Skocz do zawartości

Welonek - Kula


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

30 września dostałem od dziewczyny rybę welonka(złotą rybkę, tak przypuszczam że to welonek). I teraz mam klika pytań.

 

Jak taką rybkę karmić? ile razy dziennie?

Czy do takiej kuli można włożyć jeszcze jedną rybkę np. Glonojada?

Czy można włożyć jakąś roślinę w taką kule, żywą? bo jak narazie jest sztuczna jedna roślinka.

Co ile zmieniać wodę? Czy zmieniać co tydzień całą wodę czy tylko jakiś procent wody wymieniać?

 

PS. wdziałem ankietę na stronie głównej na temat ryb w kuli, jak tylko będzie możliwe zmienię kule na akwarium ;)

 

Foto:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wujaszek miał welony 2 w kuli 60l i powykręcały im się pyski w stronę w którą najczęściej pływały

nie trzyma się rybek w kulach tak jak i ptaków w okrągłych klatkach dlatego iż gubią oriętację.

 

co do pytań ile razy karmić? tyle ile potrzeba a mianowicie możesz często lecz po troszku proponuje 2-3 razy dziennie tyle żeby zdążyła zjeśc w ciągu 2-3 min

czy można włożyć jakieś ryby NIE to cela dla jednej rybki a dla dwóch to męczarnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60l będzie za małe... ten kubek dla tej rybki jest jak cela w więzieniu.

Karasie dorastają do bardzo, bardzo dużych rozmiarów. To tak jakby hodować karpie w wannie...

 

Najlepiej oddaj tą rybkę. Nie ma co jej męczyć... Wątpię że przeżyje dwa miesiące, bez filtra, w kuli.

 

Proszę Cię o przeczytanie tego artykułu:

http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=4755

i tego:

http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... id260.html

Tam masz dużo rzeczy wyjaśnione, jak to przeczytasz możemy dalej rozmawiać. ;)

 

Jak już pisałem, minimum socjalne dla welonki to 112l... niektórzy doradzają jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyję trochę mocniejszych słów.

Trzymanie welona przez dwa miesiące w kuli to znęcanie się nad zwierzętami...

Niezależnie czy będzie tam filtr czy nie, w takiej kuli ryba cierpi.

Oddaj ją jeśli nie możesz jej zapewnić minimalnych warunków bytowych... jak uzbierasz kasę, to dopiero wtedy wróć do hodowli.

Ryby to żywe zwierzęta nie zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze przejrzałem te artykuły, i wiem że bardzo źle tam się czuje i jest podatna na choroby w takiej kuli. I dowiedziałem się jeszcze że potrzebuje akwarium 100 litrowe minimum.

To jakie kupić akwarium teraz?

Najtańsze na allegro które znajdę 100 litrowe?

Kupić cały zestaw czy tylko puste akwarium, z jednym filtrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj po pobliskich sklepach zoologicznych, koszty wyjdą podobne licząc transport - a masz pewność że akwarium dojdzie całe. Słyszałem o przypadkach że akwaria z allegro przychodziły popękane...

Kosz pewnie +/- 100zł nie licząc pokrywy.

 

Do tego jako taki filtr, oszczędzając jak można możesz kupić kaskadę FZN3, albo chiński kubeł HW 302 - cena ok 120zł.

 

Grzałka przy welonce nie potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek nie potrzebna, bez pokrywy ryba przeżyje, bez filtra nie.

Akwarium + filtr to minimum w tym wypadku. Resztę rzeczy możesz dokupywać sukcesywnie, priorytetem jest zamiana kuli na odpowiednie akwarium i kupno filtra.

Pokrywy ze świetlówkami od razu mieć nie musisz, ale warto czymś przykryć akwarium.

Jeśli zapewnisz tej rybce dobre warunki, to będzie sobie żyła wiele lat. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, nie baw się w "sukcesywnie". Lepiej od razu kupić coś porządnego i żeby było na lata, a nie jak ci kolega radzi "chńszczyznę za 120 zł" Powiem ci tak: Oddaj tą biedną rybę do zoologicznego, nie mówiąc już o tym że ja osobiście welony uważam za brzydkie i brudzące :mrgreen: to jeszcze potrzebują akwarium właśnie minimum 100l. Dla początkujących właśnie takie jest najlepsze,ale musisz się liczyć z tym że będzie to inwestycja kosztu +/- 500 zł jeśli ma być porządne. Akwarium ze 100zł, jakaś pokrywa z allegro z 50 może jak będziesz miał farta, filtr porządny ze 200 zł, grzałka z 40, no i podłoże to tam grosze, rośliny (ŻYWE),dekoracje i ryby to już zależy jakie będziesz chciał.Za sam sprzęt wychodzi ok.400 zł. Niestety akwarystyka nie jest tanim hobby( ale jakże pasjonującym za to;)) Jak już będziesz miał sprzęt i akwarium dojrzeje (porady co do tego wszystkiego na forum) to weź się na początek za jakieś łatwe w hodowli ryby, może jakieś żyworódki (mieczyki, gupiki, molinezje itd, zresztą jakie tam będą ci się podobać, jak będziesz miał warunki;).) no i oczywiście wtedy będziesz mógł mieć glonojada, o którym mówiłeś :mrgreen: a nawet dwa. Zobaczysz że żywe akwarium jest dużo fajniejsze niż takie sztuczne byle co ze sztucznymi roślinami, kolorowym żwirkiem i "złotą rybka". Niestety właśnie "złota rybka" jest stereotypem akwarystyki, na który dała się złapać twoja dziewczyna. Jak juz oddasz rybę, to kulę sprzedaj na allegro , albo możesz sobie zrobić doniczkę piekną z niej , lub dzbanek :P I pamiętaj nie kupuj byle czego, tylko kup porządny sprzęt. To taka dobra rada ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, nie baw się w "sukcesywnie". Lepiej od razu kupić coś porządnego i żeby było na lata, a nie jak ci kolega radzi "chńszczyznę za 120 zł"

