Skocz do zawartości

216l zielone kropki na szybie


mrowa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Niedawno, po restarcie jakoś z 2 tyg, zauważyłem zielone kropeczki na szybie. Są coraz wieksze i bardziej zielone. Akwarium stoi lekko na słońcu, ale zasłaniam roletki. Oświetlam je dosyć nieregularnie (od 6 do 10 godzin dziennie, czasem nawet wcale). W środku pływają 3 gurami jedna brzanka i 4 małe zbrojniki (wpuściłem je bo myślałem że trochę przeczyszczą szybę, ale wolą kamienie). Mam też troche nurzańców, żabienice i jakąś limnofilie (na niej dodatkowo mam brązowy osad, łatwo schodzi pod bieżącą woda). Czy może mi ktoś powiedzieć co to za glony w tych 2 przypadkach i doradzić sposób walki z nimi?

 

Dodam że przed restartem nie było tego problemu, nawet odrazu po założeniu akwa (wtedy miałem tylko mętną wodę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24/24 filtr hanza 1400l/h (wg. producenta) + UV 8W non stop od tygodnia. Wkłady w kolejności filtrowania:

1koszyk: taka jakby wata 1cm, kamyczki

2koszyk: 2 cm waty, węgiel (musze go wyjąć i tam coś innego dać, może ceramike)

3koszyk: cały wypełniony ceramiką (wałki)

 

W innym miejscu w pokoju raczej go nie mogę postawić, wcześniej (przed restartem) tak stało i było ok ze szybami.

Krewetki zamierzam wpuścić ale jak więcej roślin zasadzę żeby czuły się bezpiecznie. Tylko że krewetka raczej glona ze szyby nie zbierze(?).

Z daleka akwa wygląda OK tylko gdy podejdę bliżej to widać takie kropeczki. Będe miał aparat to zrobie foto. Narazie dorzuciłem jeszcze 2 zbrojniki niebieskie, chyba do 12 dorzuce i zobacze.

 

Co myślicie o szóstce otosków? Żeby tam je dorzucić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie dorzuciłem jeszcze 2 zbrojniki niebieskie, chyba do 12 dorzuce i zobacze.

 

Błąd. Zbrojniki jedzą glony tylko w małym stopniu i choćby ich tam było 50, to jeśli nie zlikwidujesz przyczyny zaglonienia to glony dalej będą się pojawiać.

Zamiast dokupywać zbrojników niebieskich, możesz kupić te kilka otosków - ale pamiętaj że ryby to nie panaceum na glony.

 

Lejesz nawozy? Podajesz CO2?

Polecam rozpocząć nawożenie Easy Carbo, działa antyglonowo i wspomaga wzrost roślin.

 

Akwarium przed restartem stało w tym samym miejscu. Ok, ale Słońce w ciągu roku nie jest w tym samym miejscu. Dla przykładu ja mam tak ustawione okna że przez większość roku mam spokój, a tylko wczesną wiosną i późną jesienią słońce świeci mi na baniak i muszę zasłaniać okna. No i teraz w środku lata długość dnia i ilość światła docierającego do Ziemi jest największa.

Proponuje jak najbardziej ograniczyć dopływ światła słonecznego do baniaka.

 

Świec regularnie, to ważne. Najlepiej po ok 10 godzin. Zamiast codziennie włączać i wyłączać oświetlenie ręcznie za parę złotych możesz kupić wyłącznik dobowy.

 

Glony na szybach to ten typ glonów które najłatwiej czyścić. Pozbywaj się ich sukcesywnie przy podmiankach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd. Zbrojniki jedzą glony tylko w małym stopniu i choćby ich tam było 50, to jeśli nie zlikwidujesz przyczyny zaglonienia to glony dalej będą się pojawiać.

Zamiast dokupywać zbrojników niebieskich, możesz kupić te kilka otosków - ale pamiętaj że ryby to nie panaceum na glony.

Zbrojników mam pełno aż nie wiem co z nimi robić, tylko w innym akwa, na inne rybki je wymieniam. Chodziło mi o to żeby zadziałały one jak czyściki do szyb wędrując po nich ;d

 

Lejesz nawozy? Podajesz CO2?

Polecam rozpocząć nawożenie Easy Carbo, działa antyglonowo i wspomaga wzrost roślin.

narazie nie nawożę, ale chętnie spróbuje i posłucham rady.

