Skocz do zawartości

liście brązowieją


Rekomendowane odpowiedzi

Co może być powodem brązowienia liści? Pojawiają się takie małe obszary niezdrowego liścia albo po prostu bązowe, brązowo-zielone plamy. Oświetlenie mam 0.32W/l, wiem, że to mało ale cóż. pH ok. 7, temp. 24C. 112 litrów. Ryby nie podgryzają roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są robione komórką, ale mam nadzieję, że widzicie na nich to, o czym mówię. Sęk w tym, że w sklepie zoologicznym otrzymałam złe nazwy roślin albo też wzięłam je na próbę, żeby ocenić ich "potencjał" w moim akwarium. Jeszcze może wspomnę o nitkowatych glonach, które z uporem i szaleńczym pędem rozmnażają się na mojej przedniej i tylnej szybie.

 

Mam u siebie jedną piękną roślinę, której zdjęcie nie jest opisane, bo też nie znam jej nazwy. Nie widać tego na zdjęciu, ale jest bardzo duża i ładna i nie chciałabym jej stracić.

 

NA PIERWSZYM ZDJĘCIU ROŚLINA JEST JESZCZE ZDROWA - pokazuję, na której mi zależy :) Nie wiem, czy brązowe kropki na niej to brud ;) są maleńkie

 

I jeszcze oczywiście jakie nawozy, żeby mi jednocześnie nie wspomogły rozwoju glonów :)

post-5421-13685159398343_thumb.jpg

post-5421-13685159398829_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu to Microsorium 'Windelov', te ciemne plamy są ponoć "normalne", bo to nie jest roślina typowo wodna, dlatego trzeba usuwać te liście z czarnymi plamami, co zresztą sprzyja tej roślince.

Co do drugiej... Nie widzę żadnych niepokojących zmian (przynajmniej na zdjęciu, ale może źle widzę...?), aczkolwiek chętnie się dowiem co to za roślinka, bo mam taką i nie znam nazwy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozy wieloskładnikowe makro i mikro. W pierwszym lepszym zoologu powinno się coś znaleźć (planta gainer macro + PG classic lub coś podobnego w ten deseń)

 

Ciemne kropki to zarodniki. Zauważysz je na większości paproci (taką jest mikrozorium Twoje) na spodniej stronie liści. Tak jak mówi Mazia, to normalka , nie ma stresu ;)

 

Pierwsza roślina mikrozorium windelov, druga widliczka. Rośliny (paprocie) do akwa i paludarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do widliczki - teraz ta rzekoma choroba postępuje ;) jest trochę więcej brązu na tych małych listkach. Czyli przy microsorium mam te brązowiejące, ciemniejące liście usuwać? Tych z zarodnikami nie będę wycinać oczywiście ;)

 

Nie sądziłam, że zgromadzę w akwarium paprotniki i widłaki :)

 

Co do nawozów, to mogę spróbować, aczkolwiek mam ten problem, że w akwa pływają delikatne ryby - sumiki szkliste. Nie powinnam przy nich używać raczej nawozów - czy mogę te nawozy mikro makro czymś zastąpić? Ewewntualnie mogę zaryzykować mniejsze dawki. Mam dobrą filtrację (Tetra ex700), jeżeli to ma znaczenie przy nawozach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisałam o plamach w sensie zarodników.

Cytat:

"Pozostawione w dobrych warunkach mikrozorium w ciągu kilku tygodni tworzy pokaźne zarośla które powinny być regularnie przerzedzane, zaczynając od najstarszych liści z czarnymi plamami. Liście często dostają czarnych plam, gdyż nie jest to roślina typowo wodna. Najlepiej rośnie w paludarium."

Źródło: http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/microsorium.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...