Skocz do zawartości

zdychanie ryb


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od tygodnia zdychaja mi ryby, dokladnie 2 w ciagu jednego dnia. Nie ma zadnych oznak chorob. Jedynym objawem jest apatycznosc, ktora trwa kilka godzin przed zgonem. Obsada, ktora teraz posiadam zyla z powodzeniem przez kilka miesiecy i nie bylo zadnych problemow. Badam parametry co kilka tygodni, nie ma zadnych odchylen od normy. Jedynym problemem jest temperatura, ktora podchodzi pod 30 stopni z powodu ostatnich upalow. Rozumiem, ze taka temperatura moze byc zabojcza przykladowo dla danio ale ich nie posiadam tylko kilka ryb labiryntowych oraz mniejsze pielegnice, wiec dziwi mnie ze zdychaja przykladowo pretniki, barwniaki czerwonobrzuche, czy skalary, a kirysy maja sie dobrze (na razie). Jak na razie padl skalar, barwniak thomasa, barwniak czerwonobrzuchy, platka, pretnik, ramireza, pielegniczka boliwijska

 

Akwa otwarte 80l

Filtr Eheim 2026 prof. II

Grzalka eheima z termostatem

napowietrzacz aquael

 

Woda:

Ph - 7,1

Gh - 17 (srednio-twarda)

Kh - 9

Temp - zazwyczaj 25, ostatnio 29,30

 

Obsada:

2x skalary (5cm)

2x barwniki czerwonobrzuche

2x pielegniczki boliwijskie

2x barwniaki thomasa

2x gurami marmurowe

2x pretniki karlowate

2x kirysniki

2x zmienniki plamiste

3x pielegniczki ramirezy

 

Prosze o pomoc w tej sprawie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze,- to zrób sobie testy na NO2,NO3,NH3.

Po drugie,- to skalary nie nadają się do tego litrażu

Po trzecie,- masz nie złą zupę rybną,zrób porządek z obsadą.

Po czwarte,- poszukaj na forum jak sobie poradziliśmy z wysoka temperaturą wody w akwariach przy pomocy wentylatorków komputerowych.

Po piąte,-więcej informacji na temat akwarium,roślinność i oświetlenie :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się do opinii Janusza,zupa rybna jak się patrzy.Praktycznie same dość spore ryby.Zero światła jak wnioskuję.No i te parametry też nie do końca mi pasują.A badanie NO2 i NO3 to podstawa.

A jakieś rośliny to kolega ma?

Opisz dokładniej zbiornik,fotka mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisalem sprawdzam parametry. Azotany, azotyny oraz amoniak sa w normie. NO2 pon. 0,1 mg/l, NO3 pon. 50mg/l. Ostatnio czyscilem filtr, ale po tym sprawdzalem wode na obecnosc powyzszych zwiazkow. Podmiany robie co tydzien po 10-20% lacznie z czyszczeniem dna.

Oswietlenie - lacznie 38W, 24W - swietlowka roslinna, 14W - imitujaca swiatlo sloneczne. Rosliny - zabienice ocelowata, amazonska, nurzeniec, pistia, paprotnica, anubias nana, mech jawajski, rzezucha lirowata (cardamine lyrata), galazetka, rogatek (ale kilka dni temu usunalem poniewaz, zbyt szybko sie rozrastal w porownaniu do pozostalych roslin). Apropo skalarow - na razie sa niewielkie, mysle ze do czasu kiedy podrosna zmnienie wielkosc akwa na 320l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azotany, azotyny oraz amoniak sa w normie. NO2 pon. 0,1 mg/l, NO3 pon. 50mg/l.

NO2 0,1 mg/l Powinno być 0,0 mg/l. NO3 50 mg/l :?: Straszne. Optymalny poziom: 25mg/l.

Podaj nam wartość NH3 bo mówisz że masz w normie, a chyba nie sprawdziłeś. Źle że wyrzuciłeś rogatka, jest to roślina szybkorosnąca która zjada NO3 Kup moczarkę i tego rogatka NO2 , NO3 będzie mniejsze, bo widać że Twoje rośliny nie dają sobie rady.

 

Pozdrawiam. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisalem ponizej 0,1 NO2 poniewaz jest taki przedzial na tescie wiec, najprawdopodobniej jest 0. Amoniaku jest 0, na przedzialce w tescie rowniez ponizej 0,1. Poza tym jesli by byl to pH by silnie podskoczylo a jest wyzsze o 0,1 stopnia od pozycji wyjsciowej tj. 7,0. Dodatkowym znakiem bylo by zdychanie ryb najpierw najwrazliwszych a stalo sie zupelnie odwrotnie. Najpierw padly pretniki, a na koncu 1 ramireza. U pozostalych ramirez nie obserwuje zadnych podejrzanych zachowan, para nawet zaczyna czyscic kamien na podlozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada, ktora teraz posiadam zyla z powodzeniem przez kilka miesiecy i nie bylo zadnych problemow.

