Skocz do zawartości

Oświetlenie do 25l


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam do was pytanie. Mam akwarium 25l i miałem do tej pory oświetlenie 15W zwykłą żarówkę i miałem glony oraz rośliny słabo rosły i miały jakieś brązowe kropki. Zmieniłem oświetlenie na zwykłą żarówkę energooszczędną (świetlówkę) i czy waszym zdaniem taka będzie lepsza? Rośliny z tego skorzystają? Czy nie i czy dalej będą sie robic glony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już przerabiałam ten temat ;) Najprostszym rozwiązaniem do takiego zbiornika jest właśnie żarówka energooszczędna z barwą białą 6400K, którą niestety ciężko dostać (przynajmniej u mnie). Rośliny ładnie rosną przy przy niej :) tylko napisz ile masz Watt. Jeśli Twoja żarówka ma 2700K to glony pewnie się pojawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ok... Więc skoro masz akwa 25L a światła powinno być optymalnie 0,5W/L to powinieneś mieć 13-15W. Ze zwykłych świetlówek energooszczędnych najlepsze są takie o barwie 6400-6500K inaczej 864 lub 865 (lub nazwa daylight). Ta z Twojego linku ma barwę 827 czyli 2700K. Musisz więc poszukać takiej o mocy 13-15W i o odpowiedniej barwie światła. Na każdym opakowaniu jest napisana ta wartość. Od razu uprzedzam, że ciężko takie znaleźć a już szczególnie o gwincie E14 (mały). Mam nadzieję, że teraz już zrozumiałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrozumialem a jak bym dodal jakas swietlowke (jazeniowke) bo u mnie ciezko o jakas inna zarowke chyba ze jak pojade do Nowego Targu to w castoramie kupie albo za 2 tygodnie w Krakowie moze bym cos takiego zamontowal ale zeby mialo nie wiecej niz 30 cm http://www.el-dar.com.pl/Oprawa-pyloszc ... S-489.html zachwile dodam zdjecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...