Jump to content

Oświetlenie do 25l


Recommended Posts

Witajcie. Mam do was pytanie. Mam akwarium 25l i miałem do tej pory oświetlenie 15W zwykłą żarówkę i miałem glony oraz rośliny słabo rosły i miały jakieś brązowe kropki. Zmieniłem oświetlenie na zwykłą żarówkę energooszczędną (świetlówkę) i czy waszym zdaniem taka będzie lepsza? Rośliny z tego skorzystają? Czy nie i czy dalej będą sie robic glony?

Link to comment
Share on other sites

Ja już przerabiałam ten temat ;) Najprostszym rozwiązaniem do takiego zbiornika jest właśnie żarówka energooszczędna z barwą białą 6400K, którą niestety ciężko dostać (przynajmniej u mnie). Rośliny ładnie rosną przy przy niej :) tylko napisz ile masz Watt. Jeśli Twoja żarówka ma 2700K to glony pewnie się pojawią.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

sory ale na tych zarowkach to ja sie zabardzo nie znam czy moglbys mi powiedziec czy taka mi wystarczy??? a jak nie to moge dodac swietlowke ktora mi sie zmiesci dlugosc 40cm ale z oprawa (jakis wodoodporny klosz na to zeby mi nie pekala z gory wielkie dzieki :mrgreen::roll:

Link to comment
Share on other sites

Ok... Więc skoro masz akwa 25L a światła powinno być optymalnie 0,5W/L to powinieneś mieć 13-15W. Ze zwykłych świetlówek energooszczędnych najlepsze są takie o barwie 6400-6500K inaczej 864 lub 865 (lub nazwa daylight). Ta z Twojego linku ma barwę 827 czyli 2700K. Musisz więc poszukać takiej o mocy 13-15W i o odpowiedniej barwie światła. Na każdym opakowaniu jest napisana ta wartość. Od razu uprzedzam, że ciężko takie znaleźć a już szczególnie o gwincie E14 (mały). Mam nadzieję, że teraz już zrozumiałeś.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...