:zamieszany:

 

Masz jakąkolwiek praktyczną wiedzę jak chodzi o ten konkretny kubełek?

Jeśli nie masz doświadczeń z tym filtrem, a nawet co prawdopodobne nie widziałeś go nigdy na oczy to nie oceniaj go. ;)

 

Sam taki posiadam i sobie bardzo chwalę. Znam też doświadczonych akwarystów którzy mają te filtry. Nawet na forum - Ecik w 600l miał trochę silniejszą wersję tego filtra, słyszałem że Shem też taki posiada.

Nie słyszałem natomiast by na nie narzekali. ;)

 

Dla mnie to tania alternatywa alternatywa dla drogich markowych kubełków.

Może i żre 18W, może nie jest wykonany z plastiku pierwszej klasy, może nie ma 4 letniej gwarancji, ale jest cichy, ma prawie 5l miejsc na wkłady i spisuje się bardzo dobrze. Jakbym miał kasę oczywiście kupiłbym coś markowego, ale nie mam.

 

Tu sytuacja jest prosta. Jeśli chce zachować rybę, a myślę że chce bo to prezent [oddanie takiego prezentu prawdopodobnie mogłoby się skończyć permanentnym "fochem" ;)] to trzeba kupić większe akwarium. Jak najszybciej, bo ryba w kuli zostać nie może. Po fragmencie ze zbieraniem kasy wydaje mi się autor tego tematu, podobnie jak ja - nie ma kasy na sprzęt z górnej półki. Tutaj nie ma czasu na zbieranie spokojnie kasy, kompletowanie itd - chyba że może u kogoś "przechować" rybę na parę miesięcy.

A nawet jeśli miałby czas - to i tak mógłbym śmiało ten filtr polecić do 112l.

 

PS: Po co grzałka przy welonach?

Co do roślin - większość się nie nadaje, bo karasie je po prostu zjadają, wiem z doświadczenia.

Jak rośliny to tylko te twarde o dużych liściach, np anubiasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ten filtr o którym mówisz jest wydajny, ale skąd wiesz ,że nie pęknie przy pierwszej lepszej okazji, lub nie będzie przeciekał?Pamiętaj że chińszczyzna to chińszczyzna, nie ma zmiłuj. Ja porządny filtr miałem 4, może 5 lat, tak więc sporo. Mimo wszystko jestem zwolennikiem rzeczy trwałych, na lata a nie takiego pójścia na łatwiznę i wcale nie jestem bogaczem, nie mam nie_wiadomo ile kasy, jestem przeciętniakiem. Jak by się wysilić to może na allegro gdzieś znalazłby się filtr i bardzo wydajny, trwały i po niskiej cenie, na pewno jest wiele takich ofert. Co do welonów to ja na prawdę ich nie polecam, to swojego rodzaju mutanty, wyhodowane z krzyżówek innych ryb, nie występują w środowisku naturalnym. ble. Ja tam bym się nie odważył trzymać tego w akwarium , poza tym defekuje na potęgę ponoć. Jak chcesz, jak ci się podoba naprawdę to go trzymaj sobie, ale jest wiele ciekawszych moim zdaniem ryb. W końcu to Twoje akwarium i ty decydujesz ;) A co do dziewczyny to żeczywiści mogła by strzelić focha, ale tak o już jest z babami, nie znają się a kupują i zabierają głos :mrgreen::mrgreen: (bez obrazy oczywiście).

 

 

PS do Atreyu

A o roślinach i grzałce mówiłem w przypadku jeżeli hodował by inne ryby niż welona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do welonów to ja na prwdę ich nie polecam, to swojego rodzaju mutanty, wychodowane z krzyzówek innych ryb, nie występują w środowisku naturalnym.

To zwykłe karasie, poddane selektywnej hodowli. Żadne hybrydy innych ryb.

Podobnie jest np. z mieczykami Hellera, w środowisku naturalnym występują zwykłe zielone, a dzięki akwarystycznej hodowli uzyskano nie tylko czerwone odmiany, ale także np. czarne i niebieskie ryby, kolorystyka to nie wszystko bo samych odmian płetw jest masa.

Różnica jest taka że mieczyki hoduje się selektywnie od +/- 100 lat, a karasie od 1000. Nie, to nie ściema.

