Skocz do zawartości

prosze o ocenę wody


zuzlid
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Weszłam na stronkę lokalnych sieci wodociągowych i poczytałam jakie są parametry... niestety nie bardzo potrafię wyczytać z tych danych jak postępować z tą wodą... czy skoro jest napowietrzana to znaczy że nie jest chlorowana i nie trzeba jej odstawiać na 24 h przed podmianą??

Bardzo proszę o przetłumaczenie mi tych danych z polskiego na "nasze" :D

I oczywiście o ogólne zdanie na temat tej wody...oczywiście w "rybkowym" kontekście... bo my "człowieki" całkiem normalnie na niej żyjemy :D

 

Oto cytat ze strony MPWiK

 

"Woda pobierana ze studni należy do wód średnio twardych, zawiera ponadnormatywną ilość związków żelaza i manganu, wymaga uzdatnienia. Pod względem bakteriologicznym odpowiada wymaganiom sanitarnym.

Uzdatnianie wody polega na jej napowietrzaniu a następnie przepuszczaniu przez filtry pospieszne, na których zatrzymywane są związki żelaza i manganu.

Nie ma konieczności stosowania środków chemicznych wspomagających proces oraz stosowania skomplikowanych technologii uzdatniania.

Parametry:

PH - 7,3

Twardość og.

mgCaCO3/dm3 - 249

Żelazo

mg/dm3 - <0,02

Mangan

mg/dm3 - <0,02

Amoniak

mg/dm3 - 0,060

Azotyny

mg/dm3 - <0,01

Chlor wolny

mg/l - 0,050"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli woda w twojej kranówce idzie z tego samego źródła to jest to o ile zrozumiałem woda ze studni głębinowej. Teoretycznie mogłabyś ją lać od razu do akwarium, ale zawartość chloru która w niej się znajduje jest w niej pochodzenia naturalnego:

"Przy zawartości w powietrzu 0,001% w stosunku objętościowym mogą już wystąpić objawy toksyczne, a stężenie 0,1% jest z reguły śmiertelne. Dopuszczalny poziom wolnego chloru w wodzie do spożycia wg PN wynosi: 0,1 ÷ 0,3 mg/l." więc mieści się teoretycznie w normie ale jest norma do spożycia, czasem może się też okazać, że w wodociągu doleją chloru w obawie przed skażaniem wody, które czasami występuje w wodach wodociągowych więc bezpieczniej odstawić na 24h aby chlor się uwolnił do powietrza. Gdybyś miała własną studnie głębinową przebadana przez sanepid wtedy mogłabyś lać bez obaw bo tylko ty byś wiedziała czy dodałaś chlor do dezynfekcji czy nie ;)

 

Ja mam osobiście wodę wodociągową ozonowaną - ale jej nie sprawdzam co tydzień więc dla bezpieczeństwa odstawiam na 24 - 48h przed podmianą bo nigdy nie wiem czy ktoś czegoś nie doleje ... bo wystąpiło skażenie wody :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłam ostatnio testy swojej kranówy.Tak z czystej ciekawości.Wyniki mnie zszokowały.Nie powiem wam dokładnie wartości (skleroza nie boli ;) ),ale były super,można lać do akwa z kranu.Ph co prawda jest 6,4 (tylko to zapamiętałam),ale mimo super parametrów wolę poczekać 24h. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ph, a zawartość chloru to dwie różne rzeczy. Bardzo dobra woda jeżeli chodzi o ph. Im niżej tym lepiej (szczególnie dla ryb). A chlor chlorem - musi wyparować. Odstawka na 24h. Ma to też swoje zalety, bo taka woda nabierze temp pokojowej. A to ważne. Jak wlejesz zimnej ryby szybko mogą dostać ospę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...