Jump to content

Razbory klinowe...


Recommended Posts

Witam.Odkąd zmieniłem aranż w akwarium ryby chętniej przystępują do tarła.Małe gupiki urodziły się wczoraj.Teraz kolej na razbory klinowe....

Zacznę od opisu sytuacji:

Mam 4 razbory klinowe (było 6 ale upały dały się trochę we znaki).Dawniej pływały ławicą i nie zwracały na siebie większej uwagi.Teraz Samica razbory wpływa brzuchem do góry pod liście ludwigii lub cryptocoryny, a samiec za nią.Samce (wywnioskowałem po wyglądzie trochę i zachowaniu) są strasznie ruchliwe.Gonią samice i ''wpadają'' za nimi pod liście.Samice płoszą się i uciekają.

2 razobry są spokojniejsze i o wiele grubsze (podejrzewam że to samice),a 2 dużo bardziej dzikie i smukłe (samce-chyba ;)) cytat z SA

U samców przedni dolny wierzchołek czarnego klina sięga do środkowej linii brzucha. Samice mają pełniejsze ciało, a klin jest regularnego kształtu.

Otóż pływają parami (samiec i samica).Gdy wpłyną pod liście po jakimś czasie wypływają...

 

I tu pojawia się problem:

 

Rozmnażanie

 

Nie jest łatwe rozmnażanie razbory, aby to się powiodło woda w powinna być stara, bardzo miękka i płytka , około 15 centymetrów, a miejsce gdzie stoi akwarium powinno być nasłonecznione. Przed tarłem, około 10-14 dni samce oddziela się od samic, należy je wtedy obficie karmić. Szczególnie chętnie jedzą czerwone larwy ochotek. Te warunki nie gwarantują sukcesu. Akwarium tarliskowe nie musi być duże, wystarczy o objętości 20 litrów. Akwarium to przed zagospodarowanie musi być wyparzone gorącą wodą oraz osłonięte przed silnym światłem. Samiec po zalotach próbuje się zbliżyć do samicy. Pływa nad nią w pozycji pionowej dotykając pyszczkiem głowy partnerki. Samica składa ikrę na spodzie szerokich liści. W tym czasie samiec wygina się w łuk wokół samicy i drżąc zapładnia ikrę. W czasie jednego tarła samica składa do 200 sztuk ziaren ikry, najczęściej jednak nieco mniej. Młode rybki wykluwają się po około jednym dniu. Wychów narybku żywionego drobnym zooplanktonem (pył) oraz larwami solowca nie sprawia kłopotów. Podstawowym warunkiem wzrostu narybku jest jest systematyczna częściowa wymiana wody w akwarium tarliskowym na zwykłą wodociągową.

 

Moje 54l ma 30 wysokości,woda jest raczej świeżą-wymieniam co 2 tygodnie znaczną jej część.Miejsce gdzie stoi akwa jest średnio nasłonecznione.

 

:arrow: Pojawia się pytanie-jak doprowadzić do finału tarła?? czekać aż same sobie poradzą czy zastosować jakieś środki.Myślałem o przeniesieniu parki do 15l,ale tam jest ok. 30 sztuk gupików z 2 miotów.

Czy pozostawione w ogólnym razbory złożą ikrę??

Link to comment
Share on other sites

Moje 54l ma 30 wysokości,woda jest raczej świeżą-wymieniam co 2 tygodnie znaczną jej część.

Taka mała poprawka: lepiej podmieniać co tydzień i mniej niż raz na dwa tygodnie "znaczną część" cokolwiek to znaczy. Parametry wody utrzymasz wtedy w normie bo tak to pewnie skaczą teraz.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...