Żyła bo rybki były małe, teraz powiedzmy każda trochę urosła i automatycznie zwiększa się zanieczyszczenie wody i skoki parametrów co w takim litrażu i z taką obsadą kończy się przeważnie padaniem ryb. Masz wysokie NO3 i tym trują się twoje ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich ksiazkach czytalem, ze szkodliwy poziom NO3 zaczyna sie od 100mg/l. A tu jest poniżej 50. Tym bardziej dla ryb typu prętniki czy gurami taka zawartość nie jest szkodliwa, ponieważ preferują starą wodę, a u mnie padły jako pierwsze. Amoniak wynosi 0. Odkąd zaczęło się coś dziać, testy robię co 2, 3 dni na NO2,3, amoniak oraz pH. Roślin jest dość dużo, całe akwarium jest zarośnięte wobec czego taka ilość szybko jest przetwarzana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich ksiazkach czytalem, ze szkodliwy poziom NO3 zaczyna sie od 100mg/l. A tu jest poniżej 50. Tym bardziej dla ryb typu prętniki czy gurami taka zawartość nie jest szkodliwa, ponieważ preferują starą wodę, a u mnie padły jako pierwsze. Amoniak wynosi 0. Odkąd zaczęło się coś dziać, testy robię co 2, 3 dni na NO2,3, amoniak oraz pH. Roślin jest dość dużo, całe akwarium jest zarośnięte wobec czego taka ilość szybko jest przetwarzana.

NO3 od 100 mg/l dalej jest murowaną śmiercią ryb. Pisałem już że twoje akwarium sobie nie radzi choć moż masz gęsto zarośnięte akwa, skoro stężenie azotynów masz 0,1 mg/l. Źle że wyrzuciłeś tego rogatka, daj jakieś rośliny szybkorosnące które zbiją NO3 i NO2 np. moczarkę. Odczyn pH 8,0 możesz zbić np. szyszką olchy viewtopic.php?f=10&t=12257

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dam moczarkę i rogatka. NO2 jest równe 0, mierzyłem dokładniejszym testem. Ten filtr wszystko wyciągnie. Jeśli chodzi o odczyn to jest 7,1 nie 8, a pozycja wyjściowa było 7,0. Szyszkami olchy, liśćmi dębu, torfem nie zbije. Już próbowałem, jest zbyt duża twardość węglanowa, wtedy nie działają. W takim wypadku tylko dwutlenek węgla. Jeszcze mnie nie stać na butle z prawdziwego zdarzenia, a gdy miałem bimbrownie pH zbyt silnie skakało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dam moczarkę i rogatka. NO2 jest równe 0, mierzyłem dokładniejszym testem. Ten filtr wszystko wyciągnie. Jeśli chodzi o odczyn to jest 7,1 nie 8, a pozycja wyjściowa było 7,0. Szyszkami olchy, liśćmi dębu, torfem nie zbije. Już próbowałem, jest zbyt duża twardość węglanowa, wtedy nie działają. W takim wypadku tylko dwutlenek węgla. Jeszcze mnie nie stać na butle z prawdziwego zdarzenia, a gdy miałem bimbrownie pH zbyt silnie skakało.

To dobrze, że NO2 jest 0,o mg/l. Odzczyn pH 7,1 jest ok. No tak szyszkami olchy nie zbije bo musisz zmniejszyć kH (twardość węglonowa) może zobacz w akwa czy nie masz jakiś kamieni, a jeśli masz jakieś podejrzenia to sprawdź kwasem C2H5COOH ( zwanym też HCOOH czyli ocet), dobrze że kupujesz moczarkę i rogatka które zbije NO3 do jakieś +/- 20 - 25 mg/l. ( U mnie moczarka radzi sobie świetnie)

 

Cytuj: a gdy miałem bimbrownię pH zbyt silnie skakało.

 

Nie podawałeś CO2 w nocy, prawda? Też to miałem i od tego czasu nie podaję wogóle CO2, a pH mam 6,3. A o ile ci pH skakało???

 

:D Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na noc odłączałem bo robiła się przyducha, jak jeszcze rośliny zaczęły zużywać tlen. Rano pH znowu wracało do poziomu wyjściowego. A wahania były rzędu 0,7, 0,8 stopnia więc również zrezygnowałem. Już lepiej żeby było trochę wyższe i stałe, a niżeli dobowe wahania miałby by być tak duże. Bimbrownie niestety ciężko skutecznie kontrolować.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...