Skocz do zawartości

1500L - gołe do aranżacji


Adams
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie po 5 latach bez żadnego akwarium, w końcu stanął u mnie zbiornik długi na 310 wysoki na 70 i szeroki na 70. Chciałbym trochę spokoju i celuję w sporo roślin, trochę neonów oraz trochę krewetek. Co do zwierzaków to chciałbym nie więcej niż 3 gatunki. Proszę Was o podpowiedzi lub rady, co tam wepchać. Szkoda by było popsuć taki zbiornik. Uruchomienie całości przewiduje dopiero na listopad 2010, więc mam trochę czasu. Baniak na regale stoi, jest już po próbnym napełnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzasz hodować małe ryby :?: Brawa dla Ciebie za to ze taki wielki zbiornik i chcesz mieć neonki i nie więcej niż 3 gatunki :shock::D

Proponuję więc jakieś kiryski na dno najlepiej nie aż takie popularne może kirysek Adolfa (Corydoras adolfoi) 20 - 30 szt. byłoby by dobrze ;)

Neonki to jak najbardziej polecam czerwone niż Innesa gdyż te pierwsze są o wiele ładniejsze ;) Może też jakiegoś zbrojnika :?: Oczywiście nie obyłoby by się bez pielęgniczek :D Polecam np. Ramizerki 6-8 par ;)

Lecz można by było z neonkami itp. hodować akwarystyczną arystokrację czyli paletki ;) Wybór należy do Ciebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednim razem w baniaku miałem w 100L tylko 25 czarnych neonów i roślinki. Ascetycznie podchodziłem do sprawy.

Co do kirysów to miałem te "ścigacze przydenne" - były sympatyczne, teraz chciałbym spróbować krewetek.

Do paletek jeszcze nie dojrzałem, pozatym w soboty i niedziele nie będzie mnie w biurze, a one szczególnie nie lubią porzucania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

celuję w sporo roślin

Przy 1500l... może być ciężko.

Czym planujesz to oświetlić? Przy tej wysokości i wielkości akwarium świetlówki akwarystyczne odpadają, potrzebujesz lamp HQI i to sporej mocy...

Może zrobisz BW? Oszczędzisz na oświetleniu, co2, litrach nawozów i rachunkach za prąd.

Już jedno BW o tym litrażu na forum powstało. ;)

 

Neonki to jak najbardziej polecam czerwone niż Innesa gdyż te pierwsze są o wiele ładniejsze ;)

Kwestia czysto subiektywna. Mi podobają się bardziej Innesa. :P

Ecik miał w 600l ławicę neonek i wyglądało to całkiem fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że nie będzie łatwo. 40-60 cm od tafli wody będą wisiały 4xHQI, pod akwa jest już zamówiony sump około 300L, doprowadzony mam zawór z wodą oraz odprowadzenie do kanalizacji, z obydwu stron zbiornika odchodzą kominy ze spustem do sumpa, w samym akwarium nie chcę żadnego osprzętu, CO2 jest już zamówione. Całe powstawanie zbiornika planuje przeprowadzić od chwili budowy do uruchomienia w max 6 miesięcy. O zużycie prądu się nie boję.

 

A wiem, że przy pomocy ludzi z forum jest szansa na uniknięcie błędów, bo szkoda takiego baniaka spaprać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonek + paletki = schrupanie neonki, ale i tak nie chcesz już paletek. ;)

 

A niechciałbyś może wielkiego stadka tęczanki boesemana: ? Mógłbyś mieć stadko ok. 80 sztuk: ;)

http://www.superakwarium.pl/teczanka-ws ... id691.html

Co :shock: od kiedy paletki jedzą neonki :?:

Jeśli chodzi o tęczanki to one lubią se wyskakiwać a nie będzie pokrywy chyba że autor zabezpieczy szkłem ;)

A jeśli chodzi o BW to jak najbardziej je polecam gdyż :arrow: neonki czują się w tym biotopie najlepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem rano pomiar baniaka: brutto 1568L (netto 1351L - 2 kominy i szkło 16mm).

 

Tęczanki - mogą wyskakiwać (góra otwarta), skalarki z neonami potrafią się niedopasować.

 

Czytam odpowiedzi i chyba będzie z 200 neonów (100 czarnych i 100 czerwonych) + 20 kirysów (jeszcze nie wiem jakich), pójdę w stronę Amazonii. Ale jestem nadal otwarty na propozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby dobrze gdybyś miał jakiegoś zbrojnika. W tak dużym akwarium nie musi być jakiś liliput bo dosłownie każdy gatunek się już nadaję ;)

Proponuję coś nie aż tak pospolitego np.: może Panaque nigrolineatus, L-114, L-090, L-091, L-128, L-273 i wiele innych ;)

Możesz też tutaj wybrać:

http://www.planetcatfish.com/catelog/nu ... &thumbs=16

http://www.planetcatfish.com/catelog/nu ... &thumbs=16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wybieraniem bym nie przesadzał. ;P

W Polsce raczej nie kupi się większości L-ek, a za tymi dostępnymi w naszym kraju i tak trzeba się sporo nachodzić po giełdach i hurtowniach. ;)

Oczywiście zachęcam do hodowli rzadkich zbrojników, sam planuje kupno paru L15.

 

Co do układu neony czerwone + czarne to jest ok. Pamiętaj tylko że neony czarne z neonami [innesa, czerwonymi i zielonymi] mają wspólną tylko potoczną nazwę handlową, bo w rzeczywistości do neonów te ryby się nie zaliczają. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te które najpierw podałem to są często hodowane w polskich akwariach w szczególności panaka ;)

Jeśli chodzi o neony czarne z tymi "prawdziwymi" to były chyba 2 tematy o tym że mogą być ;) Jak poprzednik jest to nazwa "sklepowa" czyli handlowa a "neon" czarny to w rzeczywistości bystrzyk czarny choć neon nie jest błędem bo jest to synonim ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wybieraniem bym nie przesadzał. ;P

Co do układu neony czerwone + czarne to jest ok. Pamiętaj tylko że neony czarne z neonami [innesa, czerwonymi i zielonymi] mają wspólną tylko potoczną nazwę handlową, bo w rzeczywistości do neonów te ryby się nie zaliczają. ;)

Zbrojniki jakoś mi nie siedzą w głowie. Ale neonki super. Zielonych nie znam :roll: . Jak się one zwą? Może mi przypadną do gustu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojniki jakoś mi nie siedzą w głowie. Ale neonki super. Zielonych nie znam :roll: . Jak się one zwą? Może mi przypadną do gustu.

Neony zielone zwą się neony zielone. ;)

http://www.google.com/search?ie=UTF-8&o ... on+zielony

Można je kupić w niektórych sklepach.

Moim zdaniem nie pasowałyby do neonów czerwonych, albo bystrzyków czarnych bo są od nich dużo mniejsze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem nie pasowałyby do neonów czerwonych, albo bystrzyków czarnych bo są od nich dużo mniejsze. ;)

Podzielam Twoje zdanie czerwone mają nawet do 5 cm, "czarne" są troszkę mniejsze 4-4,5 max, ale mają ten specyficzny złoto-żółty pas na boku i on mnie zawsze urzekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Bardzo dużo zależy od preferencji właściciela. Jakoś nie widze za bardzo dojrzałego zbrojnika w gęsto zarośniętym akwarium, bo zrozumiałem że takie ma być z poprzednich wypowiedzi. A duża ławica neonów to piękny widok ;) (imho). Z tego co moge sobie w takim akwarium wyobrazić to jeszcze pasowałby duch amazoński ;), ale to tylko moje upodobania hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...