf ma swoje zastosowania, ale o nim mowy wcześniej nie było.

Węgiel jest świetnym absorbentem, jest przydatny po kuracjach lekami, albo gdy usuwamy zabarwienie wody.

Zeolit natomiast pochłania amoniak i jony amonowe, ale prawidłowo prowadzonym baniaku jest to wkład średnio przydatny, a wręcz zbędny.

 

Jachaja5 i ja wcześniej pisaliśmy że w tym konkretnym przypadku, w baniaku tej wielkości, przy tej obsadzie, różnicy z koszyczkiem z dodatkowymi wkładami i bez niego - się nie zauważy.

Krewetki to nie welony, nie produkują niewyobrażalnie wielkich ilości amoniaku...

Nawet gdyby koszyk w którym znajduje się węgiel i zeolit zostałby wypełniony typowo biologiczną ceramiką to też różnicy by nie było.

 

PS: Tak btw - edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...