Skocz do zawartości

Kolcobrzuchy


inka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcona komentarzem moderatora zakładam temat ;). Na pewno ktoś z was posiada takiego potworka i wymienimy sie doświadczeniami.

 

edit:

 

Tetraodon Biocellatus (Kolcobrzuch dwuplamy, F8 Puffer)

 

Maksymalny rozmiar: 7- 8cm.

 

Długość życia: do 15lat ( najdłużej żyjąca ryba osiągneła 18lat, trzymana w wodzie słonawej).

 

Żywienie: jak najbardziej zróżnicowany pokarm: ochotka, krewetki, ślimaki, kryl (mrożone lub żywe) a także małże, kraby. W przypadku dwóch ostatnich konieczne może być rozbicie skorupy/pancerza. Karmimy raz dziennie, większe ryby raz na 2-3dni.

 

Parametry wody: Optymalne zasolenie 1.005-1.008, temp 24-28C, pH: 7.8-8.3

W sklepach bywają sprzedawane jako słodkowodne i jakby sie uprzeć mogą w niej życ, jednak będą mniej odporne na choroby i znacznie skróci się ich żywot. Ryba nie posiada łusek, dlatego jest bardzo wrażliwa na złe warunki wody, konieczne są cotygodniowe podmiany wody nawet do 50%. (tyczy się to również nawozów i wszelkiego rodzaju chemii).Niezbędna jest silna filtracja (od 6-8 razy na godzine).

 

Rozmiar zbiornika na jedną rybę: im większy tym lepszy, min. 55l, uwielbiają pływać.

 

Rozmnażanie: w akwarium nie zaobserwowano.

 

Krótki opis:

T.biocellatus jest polecany na pierwszego słonawowodnego kolcobrzucha. Jest zabawny, ciekawski i inteligentny.W przeciwieństwie do większości ryb tego rodzaju w akwarium może mieć towarzystwo, ktore nie zostanie prędzej czy później zjedzone, np. babka złota, blenny zebra, scatophagus argus.

Jako drapieżnik, dnie spędza na przeszukiwaniu akwarium za ewentualnym posiłkiem, należy więc zapewnić mu większą ilość roślin, kryjówek... jednym słowem, żeby miał gdzie szukać i sie nie nudził :mrgreen:

Wiecznie głodny, kiedy tylko zauważy zbliżające się jedzenie pływa przy przedniej szybie i wręcz "wychodzi z siebie", robaki są zjadane bezpośrednio z patyczka - nie zdąże ich wrzucić do wody.

 

 

Sporo wyrzeczeń i samodyscypliny ( w moim przypadku na pewno) i niesamowita radość z jego posiadania.

 

Dołączona grafika

 

 

 

na podstawie strony: http://www.thepufferforum.com (skarbnica wiedzy) i moich obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tetraodona biocellatusa (ok4cm) w 60l, akwarium zaprezentowałam w galerii.

 

Rozmawiać tu możemy w sumie o wszystkich, z tego co sie zorientowałam na innych forach wątki na ich temat pojawiają się i znikają...

 

errykz, moja miłość do nich zaczeła sie właśnie od k.zielonego, jak je zobaczyłam w sklepie to przypominały mi mała łódź podwodna :lol: , teraz kilka lat później mogę sobie pozwolić na dwuplamego, na zielonego wciąż trzeba czekać.

 

Poza nieco sympatyczniejszym charakterem, za wyższość t.biocellatusa nad zielonym uważam fakt, że on nawet w dorosłym życiu zostaje taki barwny, natomiast zielony ciemnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za nic w świecie! chucham na niego i dmucham ;) w sumie ostatnimi czasy wszędzie mogłam przeczytać, ze jak się już nadmuchają to właściwie ryba zdechła, nie potrafia wrocic do stanu normalnego (widziałam nawet tutoriale chirurgicznych prób pomocy takiej rybie), jednakże jakiś czas temu miałam przyjemność oglądania filmiku na ktorym mbu spuścił z siebie powietrze jak przekłuty balon... niestety nie miałam czasu na zweryfikowanie informacji jakie gatunki posiadają tą możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcona komentarzem moderatora zakładam temat ;)

Ciekawe którego hehe. ;)

Jak dyskusja będzie zawierała bardzo dużo informacji to będzie można kiedyś przekształcić temat w kompendium i podkleić. ;)

 

a możecie napisać o nich coś więcej?? bo nie mogłam znaleźć na forum :( w jakiej wodzie żyją i tak dalej.. albo chociaż podesłać linka..

Daleko szukać nie trzeba:

http://www.superakwarium.pl/kolcobrzuch ... id556.html ;)

 

PS: Jako człowiek wiedzący o kolcobrzuchach tyle że potrzebują słonawej wody i że są dość nieprzyjaźnie nastawione wobec innych ryb spytam jak widzicie ich hodowle razem z żółtaczkami [oczywiście w większym akwarium]. Wymagania dość podobne, a żółtaczki do "miłych" wobec obcych ryb też nie należą. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest całkiem sporo słodkowodnych kolcobrzuchów, gorzej z dostępnością. Ja zaczynałam od wcześniej wspomnianego c. travancoricus, a teraz marzy mi sie t.miurus:

 

http://www.thepufferforum.com/ug/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=293&g2_serialNumber=5

 

PS: Jako człowiek wiedzący o kolcobrzuchach tyle że potrzebują słonawej wody i że są dość nieprzyjaźnie nastawione wobec innych ryb spytam jak widzicie ich hodowle razem z żółtaczkami [oczywiście w większym akwarium]. Wymagania dość podobne, a żółtaczki do "miłych" wobec obcych ryb też nie należą. ;)

masz na myśli z k.zielonym? Z mojego rozeznania wynika, że młode owszem może jakoś żyć będą zinnymi rybami jednak po jakimś czasie, jak podrośnie i tak mogą zostać zjedzone.

 

Jednym z łagodniejszych jest właśnie biocellatus, sama zastanawiałam sie nad żółtaczkami, ale w końcu nie pasowały mi wizualnie, jednak z tego co sie orientuje to sporo ludzi je z nimi trzyma, jak i większość ryb estuariowych (babka złota, scatophagus argus), wszystko zależy od wielkości zbiornika.

 

Jest kilka "prawd', które możemy odnieść do większości kolcobrzuchow:

1. Są agresywne i terytorialne, wobec swojego i innych gatunków, trzeba sie przyzwyczaić, ze w akwarium zamieszka jedynie jedna ryba.

2. Niesamowicie zanieczyszczają wodę, a że nie mają łusek koniecznością sa podmiany wody nawet do 30-50% co tydzień.

3. Rosną im zęby, jeśli skonczą nam sie ślimaki, trzeba sie zaopatrzyć w pokarm na którym będą mogły sobie je ścierać.

4. Te wszystkie wyrzeczenia zostaną wynagrodzone ciekawską i inteligentną rybą :mrgreen:

 

 

to najważniejsze co mi się teraz przypomniało 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...