Skocz do zawartości

Proszę o ocenę parametrów wody


Koalka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Coś jest nie tak - co kilka tygodni zdycha mi jedna rybka a roślinki tracą soczysty kolor (mimo to rosną szybko)

 

Zbiornik 200l (ponad roczny), filtr Ehaim Professional 3 2073, podłoże ADA Aqua Soil Amazonia II, oświetlenie 2x30W Sera Plant Color & Brilliant Daylight, temperatura 24C

 

Parametry wody (test kropelkowy):

ph 7,4, NO2 0,2 mg/l, NO3 20mg/l, NH3 0,005 mg/l, PO4 0,2 mg/l, Fe 0,8 mg/l, GH 8, KH 5

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak - co kilka tygodni zdycha mi jedna rybka a roślinki tracą soczysty kolor (mimo to rosną szybko).

Ile rybek miałeś i czy jednego gatunku czy z całej obsady po jednej pada i jak długo były w zbiorniku - od początku?

Tracą soczysty kolor? Stare czy nowe liście, żółkną czy brązowieją, są zdeformowane?

 

NO2 do 0, NO3 bym zbił do 10 napoczątek dla roślin to będzie wystarczające i dodałbym potasu, jak z CO2 w baniaku - masz?

 

Edycja:

 

jakie masz testy? Jak paskowe to musisz zmienic na kropelkowe.

 

Przecież pisze Ci jak byk, że kropelkowe :shock:

 

TDC: Edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuję testy kropelkowe - Zoolek.

 

CO2 nie podaję - stwierdziłem, że dobry filtr i napowietrzanie (napowietrzam non stop) załatwią sprawę

 

Co tydzień podaję nawóz płynny Sera (minimalne ilości)

 

Rybki zdychają, które mam od samego początku - różne - miałem więcej Kirysków, Danio, glonojadów, molinezji i bojownika.

 

Nowe liście są soczyste, zielone. Starsze powoli robią się ciemno zielone a następnie lekko brunatnawe.

 

Wodę podmieniam co tydzień 10-20% a raz w miesiącu ok. 30% łącznie z wymianą włókniny w filtrze.

 

Czym zbić NO2 i NO3? Czy może większą podmianę wody zrobić? Jakieś inne sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 nie podaję - stwierdziłem, że dobry filtr i napowietrzanie (napowietrzam non stop) załatwią sprawę

 

Tutaj jesteś trochę w błędzie bo jest odwrotnie. ;)

Filtr i napowietrzenie mogą co najwyżej pomagać w usuwaniu nadmiaru co2 z wody, a nie go dostarczać. Do podawania co2 potrzebna jest np. bimbrownia, lub butla. ;)

 

Co do NO2. Jaką masz obsadę? Nie przekarmiasz ryb? Odmulasz dno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu - ok - czyli błędnie przyjąłem z CO2 - poczytam teraz więcej jak to dawkować i jak często podawać oraz jak CO2 wpływa na pozostałe parametry ; aktualną obsadę mam w podpisie ; ryby nie przekarmiam a dno oczyszczam odkurzaczem podczas podmiany wody - czy uważasz, że najpierw powalczyć z CO2 czy najpierw zbić NO2/NO3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak - co kilka tygodni zdycha mi jedna rybka a roślinki tracą soczysty kolor (mimo to rosną szybko)

 

Zbiornik 200l (ponad roczny), filtr Ehaim Professional 3 2073, podłoże ADA Aqua Soil Amazonia II, oświetlenie 2x30W Sera Plant Color & Brilliant Daylight, temperatura 24C

 

Parametry wody (test kropelkowy):

ph 7,4, NO2 0,2 mg/l, NO3 20mg/l, NH3 0,005 mg/l, PO4 0,2 mg/l, Fe 0,8 mg/l, GH 8, KH 5

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Nie podałeś w ogóle co masz w tym akwarium ile roślin itd. ;/

Zacznę od parametrów: pH- nie jest złe ale lepiej gdyby było trochę niższe; NO2- jeśli nie jest zerowe znaczy, że najprawdopodobniej zbiornik nie dojrzał w pełni; NO3- staraj się aby nie było wyższe; NH3- ok; PO4- na razie może tak zostać choć lepiej aby docelowo było trochę wyższe; Fe- za wysokie (dobrze gdyby było w okolicach 0,4); GH i KH ok

Rybki Ci zdychają najprawdopodobniej dlatego, że wpuściłeś je zanim akwarium dojrzało. Ile czekałeś z wpuszczeniem ryb? No i ile masz tych rośli bo jest to bardzo ważne. Zamiast w podłoże, trzeba było zainwestować w lepsze oświetlenie bo przy takim świetle podłoże nie spełni w pełni swojego zadania. Napowietrzaniem jedynie wytrącasz resztki CO2 które masz w akwarium. NO2 nie zbijesz, samo zejdzie do zera kiedy zbiornik dojrzeje. NO3 nie musisz zbijać bo jest ok (choć przy Twoim W/litr może być trochę niższe) , ważne aby nie było wyższe. Potrzebujesz dużo roślin aby zapanować nad akwarium, no i oświetlenie bo bez niego szkoda podłoża na które pewnie wydałeś sporo kasy. Zamiast Co2 z butli możesz zrobić sobie bimbrownie bądź podawać Easy Carbo.

Podmiana 10-20% to żadna podmiana. Podmieniaj około 40-50% co tydzień, zawsze odstanej wody.

Jeszcze jedno... Jeśli nie masz dobrze zarośniętego dna w akwarium to ryby przekopujące dno na Twoim podłożu to nie do końca dobre rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nyq20, on pisał, że zbiornik jest ponad roczny, więc nie ma znaczenia kiedy wpuścił ryby.

 

Wiem, że pisał. Niektórzy czasami pisząc "roczny", myślą o wieku samego akwarium.

Skoro tak to rzeczywiście coś zabija bakterie nitryfikacyjne. Może to być dokładnie chlor o którym było wspomniane, różnego typu preparaty na glony, choroby ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem Easy Carbo i zwiększę cotygodniowe podmiany.

Za tydzień podam Wam - oczywiście tych co to zainteresuje ;) - jakie będą parametry wody.

Roślin mam sporo, choć jak wspomniałem w nie najlepszej kondycji.

Wstrzymam się jeszcze do nowych pomiarów wody z zakupem pokrywy z większym oświetleniem - mam pokrywę w obiciu pasującym do mebli... no wiecie z żoną też trzeba żyć w zgodzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...