Skocz do zawartości

glony oraz czerniejace umierajace rosliny- zdjecia


Rekomendowane odpowiedzi

witam mam od jakiegczasu problem z roślinkami , ślimakami i glonami. Ślimaków się większość pozbyłam nieliczne gdzieś tam łażą, więc pewnie nie szkodzą (zatoczki)

 

akwa - 100 l

temp. - 26stopni

napowietrzanie bardzo mocno

2 świetlówki niestety nie wiem jakie :(

 

Niestety nie mam w tym momencie funduszy na testy , jedynie ph zrobilam i chyba dobre jest (miedzy 7,0 a 7,5)

W akwarium mam gupiki molinezje pare neonków kiryska i kilka małych glonojadkow.

 

Odmulam i czyszczę filtr regularnie.

 

Rybki mi cosik chorowaly jakiś czas temu, ale już jest okej tak jak to zawsze u mnie bywa tylko raz na jakiś czas się ocierają czasem bardziej czasem mniej.

zaatakowały mnie glony

wyglądają tak :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

oraz roślinki od jakiegoś czasu tak jak by czernieją u odpadają, najpierw dopadło to parę moczarek, z których prawie nic już nie zostało , czerniały i odpadały, a teraz resztę

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Prosz o pomoc, co z tym zrobić żal mi tych roślinek bo miałam tak pięknie zarośnięte akwarium a teraz się robi 'łyse'. Nie mam teraz za_bardzo funduszy ale kilkanaście czy 20 zł na jakieś środki uzbieram, tylko że nie bardzo wiem jakie i jak stosować nie chce liczyć tylko na zdanie sprzedawcy w zoologu. Czy te środki mogę stosować w akwarium w którym są delikatne rybki i dużo narybku pływa czy roślinki na jakiś czas przerzucić do jakiegos pojemnika i tam leczyć ? Proszę o wskazówki :( i przepraszam za brak pl znaków.

 

TDC: Dbaj o pisownię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są specjalne preparaty od glonów które nie szkodzą rybą ale nie napisałeś jakich nawozów używasz i w jakich ilościach ?

 

nie uzywalam zadnych nawozow, moja ingerencja w srodowisko w akwarium to jedynie czyszczenie filtra, odmulania, podmiana wody odstanej przewaznie jedna dobe i ze srodkiem anty chlor i mineralami tropicala. nie mam pojecia jak sie dowiedziec jakie mam swietlowki nie znam si ena tym akwarium bylo odkupione od kolesia ktory mial jeszcze mneijsze pojecie odemnie . akwarium mam obok lozka wiec w zasadzie zaswiecam jak wstaje gasze jak ide spac albo troche wczesniej przewaznie to jest od 8-10 do 21-22.30 )

 

jakie to moga byc preparaty np ?

i ile kosztowaly by najtansze testy po ktorym moglabym juz sie dowiedziec co powoduje ocieranie sie czasem rybek oraz problemu z roslinami ?

 

czytalam gdzies o takich plynach z aquaart ferro albo macro , ale nie wiem czy to by pomoglo faktycznie wole sie dowiedziec od osob ktore maja stycznosc z akwarystyka anie polegac na przypatkowym artykule z neta. szczegolnie ze nie wiem czy latwo bedzie dostac te http://www.kangoo.pl/szukaj/Aqua+art+planta+gainer+ferro+500ml+i+macro+500ml/producent/aqua+art a latwiej dostapny http://cokupic.pl/produkt/Aqua-Art-Tropical-Ferro-aktiv-od-ywka-elowa-dla-ro-lin-wodnych-30ml- co kolwiek da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lej nic na glony, bo to nic nie da i tak wrócą. Trzeba poszukać skąd się biorą , znaleźć przyczynę ich powstawania. Jak stworzysz dobre warunki do wzrostu roślin to glony przegrają i znikną.

Kup włącznik czasowy koszt 10 zł,ustaw świecenie na 10-12h, wyłącz napowietrzanie i ustaw wylot z filtra tak, żeby był ruch tafli wody to w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko abyś wyciągnęła roślinki włożyła na kilkanaście do kilu-dziesięciu minut do miski z roztworem kwasku cytrynowego z wodą (ok. torebka 20g na 5l) sprawdzaj co się dzieje z roślinami miedzy czasie. Operacje powtórz jeżeli będzie trzeba (możesz dać więcej kwasku ale trzymaj krócej aby nie uszkodzić roślin). Oczyść mechanicznie ręcznikiem papierowym liście z glonów co się da i wypłukaj dokładnie w czystej wodzie rośliny.

 

Sprawdź poziom NO3 i fosforanów bo to może by przyczyną glonów. Filtr czyścisz w wodzie z akwarium oczywiście? odmulasz dno dokładnie czy tylko ściągasz z wierzchu pdłoża osad?

Cudownych preparatów na glony nie lej bo to rozwiązanie skutków, a nie przyczyny - glony wracają, a wcześniej czy później ryby też to odreagują negatywnie, jedyny pozytyw to pozbyłbyś się ślimaków, choć tak naprawdę w tej chwili są twoimi sprzymierzeńcami bo zjadają glony ale z tym sobie nie poradzą same ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj regulamin i popraw swoje posty.

Nie napisałaś jaki masz filtr. To ważne i może mieć wpływ na obecność glonów w zbiorniku. Podaj ilu Watowe są świetlówki lub podaj ich długość i nazwy jak dasz radę. Powinny być opisane. Zbiornik wydaje się niedoświetlony. Niedobory mikro. Odstaw tego tropicala. Sama widzisz jak on działa. Na allegro jest mnóstwo nawozów, którymi skutecznie poprawisz kondycję roślin mikro "intermag" (lub PMDD/ TMG) + makro sole. Jednak w Twoim wypadku poleciłbym Ci tylko TPN+ (nawóz makro i mikro dla początkujących) tańszy niż komercyjne produkty, a skuteczny.

 

Nie kupuj nic w rodzaju "anty glon" to chemiczne środki negatywnie wpływające na rośliny wyższe i obsadę w akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...