Skocz do zawartości

brzydkie jakby glony czy grzyby


maule
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo tu jes twatkow o uporczywych glonach, a ja sie tak zastanawiam z czym mi sie przyszlo meczyć.

To cos w szybkim tempie poroslo cala przednia szybe akwarium i przylegle do niej kamienie, zdechly rybki, chociaz nie wiem czy z tego powodu, bo wydaje mi sie ze byyl chore.

Teraz mam nowe rybki i maja sie bardzo dobrze, a to cos zaczyna znowu rosnac na przedniej szybie. Mozliwe ze ma tam wiecej swiatla niz gdzie indziej. Wrzucam fotki i proszę o rozpoznanie i wskazówki.Wedle tego co wyczytałem, mogą być to okrzemki. Zbiornik jest nowy, około 50l i filtr kubełkowy, o wydajności dziesieciokrotnie większej. Wczesniej te glony zarośly niemal cała przednia szybe o połowe dna(kamyków). Czy one mogą być szkodliwe dla rybek? Zanim wpóściłem rybki minęło dwa tygodnie, w tym czasie chodził filtr i grzałka(a na dworze temperatura jest jaka jest). Tydzień później pojawiły sie te glony.

 

Dziekuje i pozdrawiam.

 

Edit: zmniejszam foty ;)

 

Akwa od góry:

Dołączona grafika

Akwa od góry:

Dołączona grafika

Akwa od góry:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony na zdjęciach to brunatnice- delikatny, brązowawy nalot na liściach, kamieniach i szybach.Przeczyść filtr, jeśli masz możliwość- wpuść glonojady (np.Zbrojnika niebieskiego), zetrzyj nalot czyścikiem, podmień wodę, sprawdź temperaturę- wysoka sprzyja rozprzestrzenianiu się glonów tak jak zbyt częste oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Restartować akwa nie chce, tymbardziej że dopiero miesiąc temu to robiłem, wtedy też miałem te glony, wnetrze filtra kamienie i wszystkie elementy, wyparzyłem gorącą wodą wtedy. Dziś wpuściłem glonojada, jaka to odmiana nie wiem, poszukam. Tylko nie wiem czy jeden taki niezbyt duży sobie poradzi, z szyb bede glony zbierał. Może zainteresuje sie kamykami.

 

Edit:

A mam jeszcze jedno pytanie. Woda w akwarium ma taki ziemisty zapach, to jest związane z tymi glonami czy z duża ilościa bakterii nitryfikacyjnych? Ten zapach w ogóle nie przypomina zapachu gnicia, takiego jak jest woda stara/brudna, więc wnioskuje że filtr działa jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są okrzemki. Pojawiają się w świeżo założonych akwariach i mogą się utrzymywać jeżeli światło nie jest zbyt mocne, także wypowiedź wyżej co do ilości światła i intensywnością wysypu okrzemek (i brunatnic) jest niewłaściwa. Nie restartuj akwarium to wszystko minie. Ryby Ci prawdopodobnie padły, bo miałeś niedojrzały zbiornik (czyt. obieg azotu w akwarium viewtopic.php?f=43&t=11573) . Na glonojada za małe akwarium . Zawsze najpierw się usuwa przyczynę, a nie skutki. Woda w akwarium ma swój specyficzny zapach jedynie destylowana będzie bezzapachowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wiec nadzieje ze, minie. Ale poprzednim razem za nic nie chciało minąć, a glony sie rozrosły tak że nie było widać nic w akwa. Glonojad jeszcze mały, może zmienie akwarium nim urośnie ;)

Jakie przyczyny mam usuwać? Co jes przyczyna pojawienia sie tych okrzemkow, czy brunatnic.

 

Edit: Skoro glonojad już jest, jeśli to są okrzemki, to czy glonojad też bedzie je jadł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie przyczyny mam usuwać? Co jes przyczyna pojawienia sie tych okrzemkow, czy brunatnic.

Mam wiec nadzieje ze, minie.

...

Już Ci to przecież napisałem. Świeżo założone akwa, niskie oświetlenia , słaba filtracja wody to są często przyczyny powstawania okrzemków.

Możesz szybciej je usunąć [okrzemki] dokładając oświetlenie lub zwiększając czas oświetlania i zwiększając przepływ wody z filtra. Glonojad Ci duży nie urośnie, bo skarłowacieje w takim akwa, więc pisanie "zanim urośnie" nie ma tu miejsca.

 

PS: Przeczytaj moją sygnaturkę.

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj korzystam z wszelakich szukajek, ale teraz wydaje mi się prowadzimy coś na kształt konwersacji, prawda?