 

Co do wydajności filtra nie mam zastrzeżeń, co do wytrzymałości osobiście nie spotkałem się z problemami. Słyszałem natomiast opinię że przy częstym otwieraniu filtra mogą występować problemy z uszczelkami, nie wiem ile w tym prawdy ale biorąc pod uwagę to że kubeł otwiera się bardzo bardzo rzadko ten problem traci na znaczeniu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że chińszczyzna to chińszczyzna, nie ma zmiłuj.

Akurat w przypadku niektórych tanich filtrów chińszczyzna to tani i dobry produkt, więc nie propaguj nie wiadomo czego.

 

Co do welonów to ja na prwdę ich nie polecam, to swojego rodzaju mutanty, wyhodowane z krzyzówek innych ryb

Widać że pojęcia nie masz o tych rybach. Może dlatego ich nie lubisz, no ale nieważne ...

 

A o roślinach i grzałce mówiłem w przypadku jeżeli hodował by inne ryby niż welona ;)

Weź poprawkę na to, że jeżeli on by miał jakieś ryby ciepłolubne i ustawił pod nie temperaturę, to im by było w sam raz, a welon by się gotował. Obsadę należałoby dobierać umiejętnie.

 

SkazanyNaBluesa, fajny masz nick, no ale głupoty trochę gadasz :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu oddałbym welonka i kupiłbym jak już coś bojka i akwa 25l (proste) jakiś filtr i grzałka z termostatem

koszt bedzie okolo 100zł

Jak byś nie zauważył to on dostał "złotą rybkę" od swojej Pani. Jeżeli nie ona to by w ogóle nie miał rybek więc ta propozycja jest trochę nie na miejscu.

 

Co możesz zrobić. Tak jak radzi Atreyu:

 

- akwarium

z pokrywą http://allegro.pl/uwaga-nowe-akwarium-prostokatne-112l-pokrywa-i1243880715.html

bez pokrywy http://allegro.pl/robizoo-akwarium-80x40x40-proste-128l-i1243688777.html

- filtr

większy model ale od tego samego sprzedawcy co i akwa (myślę jak byś do niego zagadał to i by ściągnął HW 302 http://allegro.pl/robizoo-filtr-kubelek-hw-303b-z-lampa-uv-1400l-h-i1250981854.html

http://allegro.pl/filtr-hw-302-1000l-h-100-300l-promocja-super-cena-i1241859630.html

Do tego piach z żwirowni, parę fajnych kamieni jako ozdoba, jakiś korzeń, tło, żabienica, anubis i masz wszytko ładnie pięknie.

 

 

(I tak to wygląda jak dostajesz w prezencie żywe stworzenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu oddałbym welonka i kupiłbym jak już coś bojka i akwa 25l (proste) jakiś filtr i grzałka z termostatem

koszt bedzie okolo 100zł

Tak na pewno nie zrobię bo to jest prezent.

 

byłem dziś w sklepie zoologicznym.

 

Akwarium 98 litrowe - 119zł

Piasek na spód akwarium - 14zł

Filtr kaskadowy FZN2 - około 100zł, dowiem się jeszcze dziś jaka jest dokładna cena bo nie mieli na składzie

 

Piasek na spód akwarium kupić drobny? Czy jakieś większe kamyczki?

Zastanawiam się czy nie kupić jednej roślinki do tego akwarium. Pewnie jak kupię roślinkę żywą to muszę kupić żwir drobny?

Czy przetrzymają jakieś roślinki bez oświetlenia, i które z welonkiem będą żyć w miarę dobrze? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oddałeś rybkę to możesz kupić inne do 100l ;)

 

Ja na twoim miejscu oddałbym welonka i kupiłbym jak już coś bojka

Tak na pewno nie zrobię bo to jest prezent.
To raz.

Welony brudzą bardzo woe i są trudne w hodow* dla początkujących.

 

Nie są trudniejsze w hodowli od ryb które wymieniłeś. ;)

To dwa.

Czy przetrzymają jakieś roślinki bez oświetlenia, i które z welonkiem będą żyć w miarę dobrze? ;)

Jak rośliny to tylko te twarde o dużych liściach, np anubiasy.

Nie są to rośliny potrzebujące dużo światła, ale bez niego rady sobie nie dadzą. Chyba że w akwarium byłoby dużo światła naturalnego...

Zastanawiam się czy nie kupić jednej roślinki do tego akwarium. Pewnie jak kupię roślinkę żywą to muszę kupić żwir drobny?

Słyszałem że welony powinny mieć żwir dużej granulacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie zwróciłeś się o poradę w sprawie tego akwarium. Nie mówię tu już o litrażu bo to było wcześniej podane, ale filtr który tam jest dany jest za słaby. W najbliższym czasie postaraj się zakupić, nie mówię już o filtrze kanistrowym bo to by było lepsze rozwiązanie, ale kaskadę AquaEl'a FZN2.

 

 

 

A tak w ogóle to mądra decyzja - zmiana kuli na większe akwarium.

 

Myślę że ten temat będzie można zamknąć i otworzyć nowy - w galerii:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...