 

Akwarium przed restartem stało w tym samym miejscu. Ok, ale Słońce w ciągu roku nie jest w tym samym miejscu. Dla przykładu ja mam tak ustawione okna że przez większość roku mam spokój, a tylko wczesną wiosną i późną jesienią słońce świeci mi na baniak i muszę zasłaniać okna. No i teraz w środku lata długość dnia i ilość światła docierającego do Ziemi jest największa.

Proponuje jak najbardziej ograniczyć dopływ światła słonecznego do baniaka.

o tym samym myślałem ale restart był całkiem niedawno, wcześniej akwa też było narażone na jeszcze większe słońce. Zresztą i tak w ciągu dnia okna mam zasłonięte.

 

Świec regularnie, to ważne. Najlepiej po ok 10 godzin. Zamiast codziennie włączać i wyłączać oświetlenie ręcznie za parę złotych możesz kupić wyłącznik dobowy.

Starałem sie świecić regularnie ale wyczytałem że zbyt długie świecenie też sprzyja glonom więc ograniczałem czasami. Teraz posłucham rady.

 

Glony na szybach to ten typ glonów które najłatwiej czyścić. Pozbywaj się ich sukcesywnie przy podmiankach.

Właśnie robię podmianę 50%. Przetre te szyby nową gąbką i zobaczymy czy powrócą w takim samym stopniu.

Myślicie że sól akwarystyczna by pomogła? Tylko z drugiej strony na pewno zaszkodzi rośliną:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to masz za substrat, ze tak Ci wodę paskudzi? Parametry tym bardziej zdałoby się zmierzyć. Udaj się do jakiegoś akwarystycznego w Twojej okolicy i poproś o zmierzenie jeśli nie masz testów. W niektórych sklepach za niewielką opłatą da się to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile sie nie myle to substrat ActiSubstrate Aquaela tak wode paskudzi. teraz tylko 1,5 wiaderka (4,5l) wsypałem plus 5l ArgoSubstrate Aquaszuta.

Przed restartem miałem tego aquaela + MTK filtus czy jakoś tak i woda ciągle była brązowa. Po ~3 miesiacach sie ustabilizowało.

 

Później jak zakładalem 54l to wsypałem samego tego filtusa i woda prawie od początku była OK. Teraz tylko dlatego dodałem tego Aquaela bo mi brakło tego aquaszuta.

Jak chcesz dokładnie zobaczyć o co mi chodzi to spójrz na moje inne posty na tym forum. W tym doświadczeniu ze szklankami i substratem nie wiem czy szklanek nie pomyliłem tak gwoli ścisłości ;d

 

PS W jakimś moim temacie też ktoś pisał że Aquael brudzi wodę.

 

Edit:

Wlałem już prawie całą wodę i jest czyściutka. Trochę ciężko te kropki schodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi tam Actisubstart (aquaela) nie brudzi wody. Ale całe wiadro żeby sypać do akwa !!!!! Tego ma być 1cm grubości na dnie i na to 6-7 cm grysu. Kontaktu ze światłem też ma nie mieć, więc jeśli Ci coś widać przy szybie to współczuje. Podłoże trzeba przykryć firanką albo drobną siatką inaczej w akwarium grzebać nie można. Kiedyś popełniłem błąd i teraz firanka leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquael wypuścił 2 podłoża ActiSubstrate. Jeden to substrat podżwirowy i używa się go pod żwirem a drugi ActiSubstrate Pro+ to już gotowy produkt, którego niczym nie trzeba przykrywać. Który ty masz?

 

ArgoSubstrate Aquaszuta.

To jakiś podżwirowy substrat?

 

Trochę ciężko te kropki schodzą.

Czyścik z żyletką za 5,5 zł polecam. Idealny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faranek22 cały temat jest o glonach od samego początku.A Ty się dziewuszyno obudziłaś.Czytaj dokładnie temat zanim coś napiszesz,o ile masz coś konstuktywnego do powiedzenia,a nie nabijanie postów.

 

Przepraszam za początek postu.Do autora-najtańszym sposobem na te kropki na szybach jest zwykła gąbka-zmywaczek.Tylko nowy,czysty.Wsadzasz łapkę ze zmywakiem do akwa i jedziesz .Schodzi szybciutko,bez żyletki.Spróbuj,nic Cię to nie kosztuje.Ja tak robię i nie mam problemu.Pozdr. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...