Tego, że akwarium jest nowe nie zwalczę, musi się "zestarzeć", filtracja jest aż za dobra bo mam kubełek(wydajność 500litrów, pojemność to około 1/3 pojemności akwa, przepływ dobry).

Więc z przyczyn pozostaje nam oświetlenie, napisałeś "przyczyn" w liczbie mnogiej więc myślałem że jest coś jeszcze, co przeoczyłem, dlatego pomyślałem że zapytam, zamiast wyszukiwać.

 

Dla poszerzania wiedzy:

Moja bliska koleżanka ma akwa może z 10 litrów większe od mojego, ma tam dwa glonojady od małego, teraz mają coś koło 10 i 15 cm. To chyba nie skarłowaciały?

Znasz osobiście kogoś komu skarłowaciały?

 

P.S.

Na wszystkich (może z jednym drobnym wyjątkiem ;) ) forach, traktujących o różnych zagadnieniach, spotykam się z niechęcią wobec nowych użytkowników, a jeśli nie niechęcia to swoistym rytuałem pouczania, nawet kiedy nie ma ku temu jakiegoś poważnego powodu. To już jest norma niestety. A Netykieta to nie tylko krzykanie, że :szukaj::spam::google:

W internecie nie używam zwrotów typu Pan, Pani itp. łamiąc konwenanse uznajemy internautów za równych.

No trochę się pożaliłem, drodzy forumowicze raczą wybaczyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla poszerzania wiedzy:

Moja bliska koleżanka ma akwa może z 10 litrów większe od mojego, ma tam dwa glonojady od małego, teraz mają coś koło 10 i 15 cm. To chyba nie skarłowaciały?

Znasz osobiście kogoś komu skarłowaciały?

 

Ja znam.

Pal licho czy skarłowaciały czy nie, ale 15cm ryba w takim akwarium, o boku 30cm, czuje się jak karp hodowany w wannie, zamiast w stawie.

No i zbrojniki okrzemek nie jedzą, w ogóle w roli "glonojadów" sprawdzają się miernie w porównaniu z niektórymi innymi rybami.

 

Jakie wkłady w tym kuble?

Jak często je czyścisz? W wodzie z akwa czy kranówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale z tym karpiem to chyba przesada :D Glonojad wiekszosc czasu se siedzi i zajada glony :] Dużo nie pływa. A te kolezanki to wogole siedza w dżungli kryptokoryny, kiedys mi wyskoczyl na szybe z lisci jak maly potworek :D

 

Filtr kupiłem na poczatku maja, pochodzil z miesiac i sie pojawily te glony, rybek mialem tylko kilka na probe i zdechly, wiec odparzylem wszystko i miesiac temu zrobilem restart. Filtr chodzil 3 tygodnie i teraz wpuscilem rybki, no i pojawily sie te same glony, tylko jakby narazie mniej. Wklady sa te same tylko wegiel wywalilem i wsadzilem wlokno zamiast niego. Czyli stary jes twklad: ceramika, gąbka, włókno. Mam 2 pieciolitrowe baniaki wody, zazwyczaj stoja kilka dni zanim ich używam do czegokolwiek. Nie zdażyło mi sie jak do tej pory wyciagac z dojrzałego kubelka czegos do przepłókania.

 

Czyli glonojad nie zje mi tych okrzemków i musze poprostu naświetlać je? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Glonojad wiekszosc czasu se siedzi i zajada glony :]

Tutaj Cie troszkę rozczaruję ;). Wbrew obiegowej opinii "glonojadowej", te rybki nie jedzą glonów ;).

 

Filtr kupiłem na poczatku maja, pochodzil z miesiac i sie pojawily te glony, rybek mialem tylko kilka na probe i zdechly, wiec odparzylem wszystko i miesiac temu zrobilem restart. Filtr chodzil 3 tygodnie i teraz wpuscilem rybki, no i pojawily sie te same glony, tylko jakby na razie mniej.

Tak jak pisali koledzy wyżej: akwa było niedojrzałe, cykl azotowy i te sprawy.

 

Mam 2 pieciolitrowe baniaki wody, zazwyczaj stoja kilka dni zanim ich używam do czegokolwiek. Nie zdażyło mi sie jak do tej pory wyciagac z dojrzałego kubelka czegos do przepłókania.

 

 

Błąd. Odstawiasz wodę na kilka dni? Za długo, zdecydowanie za długo. Wodę odstawiasz na 24h, max 48h.

 

 

Czyli glonojad nie zje mi tych okrzemków i musze poprostu naświetlać je? :/

Nie, nie zje. Tak samo jak i innych glonów ;). Jeżeli w akwarium jest wszystko w porządku to ilość światła je sama zlikwiduje po pewnym czasie. Okrzemki bardzo często pojawiają się w świeżych zbiornikach, nie ma co się przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...